Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Üye olarak dilediğiniz zaman soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıtlar vererek başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer sizde sağlık çalışanıysanız üye olduktan sonra bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

C Vitamini ile İlaç Etkileşimleri

C Vitamini ile İlaç Etkileşimleri

C vitamini takviyesi, çeşitli ilaç türleri ile etkileşime girme potansiyeline sahiptir. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir. Bu ilaçları düzenli olarak alan kişiler, C vitamini alımlarını doktorlarıyla görüşmelidir.

Kemoterapi ve Radyasyon İlaçları

Kanser tedavisi sırasında C vitamini ve diğer antioksidanların kullanımının güvenliği ve etkinliği tartışmalıdır.

Bazı veriler, antioksidanların, tümör hücrelerini radyasyon tedavisi ve siklofosfamid, klorambucil, karbüsin, busülfan, tiyopa ve doksorubisin gibi kemoterapötik ajanların etkisinden koruyabileceğini göstermektedir. Bu verilerin en azından bazıları, zayıf çalışma dizaynı nedeniyle eleştirilmiştir. Diğer veriler, antioksidanların normal dokuları kemoterapi ve radyasyona bağlı hasardan koruyabileceğini veya geleneksel kanser tedavisinin etkinliğini artırabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, C vitaminin fizyolojik olarak sıkı kontrolü nedeniyle, oral C vitamini takviyelerinin önerilen etkileri sağlayacak kadar C vitamini konsantrasyonlarını değiştirip değiştiremeyeceği açık değildir.

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi alan bireyler, özellikle yüksek dozlarda, C vitamini veya diğer antioksidan takviyeleri almadan önce onkologlarına danışmalıdırlar.

Statinler (3-hidroksi-3-metilglütaril koenzim A redüktaz inhibitörleri)

Sağlık hizmeti sağlayıcıları hem statin hem de antioksidan takviyesi alan bireylerde lipid seviyelerini izlemelidir.

Kaynak: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

Hakkında Dr.Abdulkadir PolatVerifiedSeviye 5

Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. Değerli dostlar biriktirebilmek ve güzel projeleri hayata geçirebilmek ümidiyle ? Sağlıcakla..

Beni Takip Et

Bu konu hakkında soru sor

Güvenlik Kodu
Captcha güncellemek için resime tıkla