Cumartesi, 19 Eylül, 2020

Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup

Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup, parasetamol etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.

Ateş Düşürücü Asistanı ile kiloya göre hızlıca parasetamol ve ibuprofen dozu hesaplayın.

Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup çok düşük yan etki olasılığına sahiptir ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebeklerde veya çocuklarda önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir.

1. Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup nedir?

Minoset Pediatrik Şurup, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 150 mg parasetamol içeren şuruptur.

Minoset Pediatrik Şurup içerisindeki etken madde olan parasetamol:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

Minoset Pediatrik Şurup, içerisindeki etken madde olan parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.

2. Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup ne için kullanılır?

  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

3. Yüksek ateş nedir?

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

3.1. Çocukların ateşi neden çıkar/yükselir?

Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. Doktor önerisi olmadan 2 yaşından küçük bebeklerde ateş düşürücü kullanmayınız.

3.2. Ateş ölçümü nasıl yapılmalıdır?

Klasik ateş düşürücüler: 0 – 5 yaş için: Klasik ateş düşürücülerle en doğru sonucu makattan ateş ölçümü verir. Kulak ve koltuk altından da ölçümleme yapılabilir. 5 yaş sonrası: Ateş ölçümü ağızdan yapılabilir.

Yeni nesil lazerli ateş ölçerler ateş ölçme işlemini oldukça kolaylaştırmıştır. Bebekli her ailenin ateş ölçer bulundurması önemlidir.

4. Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Minoset 150mg/5ml Pediatrik şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Minoset Pediatrik şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz.

Çocuğunuza Minoset Pediatrik Şurubu, bir bardak suya, süte veya meyve suyuna karıştırarak da içirebilirsiniz.

Kendi ölçeği ile verilecek Minoset Pediatrik Şurup dozları şöyledir:

Minoset 150mg/5 ml Pediatrik Şurup kullanım dozları

Not: Minoset Pediatrik Şurup, her 5ml’lik ölçeğinde 150 mg parasetamol içerirken diğer çoğu pediatrik ateş düşürücü 5ml’lik ölçeğinde 120 mg parasetamol içerir. Bu nedenle Minoset Pediatrik Şurubu sadece kendi kutusundan çıkan ölçek ile ya da aşağıdaki tabloda anlatıldığı üzere enjektör yardımıyla hacim ölçümü yaparak kullanınız.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Aşağıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi değerine bakın. 
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Hastanın Yaşı ile aynı satırdaki Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Minoset şurubun içine enjektörün ucunu sokun. 
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir kerede enjektör(şırınga) ile verilecek Minoset Pediatrik Şurup miktarı şöyledir:

Hastanın
Yaşı

Bu yaşın ortalama vücut ağırlığı
Vücut ağırlığına göre hesaplanan yaklaşık parasetamol dozu (mg)
Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi (ml)
0-3 ay4 kg40 mg
1.33 ml
3-6 ay5 kg60 mg
2 ml
6-12 ay8 kg96 mg
3.2 ml
1 yaş10 kg120 mg 
4 ml
2 yaş12.5 kg150 mg5 ml
3 yaş14.5 kg174 mg
5.8 ml
4 yaş16.5 kg198 mg
6.6 ml
5 yaş
18.4 kg
216 mg 
7.2 ml
6 yaş21.5 kg258 mg
8.6 ml
7 yaş24 kg288 mg9.6 ml
8 yaş26 kg312 mg10.4 ml
9 yaş30 kg360 mg12 ml
10 yaş32 kg384 mg12.8 ml
11 yaş35 kg420 mg14 ml
12 yaş36432 mg14.4 ml

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

4.1. “3 aylıktan küçük” hastalarda Minoset Pediatrik Şurup kullanımı:

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2 ml Minoset 150 mg/5 ml 150 Ml Pediatrik Şurup verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

4.2. Günlük kullanılabilecek Minoset Pediatrik Şurup dozu:

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 10-15mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların toplamı kilogram başına 15mg’ı geçmemelidir. 
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz  4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakınız.

4.3. Minoset Pediatrik Şurup kullanımı ve doz aşımı:

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

4.4. Minoset 150 mg/5 ml 150 ml Pediatrik Şurup hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Şeker hastalığı
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • Şiddetli karaciğer yetmezliği var ise (Child-Pugh kategorisi >9)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği
  • Vücut ağırlığı 4 kg’dan düşükse/erken doğmuşsa (37. haftadan önce)

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Minoset 150 mg/5 ml 150 ml Pediatrik Şurup kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

4.5. Minoset 150 mg/5 ml 150 ml Pediatrik Şurup hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Minoset pediatrik şurup kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

4.6. Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Bakınız: Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

5. Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir

  • Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
  • Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
  • Tepki vermeyen, uyandırılamayan
  • Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
  • 39-40 derece üzerinde ateşi olan
  • Daha önce ateşli havale geçiren
  • 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
  • Daha önceden bilinen hastalığı olan
  • Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
  • Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
  • 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
  • Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
  • İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar

6. Minoset 150 mg/5 ml 150 ml Pediatrik Şurup yan etkileri nelerdir?

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Ciddi bir alerjik reaksiyonun uyarı işaretleri şunlardır:

  • Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulma şeklinde deri döküntüsü
  • Nefes almakta ya da konuşmakta zorlanma, hırıltı
  • Boğaz, ağız, dil ve yüz bölgesinde şişme

6.1. Minoset Pediatrik Şurup astımı şiddetlendirir mi?

Astım ve Minoset Pediatrik şurup arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.

6.2. Minoset Pediatrik Şurup içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Minoset Pediatrik Şurup, sodyum sakarin içerir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Bu ürün propil paraben ve metil paraben içermektedir. Bu nedenle alerjik (aşırı duyarlılık) reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir. 
  • Çocuğunuz diyabet hastası ise, içeriğindeki sükroz konusunda dikkatli olmalısınız.

6.3. Minoset Pediatrik Şurup bebekler için zararlı mı?

Minoset Pediatrik Şurup, bebeklerde uygun dozlarda en güvenle kullanılabilen ve çok nadir yan etki gösteren parasetamol maddesini içerir. Bebekler için ağrı ve ateş düşürmede en uygun ilaçtır.

2 aydan küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Minoset Pediatrik Şurup kullanımı tavsiye edilemez.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup kullananlar aşağıya kendi yorumlarını yazabilirler.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

A-ferin Kapsül Kullanım Rehberi

A-ferin Kapsül, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve...

A-ferin Forte Tablet Kullanım Rehberi

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi...

Minamol Plus 250mg/5ml Oral Süspansiyon Kullanım Rehberi

Minamol Plus 250 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon, genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruptur....

A-ferin Plus Şurup Kullanım Rehberi

A-ferin Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan;ağrı kesici ve...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz