Çarşamba, 8 Temmuz, 2020

DroFlu Cold Plus Şurup Kullanım Rehberi

DroFlu Cold Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;

  1. ağrı kesici ve ateş düşürücü (ibuprofen)
  2. antihistaminik (klorfeniramin maleat)
  3. mukozanın şişkinliğini azaltarak solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür)

olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer ilaçlardır.

1 ölçek (5 ml) DroFlu Cold Plus Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

DroFlu Cold Plus Şurubun 6 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Çocuklarda psödoefedrin hidroklorür yan etki riskine maruz kalmamak için İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir.

Elbette doktorunuz bazı durumlarda 6 yaşından küçük çocuklara da DroFlu Cold Plus Şurup reçete edebilir.

1. DroFlu Cold Plus Şurup nedir? İçinde ne var?

DroFlu Cold Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. İburamin Cold Şurup ve Coldfen Şurup ile eşdeğerdir.

1 ölçek (5 ml) DroFlu Cold Plus Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1.1. İbuprofen

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan ilaç etkin maddesidir. 

İbuprofen;

  • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
  • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
  • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(1)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (1) Uyku hali yapabilir. Bu nedenle dikkati ve zihni açık olması gerekenlerde dikkatli kullanılmalıdır.

Histamin salınımının neden olduğu,

  • Rinit
  • Hapşırma
  • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
  • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
  • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (1)

1.3. Psödoefedrin HCl

Psödoefedrin, soğuk algınlığı, grip, saman nezlesi, alerji ve bronşit gibi solunum yolu ilişkili hastalıkların neden olduğu burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının değişmesine bağlı oluşan ağrının tedavisinde kullanılır.

Psödoefedrin HCl bir dekonjestandır (sempatomimetik). Kan damarlarını daraltarak, mukoza şişkinliğini azaltır.

Burun içerisindeki ve paranazal sinüslerdeki mukozaların şişkinliğini azaltarak solunum yollarının ve paranazal sinüslerin daha rahat havalanmasını sağlar.

Solunum sistemi dekonjesyonunu sağlar. Daha rahat nefes almayı sağlar. Özellikle gece uyurken artan soğuk algınlığı şikayetlerinin neden olduğu rahat nefes alamama ve uyuyamama şikayetlerini hafifletir.

Vazokonstriksiyon yani damarlarda daralmaya neden olan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) böbrek hastalığı olanların, hipertansiyon veya koroner arter hastalarının psödoefedrin kullanmasını önermez. (2)

Psödoefedrin, anne sütüne küçük oranlarda da olsa geçebilir ve anne sütü miktarını azaltabilir. (3)

2. DroFlu Cold Plus Şurup Nasıl Kullanılır?

DroFlu Cold Plus Şurup, yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi, çocuğun ilacı daha kolay hazmetmesine yardımcı olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
6 yaş altında
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml3 veya 4
9 -12 yaş2 ölçek10 ml3 veya 4
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml3 veya 4

  • DroFlu Cold Plus Şurup verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
  • 5 günden uzun süreli kullanmayınız.
  • DroFlu Cold Plus Şurup ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
  • 60 yaşın üzerindeki hastalarda kullanılmamalıdır.
  • Hipertansiyon hastaları kullanmamalıdır.
  • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

3. DroFlu Cold Plus Şurup ateş düşürür mü?

Evet! DroFlu Cold Plus Şurup her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

DroFlu Cold Plus Şurubun; dolven, pedifen, apireks, brus, ibu-fort ya da bruprex gibi ateş düşürücü etkisi vardır.

DroFlu Cold Plus Şurup, aynı hacimdeki, dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücülerle aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır.

Ancak DroFlu Cold Plus Şurup bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan 6 yaşından büyük çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa, çocuğunuzun yüksek ateş nedeniyle zarar görmemesi için, ateşini düşürmek amacıyla geçici olarak tabiki DroFlu Cold Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) DroFlu Cold Plus Şurup çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat ve 15 mg psödoefedrin HCl vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve DroFlu Cold Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve DroFlu Cold Plus Şurubu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

DroFlu Cold Plus Şurup zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. DroFlu Cold Plus Şurup kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve İburamin Cold Şurubun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek DroFlu Cold Plus Şurup vermek yerine; 1 ölçek DroFlu Cold Plus Şurup ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer 6 yaşından büyük çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece DroFlu Cold Plus Şurup kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

5. DroFlu Cold Plus Şurup ve A-ferin Plus Şurup birlikte verilir mi?

Hayır! DroFlu Cold Plus Şurup ve A-ferin Plus Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat ve psödoefedrin HCl almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) DroFlu Cold Plus Şurup = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

1 ölçek (5 ml) A-ferin Plus Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat + 15 mg psödoefedrin HCl

Ancak, hem A-ferin Plus Şurubunuz hem de DroFlu Cold Plus Şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, DroFlu Cold Plus Şurup ile A-ferin Plus şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. İburamin Zero Süspansiyon ile DroFlu Cold Plus Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) DroFlu Cold Plus Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

DroFlu Cold Plus Şurup 6 yaş üzerine önerilirken, İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni DroFlu Cold Plus Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

7. İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa DroFlu Cold Plus Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

  • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon veya A-ferin Pediatrik Şurup tercih edilebilir.
  • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
    • Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon veya A-ferin Pediatrik Şurup yeterli olabilir.
    • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa DroFlu Cold Plus Şurup tercih edilebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

Bakınız: Soğuk Algınlığı Şurupları

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup, DroFlu Cold Plus Şurup ve Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu üç ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına .. önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

DroFlu Cold Plus Şurup, sorbitol ve sukroz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

İburamin Cold Şurup, her 5 ml’sinde yaklaşık 29 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan İburamin Cold Şurup kullanılmamalıdır.

Pedifen, apireks, dolven, brus, ibu-fort ya da bruprex gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse DroFlu Cold Plus Şurup da kullanmamalısınız.

DroFlu Cold Plus Şurup, kan damarlarının daralmasına neden olan psödoefedrin HCl içerir. Bu nedenle, böbrek hastalığı, koroner arter hastalığı, hipertansiyon hastalığı olanlar doktora danışmadan bu ilacı kullanmamalıdır.

9. Doktora danışmadan DroFlu Cold Plus Şurup satın alabilir miyim?

DroFlu Cold Plus Şurup, reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 6 yaş altındaki çocuklarda DroFlu Cold Plus Şurup kullanmanızı önermeyiz!

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

  1. Çocuğunuza daha önce DroFlu Cold Plus Şurup, Coldfen Şurup veya İburamin Cold Şurup reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, DroFlu Cold Plus Şurup çocuğunuza tekrar verebilirsiniz.
  2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Plus Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat ve psödoefedrin HCl etkin maddelerine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce apireks, dolven, pedifen, brus, ibu-fort ya da bruprex kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat, psödoefedrin HCl ve ibuprofene alerjisi yoksa DroFlu Cold Plus Şurup içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocuklarınızda, DroFlu Cold Plus Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

DroFlu Cold Plus Şurup kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr.Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz