Aile Hekimim Kim? Nasıl Değiştirebilirim?

Yeni taşındığınız yere ikametinizi aldırdığınızda, aile hekiminiz otomatik değişmiyor. Aile hekiminizi il/ilçe sağlık nüdürlüklerinden değiştirebilirsiniz. Ancak bunun daha kolay yolu, enabiz.gov.tr üzerinden aile hekimi değişikliği yapmaktır.

31 Tem 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
Ekran-Resmi-2019-07-31-20.34.37

Tc kimlik numarası ile aile hekimi sorgulama e-devlet üzerinden sorgulama yapılabiliyor.

1- Aile hekimim kim?

Bu sorgulamayı e-devlet üzerinden yapmak için şu linki açın:

https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi

2- Aile hekimim uzakta ne yapabilirim?

Yeni taşınmış olabilirsiniz, tatile ya da akrabalarınızın yanına gitmiş olabilirsiniz. Kendi aile hekiminiz çok uzaktaysa ne yapabilirsiniz?

2.1- Aile hekimimle aynı şehirdeyim ama bana uzak ne yapabilirim?

Aile hekiminiz ile aynı şehirdeyseniz yapmanız gereken şey kendi aile hekiminize gitmektir. Uzakta veya yakında olması görecelidir ve aynı şehir içerisinde kendi aile hekiminize gitmeniz gerekir.

2.2- Aile hekimim geçici süreyle başka şehirde ve bana uzak ne yapabilirim?

Aile hekiminiz yaşadığınız şehirde ve siz tatildesiniz. Hastalandınız ya da şeker veya tansiyon gibi düzenli kullandığınız ilaçlar bitti ne yapabilirsiniz?

2.2.1- Eğer misafirseniz, yani yakınınızı görmek amacıyla şehir değiştirdiyseniz:

Misafir olarak yanına geldiğiniz yakınınızın aile hekiminin kim olduğunu öğrenin. Yakınınızın aile hekimine mümkünse yakınınızla birlikte gidin. Geçici süreyle yakınınızın yanına geldiğinizi, geri döneceğinizi söyleyin. Bu esnada yakınınızın yanınızda olması çok daha güzel olacaktır. Misafirliğe geldiğiniz yakınınızın kayıtlı olduğu aile hekimine görünebilirsiniz.

Diğer bir seçenek olarak o an bulunduğunuz şehirdeki hastanelere de gidebilirsiniz.

Aşısı olan çocuk, gebe kadın veya ilaca bağımlı kronik hastalığı olanların şehirden ayrılmadan önce kendi şehirlerinde kendi aile hekimlerine son kontrolleri yaptırmaları, vakti gelen ilaçları almaları faydalarına olacaktır.

2.2.2- Eğer gezi veya tatile çıktıysanız

Eğer gezi veya tatil amaçlı bulunduğunuz şehirde hastalanır ve muayene olma ihtiyacı duyarsanız, önerimiz, bir hastaneye başvurmanızdır.

2.3- Aile hekimim başka şehirde ama ben kalıcı olarak taşındım. Ne yapabilirim?

Taşındınız, şehir değiştirdiniz. Önceki şehirde aile hekiminiz vardı. Ancak şu an yeni taşındığınız şehirdesiniz. Ne yapmalısınız?

Yeni taşındığınız yere ikametinizi aldırınca, aile hekiminiz otomatik değişmiyor!

Eğer taşındıysanız, aile hekiminizi erkenden değiştirmenizde fayda var.

2.3.1- Peki, aile hekimimi nasıl değiştirebilirim?

a) Aile hekiminizi, bulunduğunuz il/ilçenin ilçe sağlık müdürlüğüne kimlik fotokopisi, ikamet belgesi ve imzalı dilekçe vererek değiştirebilirsiniz.

b) İnternetten aile hekiminizi kolayca değiştirebilirsiniz. İnternetten aile hekimi değiştirmek için enabiz.gov.tr ye bir defaya mahsus kayıt olmanız gerekecek. gov.tr uzantısından anladığınız üzere bu bir resmi devlet sitesidir. O nedenle gönül rahatlığıyla bir seferliğe mahsus üye olabilirsiniz.

enabiz.gov.tr'ye solda-altta kırmızı "e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun" butonundan kayıt olabilirsiniz.
enabiz.gov.tr’ye solda-altta kırmızı “e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun” butonundan kayıt olabilirsiniz.

Üye olma işlemi esnasında birkaç basit soruya hızlıca yanıt verin.

Aile hekimimi nasıl değiştirebilirim?

enabiz.gov.tr ye giriş yapın. Kendi aile hekiminizin ismi çıkacak. Hemen altında “Aile Hekimi Değiştir” linki görünecektir. Buradan “Aile Hekimi Değiştir”e dokunun. Burdan sonraki adımlar çok kolay. Ancak yinede yardıma ihtiyacınız olursa aşağıdaki linki açın.

enabiz.gov.tr üzerinden aile hekiminizi nasıl değiştireceğinizi hatta cep telefonunuzla nasıl değiştireceğinizi (bilgisayar ile aynıdır) detaylarıyla ve resimli olarak anlattık.

Not: Kendi talebinizle seçtiğiniz aile hekiminizi (sistem gereği) 3 aydan önce değiştiremezsiniz.

Not: Aile fertleri farklı aile hekimliği birimine kayıt olabilirler. Fakat 18 yasından küçük çocuklar anne/baba/vasisinin yazılı talebi doğrultusunda, yenidoğan bebekler ise annenin kayıtlı olduğu aile hekimliği birimine kayıt edilir.