Cuma, 18 Eylül, 2020

Ketober Gargara nedir?

Ketober gargara; boğaz ağrısı, boğazdaki basit enfeksiyonlar, ağız içi yara gibi durumlarda kullanılabilen bir ilaçtır.

Ketober, Tantum Verde, Maximus, Majezik, Andorex, Farhex gibi antiseptik gargaralar genel olarak:

 • Ağız ve boğaz mukozasında iltihap ve ağrıyla seyreden gingivit, stomatit, farenjit, tonsilit ve ağız içi yaralarda,
 • Hastanın yutma fonksiyonunun rahatlatılması için,
 • Diş eti rahatsızlıklarında semptom giderici olarak, periodontal girişimlerden sonra diş hekimi reçetesiyle kullanılırlar.

1. Ketober Gargara nedir?

Ketober %1.6 gargara: Ağız ve boğaz iç yüzeyine gargara yapılarak (haricen) uygulanır. Yutulmamalıdır.

Etkin madde: Her 1 ml çözelti; 16 mg ketoprofen lizinat (10 mg ketoprofene eşdeğer) içerir.

Ketober Gargara, steroid yapıda olmayan (non-steroidal), yangı önleyici ve ağrı kesici bir ilaç olan ketoprofen lizinat içermektedir.

Ketoral gargara – Ketoprofen

Ağızda gargara yapılıp, yutulmaz. Yutulmadığı için ciddi yan etkiler yapması beklenmez. Yutulmadığı için, yiyecek ve içeceklerle etkileşimi yoktur. Aç tok veya gece gündüz gibi kullanım farklılıkları yoktur. Yutulmadığı ve kana geçmediği için diğer tıbbi ürünlerle bilinen ya da beklenen bir etkileşimi yoktur.

Ketoprofen, gargara esnasında ağız içi mukozasından emilerek kana geçebilir ama bu oran çok çok düşüktür. Bu nedenle hastanın kullandığı diğer ilaç veya gıda takviyeleri ile etkileşimler hemen hemen hiç görülmez.

Ketober Gargara; içinde plastik conta bulunan pilfer-proof PP kapaklı, amber renkli cam şişelerde (Tip III) pazarlanmaktadır.

Her bir karton kutu; 150 ml çözelti içeren 1 adet şişe ve 1 adet 10 ml’ye işaretli ölçü kabı içermektedir.

1.1. Ketoprofen nedir?

Ketoprofen: Nonsteroid antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) grubuna dahil analjezik, antiinflamatuvar ve antipiretik bir ilaçtır. Ağrı hissini azaltır. Ateşi düşürür. İnflamasyonu azaltır. Etken maddesi ketoprofen olan diğer bazı ilaçlar şöyledir.

 • Arveles 25mg tablet
 • Bi-profenid 150 mg tablet
 • Dex-forte 50 mg tablet

2. Ketober Gargara nasıl kullanılır?

Bir ölçek (10 ml) gargara solüsyonu 100 ml suda seyreltilir, 20-30 saniye ağızda çalkalama ve/veya gargara yapıldıktan sonra kalan kısım dışarı atılır; yutulmaz.

Doktor başka şekilde tavsiye etmediği takdirde, ihtiyaca göre bu işlem genellikle günde 2-3 defa tekrarlanır.

Bazı antiseptik gargaralar
Bazı antiseptik gargaralar

2.1. Antiseptik gargaralar nasıl kullanılır?

 • Yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. İlacı ağzınızda yaklaşık 20-30 saniye  kadar çalkalayıp, daha sonra tükürünüz. yutmayınız. Uygulamadan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmemeye özen gösteriniz.
 • İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.

3. Ketober Gargara ne için kullanılır?

 • Ağız ve boğaz mukozasında iltihap (enflamasyon) ve ağrıyla seyreden diş eti iltihabı (gingivit), ağız içi iltihabı (stomatit), boğaz iltihabı (farenjit), bademcik iltihabı (tonsilit) ve pamukçuklarda (aftöz lezyonlar)
 • Ağız ve boğazda mikroorganizmaların üremesinin durdurulması, yutma işlevinin rahatlatılması ve diş eti rahatsızlıklarında belirti giderici olarak
 • Diş hekimliğinde işlemlerden sonra kullanılır.

Bakınız: Bademcik iltihabı, farenjit (akut tonsillofarenjit)

4. Uyarılar ve Hatırlatmalar

Yutmayınız.

Ketober Gargarayı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ!

 • Ketoprofen veya Ketober gargaranın bileşiminde yer alan maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlıysanız.
 • Steroid yapıda olmayan yangı giderici diğer ilaçların kullanımında astım, ürtiker veya rinit gibi allerjik reaksiyonlarınız tespit edildiyse

Ketobar gargara kullanmayınız.

Ketober Gargaranın içeriğinde bulunan metil paraben ciddi alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.

Çok ciddi yan etki (allerjik reaksiyon) yaptığını nasıl anlarım?

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde
 • Şiddetli cilt döküntüsü
 • Baygınlık

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Ketober Gargaraya karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerekebilir.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kakule (Elettaria cardamomum)

Kakule (Elettaria cardamomum), çeşitli farmakolojik özelliklerin ilişkilendirildiği geleneksel bir aromatik bitkidir. Dünya üzerinde genellikle Sri lanka, Hindistan'ın güney bölgeleri ve Guatamala gibi...

Piraldyne Oral Solüsyon

Piraldyne 10 ml Oral Solüsyon, ağız içi yara tedavisinde kullanılabilir. İlacın Etken Maddesi Salisilik asit, Rhei Ekstresi’dir. Piraldyne oral solüsyon ne zaman kullanılır?

Ağız İçi Yaralara İlaç Olan Yazı

Ağız çevresi veya ağız içi mukozasının iltihabı sonucu oluşan ağız içi yara “Aftöz stomatit” olarak adlandırılır....

Ağız içi yaralar (Aftöz Stomatit)

Ağız içinde ve ağız etrafında sürekli yaralar mı çıkıyor? Yeme, hatta konuşma problemine yol açacak şiddette ağrılar mı var?

Bademcik iltihabı, farenjit (akut tonsillofarenjit)

Bademcik iltihabı olarak bilinen tonsillofarenjit, ÜSYE grubundan bir hastalıktır. Tonsil(bademcik) ile farenks(yutak)'in enfeksiyonudur. Tonsillit bademciklerin iltihabı, farenjit ise yutağın iltihabıdır ve genellikle...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz