Pazartesi, 19 Ekim, 2020

A-ferin Plus Şurup Kullanım Rehberi

A-ferin Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

  1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol)
  2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
  3. mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 

Kısaca: 1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

A-ferin Plus Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da A-ferin Plus Şurup reçete edebilir.

1. A-ferin Plus Şurup nedir? İçinde ne var?

A-ferin Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1.1. Parasetamol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

Parasetamol içeren şuruplar içildikten sonra bütün dokulara hızla dağılır. Şurup bebeğe/çocuğa içirildikten 30-60 dakika sonra etkisini en iyi şekilde gösterebileceği maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır.

Parasetamolün kusma, bulantı, ishal ya da kabızlık gibi bir yan etki yapma olasılığı çok çok düşüktür ve bu konuda diğer bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofenden daha az yan etki yapma olasılığı vardır.

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

2. A-ferin Plus Şurup Nasıl Kullanılır?

A-ferin Plus Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4

  • A-ferin Plus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • A-ferin Plus Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

3. A-ferin Plus Şurup ateş düşürür mü?

Evet! A-ferin Plus Şurup her 5 ml hacimde 160 mg parasetamol içerir.

A-ferin Plus Şurubun; Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus, Tylol 6 Plus gibi ateş düşürücü etkisi vardır.

Ancak A-ferin Plus Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki A-ferin Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

A-ferin Plus Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. A-ferin Plus Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve A-ferin Plus Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek İburamin Cold Şurup vermek yerine; 1 ölçek İburamin Cold Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece A-ferin Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

5. İburamin Cold Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Cold Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de İburamin Cold Şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, İburamin Cold ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. A-ferin Pediatrik Şurup ile A-ferin Plus Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup + 15 mg psödoefedrin HCl

A-ferin Plus Şurup, 6 yaş üzerine önerilirken A-ferin Pediatrik Şurup 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni A-ferin Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, A-ferin Plus Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise A-ferin Pediatrik denildi. Benzer şekilde İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve İburamin Zero Süspansiyon piyasaya sunuldu.

7. A-ferin Pediatrik Şurup mu? Yoksa A-ferin Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahat nefes alabilen çocuklarda A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa A-ferin Plus Şurup tercih edilebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

Bakınız: Soğuk Algınlığı Şurupları

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu iki ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına .. önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

A-ferin Plus Şurup, sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

A-ferin Plus Şurup, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan A-ferin Plus Şurup kullanılmamalıdır.

Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus, Tylol 6 Plus gibi parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu parasetamol içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse A-ferin Plus Şurubu da kullanmamalısınız.

A-ferin Plus Şurup, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

9. Doktora danışmadan A-ferin Plus Şurup satın alabilir miyim?

A-ferin Plus Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda A-ferin Plus Şurup kullanmanızı önermeyiz!

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

  1. Çocuğunuza daha önce A-ferin Plus Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, A-ferin Plus Şurubu çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
  2. Çocuğunuz daha önce İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce Calpol, Parol, Minafen, Tylol, Calpol 6 Plus, Parol Plus ya da Tylol 6 Plus kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa parasetamol etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve parasetamole alerjisi yoksa A-ferin Plus Şurup süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan veya Gilbert sendromu ve Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliği gibi hastalıkları olan çocuklarınızda, A-ferin Plus Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

A-ferin Plus Şurup kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

Prabex Nedir? Prabex Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Prabex, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır.  Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Raneks, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

A-ferin Kapsül Kullanım Rehberi

A-ferin Kapsül, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve...

A-ferin Forte Tablet Kullanım Rehberi

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi...

Dolven Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Dolven Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

Coldaway Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Coldaway Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

GÜNCEL

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi? sorusunun cevabı "calpol 6 plus şurup 6 kg ve üzeri bebeklere verilebilir" şeklindedir.

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz