Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Üye olarak dilediğiniz zaman soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıtlar vererek başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer sizde sağlık çalışanıysanız üye olduktan sonra bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Aşırı C Vitamininden Kaynaklanan Sağlık Riskleri

Aşırı C Vitamininden Kaynaklanan Sağlık Riskleri

Aşırı C vitamininin toksisite yapma riski düşüktür. Yüksek miktarlarda C vitamini alımlarının ciddi zararlar vermesi beklenmez.

En sık görülen şikayetler, emilmeyen C vitamininin gastrointestinal sistemdeki ozmotik etkisine (bağırsaklarda su tutulumu) bağlı olarak;

  • ishal
  • bulantı
  • karın krampları
  • diğer gastrointestinal rahatsızlıklardır

Yüksek C vitamini alımı ayrıca, özellikle böbrek bozukluğu olan kişilerde, böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilecek idrar oksalat ve ürik asit atılımını artırma potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, günde 30 mg ila 10 g arasında değişen idrar oksalat atılımı üzerindeki C vitamini alımının etkilerini değerlendiren çalışmaların çelişkili sonuçları olduğu için, C vitaminin böbrek taşlarının gelişiminde oynadığı rol açık değildir. C vitamininin böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunduğuna dair en iyi kanıt önceden var olan hiperoksalüri hastalarıdır.

C vitamini bağırsaklardan demir emilimini arttırır. Aşırı C vitamini kullanımının aşırı demir emilinine neden olabileceği şüphesi doğsa da böyle bir durum sağlıklı bireylerde gerçekleşmez. Ancak, kalıtsal hemokromatozisi olan bireylerde, yüksek dozda C vitamininin sürekli tüketimi dokularda demir birikimini şiddetlendirebilir ve doku hasarına neden olabilir.

Herediter(kalıtsal) hemokromatozis otozomal resesif geçişli, barsaktan demir emiliminin arttığı, fazla emilen demirin vücutta dokularda biriktiği kalıtsal bir hastalıktır.

C vitamini için tolere edilebilir en yüksek dozlar

  • 0 – 12 ay arası bebeklerde en yüksek tolore edilebilir dozu belirlemek mümkün olmadığından veri yok.
  • 1 – 3 yaş erkek ve kız çocuklarında: 400 mg
  • 4 – 8 yaş erkek ve kız çocuklarında: 650 mg
  • 9 – 13 yaş erkek ve kız çocuklarında: 1200 mg
  • 14 – 18 yaş erkek, kadın, gebelerde ve emzirenlerde: 1800 mg
  • 19 yaş ve üzeri erkek, kadın, gebe ve emziren kadınlarda: 2000 mg

Aşırı C Vitamini ile Kanser İlişkisi

Belli koşullar altında, C vitamini, oksidatif hasara potansiyel olarak katkıda bulunan pro-oksidan görevi görebilir.

Birkaç in vitro çalışmaya göre, supplement olarak alınan oral C vitamini takviyesi, pro-oksidan olarak hareket ederek, kromozomal hasara veya DNA hasarına neden olabilir ve muhtemelen kanser gelişimine katkıda bulunabilir. (2,3)

Bununla birlikte, diğer çalışmalar yüksek C vitamini alımı ile oksidatif hasarın veya kanser riskinin arttığını göstermemiştir. (4)


Kaynak:
1- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11408659
3- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9560150
4- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10336883?dopt=Abstract

Hakkında Dr.Abdulkadir PolatVerifiedSeviye 5

Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. Değerli dostlar biriktirebilmek ve güzel projeleri hayata geçirebilmek ümidiyle ? Sağlıcakla..

Beni Takip Et

Bu konu hakkında soru sor

Güvenlik Kodu
Captcha güncellemek için resime tıkla