Pazar, 25 Ekim, 2020

Pembe Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon her 5 ml (yani her bir ölçeğinde) 120 mg parasetamol içeren, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml çok düşük yan etki olasılığına sahiptir ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebeklerde veya çocuklarda önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir.

Ateş Düşürücü Asistanı ile parol, calpol, dolven, apireks, ibu-fort, pedifen, brus, tylol, ibufen, minoset … şurup dozunu hızlıca hesaplamak için görsele dokunun/tıklayın.

(tabloya bakarken cep telefonunuzu yatay tutunuz)

YaşOrt. vücut ağırlığıDoz (mg)Hacim (ml)Ölçek
(1 ölçek = 5 ml)
0-3 ay4 kg40 mg2 mlyarım ölçekten biraz az
3-6 ay5 kg60 mg2.5 mlyarım ölçek
6-12 ay8 kg96 mg4 mlyarım ölçekten biraz fazla
1 yaş10 kg120 mg5 mlbir ölçek
2 yaş12.5 kg150 mg6.25 mlbir ölçekten biraz fazla
3 yaş14.5 kg174 mg7.25 mlbir buçuk ölçek
4 yaş16.5 kg198 mg8.25 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
5 yaş18.4 kg216 mg9 mliki ölçekten biraz az
6 yaş21.5 kg258 mg10.75 mliki ölçekten biraz fazla
7 yaş24 kg288 mg12 mliki buçuk ölçekten biraz az
8 yaş26 kg312 mg13 mliki buçuk ölçekten biraz fazla
9 yaş30 kg360 mg15 mlüç ölçek
10 yaş32 kg384 mg16 mlüç ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg17.5 mlüç buçuk ölçek
12 yaş36 kg432 mg18 mlüç buçuk ölçekten biraz fazla

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Parol şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. Parol şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Parol şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Yukarıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Yaş ile aynı satırdaki “Ölçek (1 ölçek = 5 ml)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Parol şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
  4. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir defada verilecek Parol şurup miktarı için yukarıdaki tabloya bakınız!

  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

Bebeklerde Parol kullanımı:

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Parol 120 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Bakınız: Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler

Günlük kullanılabilecek Parol Şurup dozu:

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 10-15mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların toplamı kilogram başına 15mg’ı geçmemelidir.
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz 4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakınız.

Parol Şurup kullanımı ve doz aşımı

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon nedir?

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 120 mg parasetamol içeren şuruptur.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon içerisindeki etken madde olan parasetamol:

  • Ağrı kesicidir. Beyne giden ağrı sinyallerinin etkisini azaltarak daha az ağrı hissedilmesini sağlar.
  • Ateş düşürücüdür. Beyinde vücut sıcaklığını düzenleyen maddelerin salgılanmasını etkileyerek, vücut ısısının düşmesini sağlar.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon içerisindeki etken madde olan parasetamol, bir saat içerisinde etki göstermeye başlar ve etkisi beş saate kadar devam eder.

Parol ne için kullanılır?

  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

Bakınız: Yüksek ateş nedir? Ateş düşürücü gerekli mi?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir

  • Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
  • Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
  • Tepki vermeyen, uyandırılamayan
  • Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
  • 39-40 derece üzerinde ateşi olan
  • Daha önce ateşli havale geçiren
  • 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
  • Daha önceden bilinen hastalığı olan
  • Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
  • Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
  • 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
  • Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
  • İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar

Yan etkileri nelerdir?

Parasetamol, doğru dozlarda kullanıldığında nadiren yan etkilere neden olur. Ancak parasetamol alerjisi ciddi bir durumdur ve acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır.

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt döküntüsü görünümü
– Hırıltılı nefes alma
– Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
– Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
– Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Parol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

Parol astımı şiddetlendirir mi?

Astım ve Parol arasında doğrudan bir ilişki yoktur, ancak bazı çocuklarda hırıltı gibi belirtilerin arttığı gözlenmiştir. Astımlı çocuklarda verilen dozlara dikkat edilmeli, talimatlara uyulmalıdır.

Parol içeriğindeki yardımcı maddelerle ilgili uyarılar

  • Çocuğunuz diyabet hastası ise, içeriğindeki sukroz konusunda dikkatli olmalısınız. İçeriğindeki sukroz nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
  • İçeriğindeki metil parahidroksibenzoat nedeniyle, alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) sebebiyet verebilir.
  • İçeriğindeki gliserin nedeniyle, baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebebiyet verebilir.
  • Bu tıbbi ürün her dozunda (her 5 ml’de) 7,875 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.

Parol bebekler için zararlı mı?

Parol bebeklerde uygun dozlarda en güvenle kullanılabilen ve çok nadir yan etki gösteren parasetamol maddesini içerir. Bebekler için ağrı ve ateş düşürmede en uygun ilaçtır.

2 aydan küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Parol Şurup kullanımı tavsiye edilemez.

Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Not: İçerik bilgi amaçlıdır. Doktorunuzun, eczacınızın ve ilacın kutusundan çıkan prospektusun yerine geçmez.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

Prabex Nedir? Prabex Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Prabex, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır.  Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Raneks, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

A-ferin Kapsül Kullanım Rehberi

A-ferin Kapsül, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı, ağrı, gözlerde sulanma ve...

A-ferin Forte Tablet Kullanım Rehberi

A-ferin Forte Tablet, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında; ateş, baş ağrısı, burun akıntısı, vücut kırıklığı ve ağrı gibi...

Minamol Plus 250mg/5ml Oral Süspansiyon Kullanım Rehberi

Minamol Plus 250 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon, genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruptur....

A-ferin Plus Şurup Kullanım Rehberi

A-ferin Plus Şurup, soğuk algınlığı ve grip gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığında kullanılan; ağrı kesici ve...

GÜNCEL

Psikoz nedir? Delilik nedir? Gerçek hayatta psikoz ve delilik

Psikoz, en yalın tanımıyla gerçekliği değerlendirme yetisinde bozukluktur. Peki "gerçekliği değerlendirmenin bozulması" normal hayatta nasıl karşımıza çıkar?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi? sorusunun cevabı "calpol 6 plus şurup 6 kg ve üzeri bebeklere verilebilir" şeklindedir.

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz