Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Üye olarak dilediğiniz zaman soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıtlar vererek başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer sizde sağlık çalışanıysanız üye olduktan sonra bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Hangi Besinler Kilo Almamıza Neden Olur?

Hangi Besinler Kilo Almamıza Neden Olur?

Zayıflamak istiyorsanız az yemeniz gerekir. Ancak vücudunuzun sağlığı ve organlarınızın muazzam çalışması için gerekli olan azami protein, yağ, vitamin ve elementleri besinlerle almalısınız.

Zayıflamak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmalısınız.

Kısacık sürede, onlarca kilolardan bir anda kurtulacağınız ve ısa sürede nasaya astronot olarak başlayacağınız yazı dizileri için geç kalmadan diğer sitelere geçiş yapabilirsiniz.

1. Besinleri Tanıyalım

1.a. Karbonhidratlar

Karbonhidratlar ekmek ve diğer hamur ürünleri başta olmak üzere şekerli diyebileceğimiz hemen her gıdada bulunur. Temel yapı taşı glikozdur. Vücutta enerji üretilmesi için harcanan bir çeşit yakıttır. Glikoz’dan ATP üretilir. ATP ihtiyacımız olan enerjiyi verir. Ancak vücudun karbonhidratlara olan ihtiyacı son derece azdır.

Vücuda fazla miktarda karbonhidrat alınması durumunda glikojen(karbonhidrat deposu) olarak depolanır. Karbonhidrat depoları azdır ve daha fazla karbonhidrat alındığında konacak yer bulamayan karbonhidratlar yağlara çevrilir ve yağ olarak depolanır. İşte fazla kiloların en büyük sebebi budur.

Temel olarak ise besinlerle alındığında belli bir enerji üretilmesine neden olan tüm besinler, fazla alındığında depolanmak üzere vücutta biriktirilir ve kilo artışına neden olur.

1.b. Yağlar

Yağlar, hayvansal yağlar ve ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar olarak kolayca tahmin edeceğiniz besin grubudur. Yağlar vücudumuzun yapısına katılır ve belirli bir şekil almasını sağlarlar. Temel yapıtaşları yağ asitleridir.

Esansiyel yağları besinlerle almak zorundayız.

Deri altında yağ dokusu vardır. Aşırı zayıf (anoreksiya) kişilerde bu yağ dokuları oldukça azalmıştır ve ideal/güzel insan görüntüsünü kaybederler.

Vücudumuzun sağlığı ve güzelliği için gereken yağdan fazlası tüketilirse ne olur? Tabiki depolanır. Depolanan yağlar fazla kiloların, kocaman göbek ve baldırların temel sebebidir.

1.c Proteinler

Proteinler vücudun temel yapıtaşlarından biridir. Kaslar dahil olmak üzere hemen her yerde onlara ihtiyacımız vardır. Temel yapı taşları aminoasitlerdir. Esansiyel aminoasitleri besinlerle almak zorundayız.

Hareket eden, spor yapan, kaslarını kullanan bireyler için proteinin fazla alınması durumunda fazla protein kas yapımında kullanılır. Bu sevdiğimiz bir şeydir. Ancak sedanter yaşayan yani bırakın spor ve egzersiz yapmayı kolay kolay yürümeyen hareketsiz insanlarda fazla protein kas yapımında değil, enerji vermek üzere yıkılarak kullanılır. Bu vücuttaki karbonhidrat fazlasına işaret eder. Fazla karbonhidrat yağ üretimini ve yağ depolanmasını arttırır. Sonuç, hareketsiz biri fazla protein tüketirse yine kilo alır yine yağlanır.

Ancak egzersiz yapan, koşan, zıplayan, bisiklete binen insanlarda besinlerle alınan proteinler kas yapımına katılır. Onlar daha güçlü ve sağlık bir vücuda sahip olurlar.

2. Hangi Besinlerle Beslenelim?

Vücuda giren fazla yağ ve proteinler enerji amaçlı kullanılabiliyor. Bu nedenle karbonhidrat tüketiminizi azaltabilirsiniz. Daha az ekmek, daha az pasta, daha az poğaça tüketin.

Bazı yağ asitlerini dışardan besinlerle almak zorundayız. Ancak bunun için zeytinyağı, balık ve kırmızı etlerdeki yağlardan tüketmek fazlasıyla yeterlidir. Fazla tüketilen her yağ fazla kilo olarak şişmanlamanıza neden olur. Omega-3 içeren balık yağı ve zeytinyağı vücudunuz için çok gerekli ve önemli iken ayçiçek yağıyla kızartılmış patates oldukça zararlı ve sağlıksızdır.

Proteinler beslenmek için oldukça güzel besinlerdir. İhtiyaç halinde enerji üretilmesini sağlamakla kalmaz vücudun yapı taşlarını oluşturur. Et, süt, yumurta, yulaf ve tahıllar gibi protein içeriği yüksek besinler beslenmenizin temelini oluşturmalıdır.

2.a. Dikkat edilmesi gereken karbonhidrat içeriği yüksek besinler

 • Un ve unlu gıdalar (ekmek, makarna, kraker, kurabiye, vb. )
 • Nişastalı sebzeler (bezelye, patates, mısır, vb.)
 • Baklava, muhallebi, kadayıf, sütlaç gibi şekerli tatlılar.
 • Meyve suları, kola ve gazoz gibi şekerli içecekler
 • Şeker alkoller (sorbitol, mannitol, maltitol, ksilitol)

2.b. Dikkat edilmesi gereken yağ içeriği yüksek besinler

 • Yağlı patlamış mısır
 • Yağlı patates kızartması başta olmak üzere kızartılmış tüm besinler
 • Margarinler
 • Pastalar ve börekler

2.c. Tüketmenizi önerebileceğimiz sağlıklı protein içeriği yüksek besinler

 • Kırmızı et
 • Beyaz
 • Baklagiller
 • Yulaf
 • Yumurta
 • Süt
 • Beyaz peynir
 • Süzme yoğurt
 • Fıstık
 • Mercimek

Protein içeriği yüksek sağlam bir kahvaltı hem ihtiyacınız olan birçok değerli besin ihtiyacınızı karşılar hem de gün boyu sizi tok tutar.

Vücudunuzun sağlıklı olamsı için doğu beslenme ve egzersiz en önemli iki temel unsurdur.

Sağlıcakla ..

Hakkında BeslenmeSeviye 1

Bu konu hakkında soru sor

Güvenlik Kodu
Captcha güncellemek için resime tıkla