Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Üye olarak dilediğiniz zaman soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıtlar vererek başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer sizde sağlık çalışanıysanız üye olduktan sonra bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin

Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin

Üç günde bir ile günde üç kere arası yapılan dışkılama normal kabul edilir. Genel olarak;

 • haftada 2 kere veya daha az dışkılama,
 • dışkılarken fazla gayret gösterme,
 • katı/sert dışkı oluşturma
 • az miktarda dışkılama

durumuna kabızlık denir. Kabızlık hastalık olarak kabul edilmememktedir. Kabızlık bir dışkılayamama problemidir.

Gastrokolik refleks nedir?

Yemeklerden sonra besinlerin midemize dolmasıyla genişleyen ve gergin hale gelen mide yemekleri sindirmemiz için gerekli asiti salgılar.

Midede sindirilmiş besinler ince bağırsağa geçtiklerinde, bağırsakların içi sindirilmiş yemekle dolar. Bağırsaklar genişler ve gergin hale gelir. Gerginleşen ve içeriği gıda dolan bağırsaklarda oluşan yüzey gerilimi sonucu bağırsaklar beyne uyarı gönderir. Bağırsakların peristaltik hareketleri hızlanarak besinleri mideden anüse doğru hareket ettirir. Peristaltik hareketin hızlanması ile de büyük tuvalet yapma hissi yaşarsınız. Buna gastrokolik refleks denir.

Siz de hiç yemek yedikten yaklaşık 20-30 dakika sonra büyük tuvaletinizi yapma isteği yaşadığınızı hissettiniz mi? İşte bu isteği sağlayan reflekse gastrokolik refleks diyoruz.

Bu refleks ile hızlanan bağırsakların hareketi, aç olduğumuzda var olan düzenli bağırsak peristaltizmine göre daha hızlı ve kuvvetlidir. Bu sebeple yemeklerden sonra dışkılama ihtiyacını belirgin olarak hissederiz.

Kabızlıktan korunmak için her gün bir kere herhangi bir öğün yemeğinden sonra dışkılamayı alışkanlık haline getirmek kabızlığa karşı oldukça koruyucudur.

Özellikle her sabah kahvaltıdan 20-30 dakika sonra yapılan büyük tuvalet alışkanlığı bağırsaklarınızın sağlığı için oldukça koruyucu olacaktır. Bütün gece boş duran midenin sabah kahvaltısı ile çalışmaya daha hızlı bir başlangıç sağladığı kabul edilir.

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı neden önemli?

Kabızlık şikayetleri, uzun sürerse, sık tekrarlarsa, şiddetli olursa hemoroid, fissür, fistül gibi bağırsaklarınızla ilgili birçok hastalığa neden olabilir.

Günlük aktif hayatın hengamesinin tuvalet alışkanlığını bozmaması için her gün sabah kahvaltısından sonra evinizden ayrılmadan dışkılama yapmanızı ve bunu gece uyumadan önce dişlerinizi fırçalamanız gibi alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

https://hekimimyanimda.com/ic-hastaliklari/kabizlik-konstipasyon/

Anal fissür, fistül ya da hemoroid problemi olan hastaların gastrokolik refleks ile doğru tuvalet alışkanlığına azami ölçüde dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu hastaların kabız olmamaları oldukça önemlidir.

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı kabızlık başladıktan sonra işe yarar mı?

Muhtemelen hayır! Kabızlık başladıktan sonra gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı sadece dışkılama esnasında daha az ağrı hissetmenizi sağlayabilir. Doğru tuvalet alışkanlığının asıl amacı sizi kabızlık gelişmesine karşı korumaktır. Sizi hasta olmaktan korur, yaşam kalitenizin bozulmasına engel olur.

Anal fissür, fistül veya hemoroid benzeri bir hastalığınız var ise, gastrokolik resleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile tedavi olabilir miyim?

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı kısa sürede hemoroidinizi tedavi edecek bir yöntem değildir. Ancak doğru tuvalet alışkanlığı ile hemoroidinizin büyümesini yavaşlatır veya hemoroidinizin tedavi olma sürecini hızlandırır.

Anal fissür, fistül veya hemoroid gibi hastalıklarda uzun süre tuvalette oturmamak, ishal olmamak, kabız olmamak ve lif içeriği yüksek gıdalar ile beslenmek son derece önemlidir.

Hakkında Dr.Abdulkadir PolatVerifiedSeviye 5

Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. Değerli dostlar biriktirebilmek ve güzel projeleri hayata geçirebilmek ümidiyle ? Sağlıcakla..

Beni Takip Et

Yorumlar ( 4 )

 1. Bu yazı çocuklar için de geçerli mi ?

  • Evet,
   Bu yazı ve bu refleks çocuklar için de geçerlidir.

   Çocuklara her sabah kahvaltıdan ortalama 20 dakika sonra büyük tuvalet yapma alışkanlığı kazandırılması çocuklar için oldukça koruyucudur.

   Şu üç alışkanlık çok basit ve her yaş için oldukça önemlidir.

   1- Yemeklerden sonra ağzın su ile çalkalanması
   2- Gece uyumadan önce ağız temizliğinin yapılması (dişlerin fırçalanması)
   3- Sabah kahvaltıdan sonra büyük tuvalet yapılması

 2. Çalışanlardan uygulayanlar artsa da, işyerinde tuvaleti lağıma çevirmeseler…

 3. Sefer Han ÇAKIROĞLU
  30/04/2019 at 17:57

  İlgi çekici değil ama rahatlatıcı bir makale 👍

Bu konu hakkında soru sor

Güvenlik Kodu
Captcha güncellemek için resime tıkla