Cuma, 18 Eylül, 2020

İburamin Zero Süspansiyon Kullanım Rehberi

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında ateş düşürücü ve grip semptomlarının hafifletilmesi amacıyla kullanılır. 

İçerisindeki etken maddelerin yan etki yapma riskleri düşük olduğundan şurup formu çocuklarda kullanılır. Aynı etkin maddelerin yani aynı ilacın yetişkin kullanımı için sunulan formu ise İburamin Zero Tablet‘tir.

İburamin Zeronun 2 yaş altında doktor reçetesi olmadan kullanılması önerilmez.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları olan bebekte en iyi ilaç anne sütüdür.

Küçük yaşlarda, bağışıklık sistemi ve organları gelişme aşamasında olan çocuklarımıza mümkün olan en az miktarda ilaç vermeyi isteriz.

Anne sütü ile beslenemeyen veya soğuk algınlığına bağlı öksürük ve ateş gibi semptomları şiddetli olan çocuklarda İburamin Zero ya da A-ferin Pediatrik gibi soğuk algınlığı ilaçları kullanılabilir. 

1. İburamin Zero Süspansiyon nedir? İçinde ne var?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

Özetle İburamin Zero, her 1 ölçeğinde (5 ml); 100 mg ibuprofen içeren (Dolven, Pedifen, Apireks, Brus gibi) ağrı kesici/ateş düşürücülerin içerisine 1 mg klorfeniramin maleat adında antihistaminik eklenmiş halidir. 

1.1. İbuprofen

İbuprofen;

 • anti-enflamatuar (yangı önleyici, iltihapla savaşan)
 • analjezik (ağrı kesici, ağrı hissini azaltıcı)
 • antipiretik (ateş düşürücü)

etkileri olan propiyonik asit türevi ve nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). (1)

İbuprofen, hem reçeteli hem de reçetesiz satılan, yaygın olarak kullanılan steroid olmayan bir antienflamatuar (NSAID) ilaçtır.

İbuprofen en güvenli NSAID’ler arasında kabul edilir ve genellikle iyi tolere edilir, ancak nadiren klinik olarak belirgin ve ciddi akut karaciğer hasarına neden olabilir. (1)

1.2. Klorfeniramin maleat

Klorfeniramin Maleat, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi, rinit, ürtiker ve astım gibi rahatsızlıklarda kullanılabilen bir antihistaminiktir.(2)

Klorfeniramin Maleat bir histamin H1 reseptör antagonisti olarak işlev görür ve antikolinerjik ve hafif sakinleştirici etkiler de gösterir. Sentetik bir alkilamin türevidir. (2)

Histamin salınımının neden olduğu,

 • Rinit
 • Hapşırma
 • Burun ve yutak boşluğunun tahrişi veya kaşıntısı
 • Göz yaşının artışı (lakrimasyon)
 • Kırmızı veya kaşıntılı gözler

gibi alerjik semptomların semptomatik olarak giderilmesi için kullanılır. (2)

2. İburamin Zero Nasıl Kullanılır?

İburamin Zero, aç karnına alınabilir. İburamin Zero Süspansiyon, aç karnına alındığında emilimi hızlanır ve daha çabuk etkisini gösterir.

Ancak bazı çocuklar İburamin Zero ile hazımsızlık yaşayabilir. Sindirim sistemine bağlı yan etkileri en aza indirmek amacı ile tercihen yemeklerden sonra uygulanması önerilir.

Gerekli dozun bir miktar yiyecek veya süt ile çocuğa verilmesi daha güvenli olacaktır.

Kaç ölçek?Kaç ml?Kaç defa?
2 – 6 yaş1 ölçek5 ml2 veya 3
6 – 9 yaş1,5 ölçek7-8 ml2 veya 3
9 -12 yaş2 ölçek10 ml2 veya 3
12 yaş üzeri4 ölçek20 ml2 veya 3

 • Ağırlığı 7 kg altında olan bebeklerde iburamin zero kullanımı önerilmez.
 • İburamin Zero verdikten sonra, sonraki doz için en az 4 saat bekleyin. Günde 4 dozdan fazla kullanmayınız.
 • İburamin Zero ile aynı anda ateş düşürücü kullanmayın.
 • Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız.

3. İburamin Zero Süspansiyon ateş düşürür mü?

Evet! İburamin Zero her 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Bu miktar dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücülerle eşdeğerdir.

İburamin Zero’nun; dolven, pedifen, apireks, brus, ibu-fort ya da bruprex gibi ateş düşürücü etkisi vardır.

İburamin Zero, aynı hacimdeki, dolven, pedifen, apireks ve brus gibi ateş düşürücülerle aynı oranda ateş düşürür ve aynı oranda ağrı hissi azaltır. Ancak İburamin Zero bir ateş düşürücü veya ağrı kesici olarak görülmemelidir.

Ateşi yüksek olan çocuklarda, eğer ateş düşürücünüz yok ise ve o an ateş düşürücü temin etme şansınız da yoksa çocuğunuzun ateşini düşürmek amacıyla tabiki iburamin zero kullanabilirsiniz.

Ancak “sadece ateş düşürmek için” çocuğa verilen her 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero çocuğa fazladan 1 mg klorfeniramin maleat vermek demektir.

Özellikle organları ve bağışıklık sistemi gelişim aşamasında olan çocuklarda ideal tedavi en az ilaç etkin maddesi verilerek yapılandır.

4. Ateş düşürücü ve İburamin Zero birlikte verilir mi?

Hayır! Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kullanacağınız ateş düşürücü ve İburamin Zero’yu birlikte kullanmak hatalı bir davranış olacaktır. 

İburamin Zero zaten ateş düşürme özelliği olan bir ilaçtır. İburamin Zero kullandıktan sonraki 4 saat içerisinde, ateşi düşmeyen çocukta ateş düşürücü kullanılabilir. Ancak, ateş düşürücü ve iburamin zeronun birlikte kullanılması çocuğun tolere edebileceğinden fazla ilaç etkin maddesi almasına neden olabilir.

Not: Doktorunuz 2 ölçek İburamin Zero Süspansiyon vermek yerine; 1 ölçek İburamin Zero Süspansiyon ile 1 ölçek ateş düşürücü şurubu birlikte kullanmanızı önerebilir. Farklı şekilde önerdiyse doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanınız.

Bakınız: Ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?

Eğer çocuğunuzda yüksek ateş ile birlikte; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri varsa sadece İburamin Zero Süspansiyon kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzda sadece yüksek ateş var ise; alerji, hapşırma, gözlerde kızarma, burun akıntısı, göz yaşı miktarında artma gibi soğuk algınlığı veya alerji belirtileri yoksa sadece ateş düşürücü kullanmanız daha uygun olacaktır.

5. İburamin Zero ve A-ferin Pediatrik birlikte verilir mi?

Hayır! İburamin Zero Süspansiyon ve A-ferin Pediatrik Şurup birbirlerine oldukça yakın özelliklerdeki iki farklı ilaçtır. Aynı hastalıklarda birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Ancak birlikte kullanılmaları durumunda çocuğun, gereğinden fazla klorfeniramin maleat almasına neden olunabilir.

1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon = 100 mg ibuprofen + 1 mg klorfeniramin maleat 

1 ölçek (5 ml) A-ferin Pediatrik Şurup = 160 mg parasetamol + 1 mg klorfeniramin maleat 

Ancak, hem A-ferin Pediatrik şurubunuz hem de İburamin Zero şurubunuz var ise, soğuk algınlığı şikayetleri olan çocuğunuzda ardışık sırayla, iburamin zero ile a-ferin pediatrik şurupları kullanabilirsiniz (aynı anda değil!).

6. İburamin Zero Süspansiyon ile İburamin Cold Şurup farkı ne?

1 ölçek (5 ml) İburamin Cold Şurup = 1 ölçek (5 ml) İburamin Zero Süspansiyon + 15 mg psödoefedrin HCl

İburamin Cold Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni İburamin Cold Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

Damarları daraltarak etki gösteren psödoefedrin HCl’nin 6 yaş altında kullanılması önerilmemektedir.

Zaten, İburamin Cold Şurup eskiden beri aktif olarak satışta ve kullanımdaydı. Psödoefedrin HCl etkin maddesinin yan etkileri ve olası zararlarına dair bilimsel çalışmalar sonuçlandıkça, bu etkin maddenin gebelerde, emziren annelerde ve 6 yaşına gelene kadar çocuklarda kullanılmaması önerildi.

Bunun üzerine İburamin Cold Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarılarak piyasaya sunulan yeni ilaca ise İburamin Zero Süspansiyon denildi. Benzer şekilde A-ferin Plus Şuruptan psödoefedrin HCl etkin maddesi çıkarıldı ve A-ferin Pediatrik piyasaya sunuldu.

6.1. İburamin Zero Süspansiyon ile Coldfen Şurup farkı ne?

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer yani muadil ilaçlardır.

Coldfen Şurup 6 yaş üzerine önerilirken İburamin Zero Süspansiyon 2 yaş üzerine önerilir. Bunun nedeni Coldfen Şurupta fazladan bulunan psödoefedrin HCl etkin maddesidir.

7. İburamin Zero Süspansiyon mu? Yoksa İburamin Cold Şurup mu tercih etmeliyim?

Doktorunuz çocuğunuza ve o anki durumuna özel reçete yazar. Öncelikle doktorunuz ilaç reçete ettiyse o ilacı reçete edildiği şekilde kullanmalısınız.

Eczaneden reçetesiz olarak ilaç almanız gerekiyorsa eczacınıza danışmaktan çekinmeyin.

Gelelim soğuk algınlığı şurupları hakkında genel bilgilere:

 • 2 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi olmadan soğuk algınlığı şurubu kullanmayın. Ateşi 38 üzerine çıktığında ateş düşürücü verebilirsiniz.
 • 2-6 yaş arası çocuklarda, soğuk algınlığı semptomları var ise, İburamin Zero Süspansiyon tercih edilebilir.
 • 6 yaş üzeri soğuk algınlığı belirtileri olan çocuklarda;
  • Rahat nefes alabilen çocuklarda İburamin Zero Süspansiyon yeterli olabilir.
  • Rahat nefes almasına engel olacak kadar burun mukozasında şişkinlik, burun tıkanıklığı nedeniyle solumada güçlük varsa İburamin Cold Şurup tercih edilebilir.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

7.1. Soğuk algınlığı şuruplarına genel bakış

Bakınız: Soğuk Algınlığı Şurupları

İburamin Zero Süspansiyon ile A-ferin Pediatrik Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile Coldfen Şurup eşdeğer (muadil) ilaçlardır. Aynı ilaç etkin maddelerini içerirler. Bu iki ilaç arasından fiyatı ya da ilaç aroması (tat) sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Coldfen Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurup ile A-ferin Plus Şurup eşdeğer değil ancak aynı amaçla kullanılan oldukça benzer ilaçlardır.

İburamin Cold Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Coldfen Şurupİburamin Zero Süspansiyona göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

A-ferin Plus ŞurupA-ferin Pediatrik Şurup‘a göre fazladan psödoefedrin HCl içerir.

Psödoefedrin HCl, 6 yaş altındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara,hipertansiyon hastalarına .. önerilmeyen ilaç etkin maddesidir.

8. Kullanmadan önce dikkat edilecek hususlar

İburamin Zero içeriğinde sorbitol ve sukroz şekerleri bulunur. Çocuğunuzun bu şekerlere karşı hazımsızlığı varsa iburamin zero kullanmayınız.

İburamin Zero, her 5 ml’lik dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Ciddi böbrek hastalığı olan çocuklarda veya sodyum diyeti altında olan çocuklarda doktor kontrolünde olmadan iburamin zero kullanılmamalıdır.

Pedifen, apireks, dolven, brus, ibu-fort, bruprex gibi ibuprofen içeren ateş düşürücü şuruplar çocuğunuzda daha önce yan etki yaptıysa ya da doktorunuz bu ibuprofen içeren ilaçları kullanmamanızı önerdiyse iburamin zeroda kullanmamalısınız.

9. Doktora danışmadan İburamin Zero satın alabilir miyim?

İburamin zero reçeteli veya reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilir.

Doktorunuza danışmadan 2 yaş ya da 7 kg altındaki çocuklarda iburamin zero kullanmanızı kesinlikle önermeyiz.

Soğuk algınlığı şikayetleri olan yüksek ateşli çocuğunuz için doktora danışma şansınız yok ise şunlara dikkat ediniz:

 1. Çocuğunuza daha önce İburamin Zero reçete edildi ve yan etki yaşanmadıysa, İburamin Zero süspansiyonu çocuğunuza verebilirsiniz.
 2. Çocuğunuz daha önce A-ferin Pediatrik Şurup, A-ferin Plus Şurup, Coldfen Şurup ya da İburamin Cold Şurup kullandı ve yan etki yaşamadıysa klorfeniramin meleat antihistaminiğine karşı alerjisi yoktur. Çocuğunuz daha önce apireks, dolven, pedifen, brus, ibu-fort ya da bruprex kullandıysa ve yan etki yaşamadıysa ibuprofen etken maddesine karşı da alerjisi yoktur. Eğer çocuğunuzun klorfeniramin meleat ve ibuprofen alerjisi yoksa İburamin Zero süspansiyon içerisindeki etkin maddelere karşı alerji yaşamasını beklemeyiz.

Son olarak, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan çocukların iburamin zero kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatalım.

10. Sizden gelen sorular:

1. İburamin Zero kaç yaş için?

İburamin Zero Süspansiyon, soğuk algınlığı olan 2 yaş üzeri çocuklarda kullanılabilir. Elbette 12 yaş üzeri ve yetişkinlerde İburamin Zero Süspansiyon kullanabilir. Kullanım dozları için 2. başlığa bakınız.

Diğer bir ifadeyle, İburamin Zero süspansiyon 2 yaş altında kullanılamaz. Eğer doktorunuz uygun gördüyse 2 yaş altında da İburamin Zero Süspansiyon reçete edebilir.

2. İburamin Zero Tablet nedir?

İburamin Zero Süspansiyon ilacının yetişkinler için hazırlanmış tablet formudur.

1 tablet, 10 ml süspansiyon ile eşdeğer etkidedir.

Özellikle yaşlı hastalarda, hipertansiyon hastalarında veya diğer kalp damar sistemi hastalığı olan hastalarda psödoefedrin HCl içermemesinden dolayı tercih edilebilir bir ilaçtır.

Bakınız: İburamin Zero Tablet

3. İburamin Zero neden toplatılıyor?

TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) yaptığı analizler sonucu kalitesini yeterli görmediği ilaçları halkın sağlık ve güveliği için toplatabilir.

İlacın etkin maddelerinin insan sağlığı üzerine olumsuz bir etki oluşturması söz konusu ise o etkin maddeye sahip tüm ilaçlar toplatılır. Bu ciddi bir problemdir. İlacın satışı durdurulur.

Eğer ilacın etkin maddesi dışındaki yardımcı maddeler veya etkin maddenin konsantrasyonu veya miktarında üretim hatası varsa, hatalı üretim yapılan ilaç kutuları toplatılır. Hatasız ilaç kutularının satışı devam eder.

İburamin Zero Süspansiyon satışı devam etmektedir.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

İburamin Zero Süspansiyon kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İbuprofen corona virüs hastalığını şiddetlendirir mi?

Astım hastası çocuklarda bronşlarda spazma yolaçabileceğinden dolayı ibuprofen önerilmemekteydi. Corona virüs (COVID-19) hastalığı akciğerleri sıkça tutmaktadır.COVID-19’un en...

A-ferin Kapsül Kullanım Rehberi

A-ferin Kapsül, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve...

A-ferin Forte Tablet Kullanım Rehberi

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi...

Dolven Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Dolven Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

Coldaway Cold&Flu Tablet Kullanım Rehberi

Coldaway Cold&Flu Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

5 YORUMLAR

  • Peditus şurup: 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 6-12 yaş arası kullanımı önerilmemektedir. İburamin Zero ise 2 yaş altında önerilmemektedir.

   Tabi bu veriler reçetesiz kullanımlar içindir. Doktorunuz gerekli durumlarda her iki ilacı da gereken hastalara reçete edebilir.

   Genel öneri ise 2 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda iburamin zero şurubun peditus şurua nazaran daha güvenilir bir soğuk algınlığı şurubu olduğudur.

 1. Hocam merhaba. 2 yaşındaki kızımda hapşırma ve burun akıntısı ile beraber gece 38.5 derece ateşi görünce Calpol’ü verdik. 6 saat sonra tekrar ateşi yükseldi ve Pedifen verdik. Ama ateşe ilave olarak hapşırma ve burun akıntısı semptomları da olduğu için Calpol-İburamin Zero ikilisini mi kullanalim yoksa sadece İburamin Zero ile mi devam edelim? Bir de bu ilaçlar ateş stabilizasyonu sağlanana kadar kullanılmalı mı yoksa bir gün sınırı mevcut mu? Bilginleriniz için teşekkürler.

  • hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomları olan çocuklarda;

   – yüksek ateş de varsa iburamin zero gibi hem ateş düşürücü hem de soğuk algınlığı semptomlarını hafifleten ilaç vermek daha uygun olabilir.

   Calpol içerisinde parasetomol etkin maddesi vardır ve ateş düşürücü ağrı kesicidir.
   İburamin zero içerisinde ibuprofen vardır ateş düşürücü ağrı kesicidir. ayrıca klorfeniramin meleat vardır. Burun akıntısı ve hapşırma gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafifletir.

   Hem İburamin zero hem de calpol verdiğiniz zaman çocuğunuz iki farklı ilaçtan da ateş düşürücü ağrı kesici almış olur. Çocuğun ateşini düşürmek için iki ilaç kullanmak gerekli mi? Bu ilaçları kaç ml veriyorsunuz? Kimsenin özellikle küçük çocukların yeterli seviyeden daha fazla ilaç kullanmalarını istemeyiz.

   Önerim, doktorunuz nasıl reçete ettiyse o şekilde ilaç kullanın. O çocuğunuzun durumuna özel reçete verecektir.

   Genel kullanım fikri ise şöyledir. Soğuk algınlığı olan yüksek ateşli çocuğa a-ferin pediyatrik ya da iburamin zero gibi bir ilaç verilir. Bu ilaç ateşini zaten düşürür. Eğer ateşi düşmediyse 6 saat sonra tekrar ilaç verilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz