Cuma, 18 Eylül, 2020

A-ferin Pediatrik Şurup Kullanım Rehberi

A-ferin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 

A-ferin Pediatrik Şurubun 2 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

Küçük yaşlarda, bağışıklık sistemi ve organları gelişme aşamasında olan çocuklarımıza mümkün olan en az miktarda ilaç vermeyi isteriz.

Anne sütü ile beslenemeyen veya soğuk algınlığına bağlı öksürük ve ateş gibi semptomları şiddetli olan çocuklarda İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. 

1. A-ferin Pediatrik Şurup nedir? İçinde ne var?

A-ferin Pediatrik Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1)

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

2. A-ferin Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

A-ferin Pediatrik Şurup, yemeklerden önce (aç) veya yemeklerden sonra (tok) kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml3 veya 4
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4

  • A-ferin Pediatrik Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • A-ferin Pediatrik Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

3. A-ferin Pediatrik Şurup ateş düşürür mü?

Evet! A-ferin Pediatrik Şurup her 5 ml hacimde 160 mg parasetamol içerir.

A-ferin Pediatrik Şurubun; Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus, Tylol 6 Plus gibi ateş düşürücü etkisi vardır.

Ancak A-ferin Pediatrik Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa çocuğunuzun ateşini düşürmek amacıyla tabiki A-ferin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup, çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve A-ferin Pediatrik Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve A-ferin Pediatrik Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

A-ferin Pediatrik Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. A-ferin Pediatrik Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve A-ferin Pediatrik Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup vermek yerine; 1 ölçek A-ferin Pediatrik Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece A-ferin Pediatrik Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

5. İburamin Zero ve A-ferin Pediatrik Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Zero ve A-ferin Pediatrik Şuruplar birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları gereğinden fazla klorfeniramin maleat alınmasına neden olabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat 

Ancak, hem A-ferin Pediatrik şurubunuz hem de İburamin Zero şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, iburamin zero ile a-ferin pediatrik şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. A-ferin Pediatrik Şurup ile A-ferin Plus Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

A-ferin Plus Şurup, 6 yaş üzerine önerilirken A-ferin Pediatrik Şurup 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni A-ferin Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, A-ferin Plus Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise A-ferin Pediatrik denildi. Benzer şekilde İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve İburamin Zero Süspansiyon piyasaya sunuldu.

7. A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa A-ferin Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahat nefes alabilen çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa A-ferin Plus Şurup tercih edilebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

Bakınız: Soğuk Algınlığı Şurupları

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu iki ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına .. önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

A-ferin Pediatrik Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

A-ferin Pediatrik Şurup, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan A-ferin Pediatrik Şurup kullanılmamalıdır.

Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus, Tylol 6 Plus gibi parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse A-ferin Pediatrik Şurubu da kullanmamalısınız.

9. Doktora danışmadan A-ferin Pediatrik Şurup satın alabilir miyim?

A-ferin Pediatrik Şurup reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 2 yaş ya da 7 kg altındaki çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup kullanmanızı önermeyiz.

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

  1. Çocuğunuza daha önce A-ferin Pediatrik Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, A-ferin Pediatrik Şurubu çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
  2. Çocuğunuz daha önce İburamin Zero, A-ferin Plus Şurup, Coldfen Şurup ya da İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus, Tylol 6 Plus kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa parasetamol etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat ve parasetamole alerjisi yoksa A-ferin Pediatrik Şurup süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan çocuklarınızda, A-ferin Pediatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

A-ferin Pediatrik Şurup kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

A-ferin Kapsül Kullanım Rehberi

A-ferin Kapsül, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve...

A-ferin Forte Tablet Kullanım Rehberi

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi...

DroFlu Cold Plus Şurup Kullanım Rehberi

DroFlu Cold Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;ağrı kesici...

Coldfen Şurup Kullanım Rehberi

Coldfen Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;ağrı kesici ve ateş...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz