Cumartesi, 19 Eylül, 2020

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir.

Apireks, Dolven, Pedifen, Brus gibi ibuprofen içeren diğer ateş düşürücülerin 2 kat konsantre halidir.

Ateş Düşürücü Asistanı ile kiloya göre hızlıca parasetamol ve ibuprofen dozu hesaplayın.

Genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

Doktorunuz başka bir şekilde önermedikçe, aşağıdaki tabloda çocuğunuzun kilosuna ve yaşına uygun dozda ilaç kullanabilirsiniz.

İbu-Fort kutu içeriğinden çıkan enjektör (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyonun olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.

6 yaşından büyük çocuklarda günlük İbu-Fort kullanım dozları:

Yaş aralığıOrtalama vücut ağırlığıAteş <39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Ateş >39.2 ºC ise Her defasında kaç ml? (Enjektör)Günde kaç defa?
2 – 6 yaş>7 kg ise1 ml2 ml2 veya 3
6 yaş18-22 kg2.5 ml5 ml3 veya 4
7 – 10 yaş22-26 kg3 ml6 ml3 veya 4
11 – 12 yaş30-34 kg4 ml8 ml3 veya 4
  • Doz ayarlamasını ilacın kutusundan çıkan enjektör pipet ile yapabilirsiniz.
  • İbu-Fort ateş düşürücüyü çocuğun biliyorsanız kilosuna göre kullanın, kilosunu bilmiyorsanız yaşına göre kullanın.
  • Doktorunuz önermedikçe, günde 4 defadan fazla İbu-Fort Kullanmayın.
  • 12 yaşından büyüklerde İbu-Fort kullanmak isterseniz günde 3 veya 4 defada toplam en fazla 1800mg (45ml) ibuprofen alabilirler.
  • Parasetamol içeren şuruplar daha güvenlidir.

Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesi içerir.

  • Dezavantajı: Parasetamol içeren ateş düşürücü şuruplar kadar güvenli değildir. Yan etki yapma olasılıkları Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha yüksektir.
  • Avantajı: Parol, Calpol, Tylol, Minafen, Minoset gibi parasetamol içeren ilaçlara nazaran daha etkilidir. Ateş düşürme ve ağrı şikayetlerini azaltma konusunda daha güçlüdür.

Özetle, parasetamol daha güvenli, ibuprofen daha etkilidir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon nedir?

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 200 mg ibuprofen içeren 100 ml hacminde ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruptur.

İbu-Fort Süspansiyon, etkin maddesi olan ibuprofen, NSAİİ olarak adlandırılan non-steroidantiinflamatuvar (steroid olmayan iltihap giderici) bir ilaç sınıfına aittir.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon ne için kullanılır?

  • Romatizmal ağrılar; çocukluk çağı romatizmal eklem hastalığı (juvenil artrit) belirtilerinin tedavisi
  • Kas iskelet sistemi ağrıları; hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • Adet sancıları
  • Ateşin düşürülmesinde
  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde

Yüksek ateş nedir?

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

1. Çocukların ateşi neden çıkar/yükselir?

Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

  • Doktor önerisi olmadan 2 yaşından küçük bebeklerde ateş düşürücü kullanmayınız.
  • Doktor önerisi olmadan 6 yaşından küçük çocuklarda ibuprofen etken maddesi içeren ilaçlar kullanmayınız.

2. Ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Klasik ateş düşürücüler: 0 – 5 yaş için: Klasik ateş düşürücülerle en doğru sonucu makattan ateş ölçümü verir. Kulak ve koltuk altından da ölçümleme yapılabilir. 5 yaş sonrası: Ateş ölçümü ağızdan yapılabilir.

Yeni nesil lazerli ateş ölçerler ateş ölçme işlemini oldukça kolaylaştırmıştır. Bebekli her ailenin ateş ölçer bulundurması önemlidir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

İbuprofen corona virüs hastalığını şiddetlendirir mi?

Astım hastası çocuklarda bronşlarda spazma yolaçabileceğinden dolayı ibuprofen önerilmemekteydi. Corona virüs (COVID-19) hastalığı akciğerleri sıkça tutmaktadır.COVID-19’un en...

Dolven Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Dolven Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

Coldaway Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Coldaway Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

Nurofen Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Nurofen Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

7 YORUMLAR

  1. ibu fort 200 surubu 7 yaşında bademcik iltihabı olan kızıma versek uygun mudur elimde bu surup kaldı simdiilik3 gündür apireks parol 4 saatte bir dönüşümlü verdim cevap yazarsaniz sevinirim…

    • İbu-fort 200 şurup, Apireks şurup ile aynı ilaç etkin maddesine sahip. Yani Apireks Şurup konusunda sorun yaşamıyorsanız ibu-fort şurup kullanırken de sorun yaşamanızı beklemeyiz.

      Özetle: 1 ölçek ibu-fort şurup= 2 ölçek apireks şurup = 2 ölçek Dolven şurup …

      İbu-Fort’u ne kadar kullanacağınızı 4. başlıktaki tablodan, ilacın kutusundan çıkan prospektustan öğrenebilirsiniz.

  2. İbu-Fort Süspansiyon, ibuprofen etkin maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Antibiyotik değildir!

  3. merhaba boagzi agriyor atesi yukseliyor titriyor usuyor iliksuyla dusaldiriyorum dahada usuyor dunden beri yutkunurken klamoks basladim birde calpol ve ibufort 3saat arayla veriyorum sorun olurmu 9 yasinda 27 kilo cvplariniz icin tesekkurler

  4. Calpol (parasetamol) verdikten sonra 4 saat tekrar ateş düşürücü vermeniz önerilmez. İbu-Fort (ibuprofen) verdikten sonra 6 saat tekrar ateş düşürücü vermeniz önerilmez. Bunlar genel öneriler.

    Elbette doktorunuz size özel kullanım şekli belirlediyse doktorunuzun önerisine uyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz