Çarşamba, 23 Eylül, 2020

13 Soruda “Ketojenik Diyet”

“Ketojenik” düşük karbonhidrat diyeti için kullanılan bir terimdir. Protein ve yağdan daha yüksek oranda kalori alırken karbonhidrat tüketimi azaltılır. Hamur işleri, unlu mamülleri veya beyaz ekmek gibi sindirimi kolay olan karbonhidrat içeriği yüksek besinleri tüketmezsiniz.

1. Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Çalışır?

Günlük tükettiğiniz karbonhidrat miktarı 50 gramın altına indiğinde, vücudun enerji kaynağı olarak ilk tercih ettiği kan şekeri miktarı 3-4 günde biter. O zaman vücut ihtiyaç duyduğu enerji için protein ve yağ parçalamaya başlar, bu da kilo vermenize neden olabilir. Buna ketozis denir.

Ketojenik diyetin, sağlık yararları peşinde olmak yerine, kilo vermeye odaklanan kısa süreli bir diyet olduğunu belirtelim.

2. Ketojenik Diyeti Kimler Kullanır?

Bu diyeti genellikle kilo vermek için kullanılır. Ancak epilepsi gibi bazı tıbbi durumların yönetilmesinde de işe yarayabilir. Aynı zamanda kalp hastalıkları, bazı beyin hastalıkları ve hatta sivilceleri olan insanlara da yardımcı olabilir, ancak bu alanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Öncelikle, Tip 1 diyabet, hiperlipidemi veya böbrek yetmezliği gibi kronik bir hastalığınız varsa, bu diyetin sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

3. Ketojenik Diyet ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Ketojenik diyet yapmak, ilk 3 ila 6 ayda diğer diyetlere nazaran daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, yağın enerjiye dönüşmesi için harcanan enerjinin, karbonhidratı enerjiye dönüştümek için gereken enerjiden fazla olmasıdır. Diğer bir deyişle, yağın enerji haline gelmesi daha zor ve daha külfetlidir.

Bu diyet ile beslenmenin, daha hızlı kilo vermeyi sağlamasının bir nedeni ise yüksek protein ve yağ içeriği olan besinlerin daha çok tokluk hissi vererek daha az yemek yenmesini sağlamasıdır. Ancak bu durum kanıtlanmamıştır.

4. Ketojenik Diyet ve Kanser İlişkisi Nedir?

İnsülin hormonu ihtiyaç fazlası şekerin vücutta daha sonra yakılmak üzere depolanmasını sağlar. Bu diyette tüketilen karbonhidrat miktarı az olduğu için yemek yendikten sonra kanda dolaşan şeker daha az olacağı için hemen tüketilir ve depolanmasına gerek kalmaz. Kanda dolaşan şekerin daha az olması, şekerin depolanmasını sağlayan insülin hormonuna olan ihtiyacın da daha az olması sağlar. Ketojenik diyetle beslenme, vücutta salınan insülin miktarını azaltır.

İnsülin seviyelerinin düşük olması sizi bazı kanser türlerine karşı korumaya yardım edebilir, hatta kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir. Yine de bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Ketojenik Diyet ve Kalp Hastalıkları İlişkisi Nedir?

Daha fazla yağ içeren ketojenik diyet, garip görünsede “iyi” kolesterolü yükseltebiliyor ve “kötü” kolesterolü azaltabiliyor. Bunun nedeni, ketojenik diyetlerden kaynaklanan daha düşük insülin seviyelerinin vücudunuzun daha fazla kolesterol yapmasını engellemesi olabilir.

Bu diyetin sağladığı iyimser kolestrol seviyeleri, yüksek tansiyon, sertleşmiş arterler, kalp yetmezliği ve diğer kalp rahatsızlıklarının gelişme olasılığını azaltır. Ancak bu etkilerin ne kadar sürdüğü belirsizdir.

6. Ketojenik Diyet ve Akne İlişkisi Nedir?

Karbonhidratlar akne ile ilişkilendirilmiştir. Kesin olmamakla birlikte karbonhidrat tüketiminin azalması akne gelişimini azaltabilir. Ayrıca ketojenik diyetin bir sonucu olarak düşük seviyede kalan insülin aknelerin büyümesini ve patlamasını engelleyebilir. İnsülin, vücutta salgı üreten, aknelerin büyümesine neden olan diğer hormonların artmasına neden olabilir.

Yine de beslenme şekli ve akne arasında henüz tam olarak kanıtlanmış bir ilişki yoktur.

7. Ketojenik Diyet ve Diyabet İlişkisi Nedir?

Düşük karbonhidratlı diyetler kan şekerinizi diğer diyetlerden daha düşük ve daha öngörülebilir tutmaya yardımcı olur. Ancak vücudunuz enerji için yağ yaktığında keton denilen bileşikler oluşur. Eğer diyabet hastasıysanız, özellikle tip 1 ise, kanınızdaki çok fazla keton sizi hasta edebilir. Bu nedenle, diyetinizdeki herhangi bir değişiklik konusunda doktorunuza danışmak çok önemlidir.

8. Ketojenik Diyet ve Epilepsi İlişkisi Nedir?

Ketojenik diyetler, 1920li yıllardan bu yana epilepsi nöbetlerinin kontrol altına alınmasına yardım ettiler. Fakat yine de, siz veya çocuğunuz için neyin doğru olduğunu bulmak için doktorunuza danışın.

9. Ketojenik Diyet ve Diğer Sinir Sistemi Bozuklukları Arasındaki İlişkiler Nelerdir?

Sinir sistemi bozuklukları, beynin, omurganın ve onları birbirine bağlayan sinirleri etkileyen hastalıklardır. Epilepsi bunlardan biridir.

Ketojenik diyet epilepsi, alzheimer hastalığı, parkinson hastalığı ve uyku bozukluklarının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Bilim insanları bunun neden kaynaklandığından tam olarak emin değiller. Ancak, enerji için yağ parçalandığında açığa çıkan ketonlar beyin hücrelerini hasarlardan korumaya yardımcı olabilir.

10. Ketojenik Diyet ve Polikistik Over Sendromu İlişkisi Nedir?

Polikistik over sendromu (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. 

Yüksek seviyede insülin polikistik over sendromuna neden olabilir.

Bu diyet ile vücuda daha az alınan karbonhidrat, üretmeniz gereken insülin miktarını azaltır. Ketojenik diyet ile kilo vermeniz sonucu daha az kilo sayesinde daha vücudun insülin üretme ihtiyacı azalır. Sonuç olarak, ketojenik diyet yapmak, spor yapmak ve daha hareketli bir yaşam sürmeniz hem kilo vermenizi sağlar hem de insülin üretimini azaltır.

Ketojenik diyet ve egzersiz polikistik over sendromuna yakalanmaktan sizi korur veya hastalığınızın hafiflemesine yardımcı olur.

11. Ketojenik Diyet ve Profesyonel Sporların İlişkisi Nelerdir?

Ketojenik diyet koşu ve bisiklet sürme gibi dayanıklılık gerektiren sporlarla ilgilenen sporcularun antrenmanlarına fayda sağlar. Zamanla kas/yağ oranınızın artışını sağlar ve vücudunuzun çok çalıştığında kullanabileceği oksijen miktarını yükseltir.

Egzersiz ve anrenman için ketojenik diyet faydalıdır ancak en yüksek performansı almak için diyetinizde değişiklik yapmanız gerekebilir.

12. Ketojenik Diyetin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Ketojenik diyetin yaygın görülen yan etkileri genelde ciddi problemler değildir. Kabızlık, hazımsızlık veya kan şekerinin göreceli olarak düşük olması yaygın görülen yan etkileridir.

Ketojenik diyet çok daha az sıklıkta asidoza ve böbrek taşlarına neden olabilir. Yağların enerjiye dönüşümü esnasında açığa çıkan ketonlar asidiktir ve kandaki asit oranı artışına asidoz denir.

Baş ağrısı, kötü ağız kokusu, kötü idrar kokusu veya güçsüzlük gibi başka yan etkiler de görülebilir.

13. Ketojenik Diyete Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Vücudun yüksek miktarlarda yağ yakması böbrekleri zorlayabilir.

Diyabet, kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyon gibi diğer sağlık sorunlarınız varsa ve obezseniz, ketojenik bir diyete başlamak ya da sonradan normal bir diyete geri dönmek zor olabilir.

Bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, diyet değişikliklerini yavaş ve yalnızca doktorunuzun rehberliğinde yapın.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karpuzun Sağlık Faydaları

Karpuzun çekici kırmızı rengi bir antioksidan olan likopenden gelir. Araştırmalar likopenin kanser ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Karpuz, bu besleyici...

Egzersiz Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Öncelikle spor yapmanıza engel ya da sınır teşkil eden bir sağlık probleminiz varsa lütfen öncelikle doktorunuza danışın!1. Spora...

Fazla Yağlardan Kurtulmak İçin İdeal Hedef Nabız Aralığı Nedir?

Fazla kilolardan kurtulmak ve hızlıca yağlarınızı yakmak istiyorsanız hedef nabız aralığına ulaşacak şekilde spor yapabilirsiniz. Başka bir değişle yağlarınızdan hızlıca kurtulmanız için...

Epilepsi

Epilepsi, beyin aktivitesinin bozularak alışılmadık davranışlara, duyumlara ve bazen bilinç kaybına neden olan nöbetlere neden olabilen merkezi sinir sistemi (nörolojik) hastalığıdır. Epilepsi,...

HIIPA (Yüksek Yoğunluklu Tesadüfi Fiziksel Aktivite), HIIT’in yerini alabilir mi?

Teknoloji ve modern şehirler hayatımızdan spor ve hareketi söküp alıyor. Sağlıklı yaşam için geliştirilen HIIT formulüne HIIPA alternatif olabilir mi?

GÜNCEL

Yüksek Tansiyon için 22 Besin Önerisi

Dünyada 1 milyardan fazla insanın yüksek tansiyon rahatsızlığı var. (1) Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, doğru beslenme, hayat değişiklikleri ve yeterli egzersiz ile...

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz