Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

soru ekleme

Giriş

Kayıt Ol

Üye olarak dilediğiniz zaman soru sorabilir, sorulmuş sorulara yanıtlar vererek başkalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer sizde sağlık çalışanıysanız üye olduktan sonra bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Tinea pedis

Tinea pedis

Atlet ayağı olarak da tanımlanan tinea pedis, toplumda en sık görülen mantar enfeksiyonudur.

Bulaşıcı özelliği nedeniyle, asker, sporcu ve yurt öğrencilerinde sık görülmektedir.

Uzun süre kapalı ayakkabı giyme, hiperhidroz, nemli ve sıcak ortamlar hastalığın kolay yerleşimine olanak sağlar. Soğuk mevsimlerde sessizleşen hastalık, yaz aylarında tekrar alevlenme gösterir.

Ayakta en sık 4. ve 5. parmak arasında kaşıntı ve maserasyonla başlayıp diğer parmak aralarına yayılan İnterdigital tip görülür.

Hiperkeratotik skuamlı tip genellikle asemptomatiktir. Bu tip mokasen olarak ta bilinir. Ayak tabanı ve yan tarafında hafif eritem, hiperkeratoz ve skuamlar vardır.

Dishidrozik tipte ayak yan taraflarında veziküller ve büller vardır

Hakkında: Dr. Fatih Mehmet AkıllıVerifiedSeviye 4

Cerrahpaşa tıp fakültesi 2018 mezunuyum. En kutsal mesleklerden olan doktorluk mesleğine sahip olduğum için mutluluk duyuyorum. Şu an da Marmara üniversitesi mikrobiyoloji bölümünde uzmanlık eğitimime devam ediyorum.

Beni Takip Et

Bu konu hakkında soru sor

Güvenlik Kodu Captcha güncellemek için resime tıkla