Pazar, 5 Temmuz, 2020

Erkekler Decavit pronatal kullanabilir mi?

EVET! Kadınlar ve erkekler için multivitamin olarak kullanılabilir.

Decavit pronatal gebelerin gebelik sürecini daha başarılı atlatması için geliştirilmiş bir ilaçtır. Anne olmak isteyen kadınların hamile kalmak için hazırlık yaptığı süreçte, gebelik süresince ve emzirme süresince kullanılması için hazırlanmıştır.

Gebelik ve emzirme döneminde kadınların büyüyen bebeği beslemesi gerekir. Bu nedenle annenin daha iyi beslenmesi gerekir. Emziren annelerin veya anne olma hazırlığında kadınların artan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için veya var ise vitamin/mineral eksikliğini gidermek için kullanılabilir. Gebelik kategorisi A’dır.

Erkekler Decavit pronatal kullanabilir mi?

EVET! Kadınlar ve erkekler için multivitamin olarak kullanılabilir.

İyi beslenen birinin hiçbir multivitamine ihtiyacı olmadığı gibi decavit pronatal kullanmasına da gerek yoktur.

Saç Dökülmesine faydalı mı?

EVET! Decavit pronatal sağlıklı saç gelişimi için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu içerir. Herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği nedeniyle saç dökülmeniz var ise decavit pronatal bu eksikliği kapatarak saç dökülmesini azaltabilir ve saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Bakınız: Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

İçerisinde önemli vitaminler ve mineraller vardır. Decavit pronatal içerisinde bulunan vitamin, mineral ve bazı eser elementlerin listesi şöyledir:

12 vitamin
A vitamini (retinol)4000 I.U. (1201.2 µg)
B1 vitamini (tiamin hidroklorür)1.6 mg
B2 vitamini (riboflavin)1.8 mg
B6 vitamini (piridoksin hidroklorür)2.6 mg
B12 vitamini (siyanokobalamin)4 µg
C vitamini (askorbik asit)100 mg
D2 vitamini (ergokalsiferol)500 I.U.
E vitamini (α-tokoferol asetat)15 mg
Biotin (B8 vitamini)200µg
Folik asit (B9 vitamini)0.8mg
Kalsiyum pantotenat (B5 vitamini)10 mg
Nikotinamid19 mg
4 mineral
Kalsiyum125 mg
Demir60 mg
Magnezyum100 mg
Fosfor125 mg
3 eser element
Bakır1 mg
Mangan1 mg
Çinko7.5 mg
Yardımcı maddeler:
Laktoz monohidrat120,00 mg
Kroskarmeloz sodyum35,00 mg

Nasıl Kullanılır?

 • Yetişkinlerde tercihen günde bir tablet, 1 bardak su ile birlikte alınmalıdır.
 • Kahvaltı ile birlikte alınmalıdır. Decavit pronatal, sabahları kusmanıza neden oluyorsa, öğle vakti veya akşam kullanabilirsiniz.
 • Gebe kalmak isteyen kadınların ve gebelerin kullanması önerilir.
 • Emziren kadınlar kullanabilir.
 • Multivitamin ve mineral gereksinimi olan özellikle yeteri kadar iyi beslenemeyen erkek/kadın herkes kullanabilir.
 • 18 yaşından küçük hamilelerde ve emziren annelerde de kullanılabilir. Özel bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

Decavit pronatal bir multivitamindir. Önerilen dozlarda kullanıldığında hemen herkes için içeriğindeki vitamin ve minerallerin faydasını gösterecektir. Önerilen dozlar zaten hemen herkese fayda verecek ve zarar vermeyecek güvenli bir doz aralığı olarak hesaplanır.

Ancak, her şeyin fazlası zararlı olduğu için defcavit pronatal içeriğindeki vitamin ya da minerallerden biri veya birkaçı sizde zaten fazla ise ya da decavit pronatal aşırı dozda kullanılırsa ya da başka takviye edici gıda takviye vitaminlerle kullanılırsa aşırı vitamin alımına bağlı yan etkilere neden olabilir.

Olası Yan Etkiler

Kabızlık, ishal veya kusma gibi sindirim sitemi yan etkilerine neden olabilir. Ancak bu yan etkiler genellikle decavit pronatal kullanmayı bırakmayı gerektirmez. Ağız yoluyla alınan birçok ilaç sindirim sisteminde kusma, ishal veya kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

UYARILAR:

 • Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.
 • Böbrek yetmezliği olan hastalarda vücuda alınan her mineral böbrekleri daha fazla yorar. Bu nedenle kontrendikedir. Böbrek yetmezliğiniz var ise ek mineral içeren ilaçlar kullanmak zararlı olabilir. Nefrolitiyaz ya da ürolitiyaz veya başka böbrek hastalığınız varsa ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Böbrekten atılan her ilaç, böbrek hastalarında doktor önerisiyle ve dikkatli kullanılmalıdır!
 • Demir ve bakır içerdiği için demir/bakır birikimi ya da demir/bakır kullanım bozukluğu olan kişilerde kullanılması zararlı olabilir.
 • Hiperkalsemi (kanda fazla kalsiyum bulunması) ya da hiperkalsiürili (idrarla fazla kalsiyum atılması) kişilerde zararlı olabilir.
 • Kanında fazla fosfat olanlarda 
 • Kanında fazla magnezyum olanlarda
 • Önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda alındığında, hipervitaminoza (aşırı vitamin) yol açabilir. Başka vitamin ihtiva eden ilaç veya takviye ürünlerle beraber dikkatsiz kullanılmamalıdır. Örneğin hem D vitamini ilacı hem de decavit pronatal kullanıldığında vücuda giren D vitamini miktarı artar ve bu zararlı olabilir. Hem decavit pronatal hem de başka multivitamin birlikte kullanıldığında yine aşırı vitamin alınmasına neden olabilir.
 • Eğer aşırı A vitamininiz var ise A vitamini içerdiği için decavit pronatal sizin için zararlı olabilir. Özellikle A vitamini, sentetik izotretinoin ve etretinat veya beta-karoten katkılı gıda/içecekler veya takviye ürünler ile birlikte kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Çünkü aşırı A vitaminini alınmasına neden olabilir. Bahsi geçen bileşiklerin yüksek      dozlarının fötusa zararlı olduğu ve aşırı A vitaminine bağlı yan etkilere neden olabilir.
 • Eğer aşırı D vitamininiz var ise D vitamini içerdiği için decavit pronatal sizin için zararlı olabilir. Özellikle D vitamini katkılı gıda/içecekler veya takviye ürünler ile birlikte dikkatle alınmalıdır. Aşırı D vitaminine bağlı yan etkilere neden olabilir.
 • C ve B vitaminleri suda çözünür ve fazlası idrarla atılır. Bu nedenle bu iki vitaminin aşırı olması ihtimali daha düşüktür. Ancak A, D,E ve K vitaminleri vücutta yağ dokusunda depolanır. Bu nedenle A, D,E ve K vitamin takviyesi alıyorsanız fazla doz vitamin almamak için daha dikkatli olunuz.
 • İçerikte bulunan bazı maddelerin çok yüksek dozları; özellikle A vitamini, D vitamini, demir ve bakır gibi sağlığa zararlı olabilmektedir.
 • Folik asit, B12 vitamini ve demir bazı anemi hastalıklarının tanısının konmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk, ayağa kalkınca gözlerin kararması, uyanmakta güçlük gibi anemi (kansızlık) belirtileriniz varsa doktorunuza decavit pronatal kullandığınızı söyleyin.
 • Metastatik kalsifikasyonlar nedeniyle hiperfosfatemili hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.
Dr.Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz