Cumartesi, 24 Ekim, 2020

Plus ateş düşürücü şuruplar bebeklerde kullanılır mı?

Parol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Calpol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Tylol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Minamol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

Parol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Calpol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Tylol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı? Minamol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

EVET!

Bebeğinize plus olmayan ateş düşürücüyü (Parol şurup, Calpol şurup, Tylol şurup ve Minamol şurup) ne kadar vermeniz gerekiyorsa, Plus (Parol Plus şurup, Calpol 6 Plus şurup, Tylol 6 Plus şurup ve Minamol Plus) ateş düşürücüyü de o hacmin yarısı (%48) kadar verebilirsiniz.

Parol şurup, Calpol şurup, Tylol şurup ve Minamol şurup birbirinin eşdeğeridir (muadil ilaç). Bu ilaçlar her 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir.

Dikkatli bakıldığında bu ateş düşürücü ağrı kesici şurupların daha konsantre olan versiyonlarının ismine Plus eklenmiştir. İsmine Plus eklenen ateş düşürücüler şöyledir:

Parol Plus şurup, Calpol 6 Plus şurup, Tylol 6 Plus şurup ve Minamol Plus şurup birbirinin eşdeğeridir (muadil ilaç). Bu ilaçlar her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içerir.

Ve yine dikkatli bakıldığında Plus versiyonların, normal versiyonların 2 katından biraz daha fazla parasetamol içerdiği görülür (2×120 + 10 = 250). Normal versiyonları da Plus versiyonlarının %48’i kadar ilaç içerir (120/250 = %48).

Diğer bir ifade ile aynı kaşıkta, Plus versiyonu, plus olmayan versiyonun yaklaşık 2 katı kadar ilaç içerir.

Uyarı! Plus (konsantre) ilaç kullanırken fazla doz vermemek için dikkatli olunuz!

Her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içeren şuruplar nasıl kullanılır?

YaşOrt. vücut ağırlığıDoz (mg)Hacim (ml)Ölçek
(1 ölçek = 5 ml)
0 – 3 ay4 kg40 mg0.8 mlçeyrek ölçeğin yarısı
3 – 6 ay5 kg60 mg1.2 mlçeyrek ölçek
6 – 12 ay8 kg96 mg2 mlyarım ölçekten biraz az
1 yaş10 kg120 mg2.4 mlyarım ölçek
2 yaş12.5 kg150 mg3 mlyarım ölçekten biraz fazla
3 yaş14.5 kg174 mg3.5 mlüç çeyrek ölçekten biraz az
4 yaş16.5 kg198 mg4 mlüç çeyrek ölçekten biraz fazla
5 yaş18.4 kg216 mg4.3 mlbir ölçekten biraz az
6 yaş21 kg252 mg5 mlbir ölçek
7 yaş24 kg288 mg5.75 mlbir ölçekten biraz fazla
8 yaş26 kg312 mg6.25 mlbir ölçek + bir çeyrek ölçek
9 yaş30 kg360 mg7.2 mlbir buçuk ölçekten biraz az
10 yaş32 kg384 mg7.68 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg8.4 mlbir buçuk ölçek + çeyrek ölçek
12 yaş36 kg432 mg8.64 mliki ölçekten biraz az

Calpol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

EVET!

  • Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içerir. Turuncu kutu.
  • Calpol 120 mg/5 ml ise her 5 ml hacminde 120 mg parasetamol içerir. Mor kutu. Calpol 6 Plus’ın %48’i kadar ilaç içerir (yaklaşık yarısı).

Dikkatli bakıldığında, Calpol 6 Plus’ın, Calpol şuruptan yaklaşık 2 kattan biraz daha fazla etkin madde (parasetamol) içerdiği görülür. Diğer bir ifade ile, Calpol 6 Plus, Calpol’ün konsantre edilmiş halidir. Daha az hacimde daha çok ilaç verilmesini sağlar. Büyük çocuklarda aynı ilacı daha az hacimde vermeyi sağlar.

Bebeğinize Calpol 6 Plus şurup vermeniz gereken hacim, calpol şurubun yarısı kadardır.

Calpol 6 plus, 6 yaşından küçük çocuklarda nasıl kullanılır? Detaylar için yukarıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Parol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

EVET!

  • Parol Plus 250 mg/5 ml, her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içerir. Mavi kutu.
  • Parol 120 mg/5 ml ise her 5 ml hacminde 120 mg parasetamol içerir. Pembe kutu. Parol Plus’ın %48’i kadar ilaç içerir (yaklaşık yarısı).

Dikkatli bakıldığında, Parol Plus Şurubun, Parol Şuruptan yaklaşık 2 kattan biraz daha fazla etkin madde (parasetamol) içerdiği görülür. Diğer bir ifade ile, Parol Plus Şurup, Parol Şurubun konsantre edilmiş halidir. Daha az hacimde daha çok ilaç verilmesini sağlar. Büyük çocuklarda aynı ilacı daha az hacimde vermeyi sağlar.

Bebeğinize Parol Plus şurup vermeniz gereken hacim, parol şurubun yarısı kadardır.

Parol plus, 6 yaşından küçük çocuklarda nasıl kullanılır? Detaylar için yukarıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Tylol 6 Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

EVET!

  • Tylol 6 Plus 250 mg/5 ml, her 5 ml hacimde 250 mg parasetamol içerir. Bal rengi kutu.
  • Tylol 120 mg/5 ml ise her 5 ml hacminde 120 mg parasetamol içerir. Pembe kutu. Tylol 6 Plus’ın %48’i kadar ilaç içerir (yaklaşık yarısı).

Dikkatli bakıldığında, Tylol 6 Plus’ın, Tylol şuruptan yaklaşık 2 kattan biraz daha fazla etkin madde (parasetamol) içerdiği görülür. Diğer bir ifade ile, Tylol 6 Plus, Tylol şurubun konsantre edilmiş halidir. Daha az hacimde daha çok ilaç verilmesini sağlar. Büyük çocuklarda aynı ilacı daha az hacimde vermeyi sağlar.

Bebeğinize Tylol 6 Plus şurup vermeniz gereken hacim, tylol şurubun yarısı kadardır.

Tylol 6 Plus, 6 yaşından küçük çocuklarda nasıl kullanılır? Detaylar için yukarıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Minamol Plus şurup bebeklerde kullanılır mı?

EVET!

Dikkatli bakıldığında, Minamol Plus Şurubun, Minamol Şuruptan yaklaşık 2 kattan biraz daha fazla etkin madde (parasetamol) içerdiği görülür. Diğer bir ifade ile, Minamol Plus Şurup, Minamol Şurubun konsantre edilmiş halidir. Daha az hacimde daha çok ilaç verilmesini sağlar. Büyük çocuklarda aynı ilacı daha az hacimde vermeyi sağlar.

Bebeğinize Minamol Plus şurup vermeniz gereken hacim, parol şurubun yarısı kadardır.

Minamol Plus, 6 yaşından küçük çocuklarda nasıl kullanılır? Detaylar için yukarıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide yanması, gastrit, ülser veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı...

Prabex Nedir? Prabex Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Prabex, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır.  Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

Raneks Nedir? Raneks Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Raneks, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turuncu Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml, turuncu renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

Minamol Plus 250mg/5ml Oral Süspansiyon Kullanım Rehberi

Minamol Plus 250 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon, genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici şuruptur....

Mavi Parol Plus 250mg/5ml Oral Süspansiyon Kullanım Rehberi

Parol Plus 250 mg/5 ml 150 ml Süspansiyon mavi renkte kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve...

Bal rengi Tylol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Tylol 6 Plus 250 mg/5 ml, bal rengi kutusuyla genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici...

Her Annenin Bilmesi Gereken Ateş Düşürücü Kullanım Rehberi

Her ebeveynin çocukları için çok kere kullandığı ağrı kesi ve ateş düşürücü olarak bilinen şurupları daha yakından tanımak istemez misiniz?

GÜNCEL

Psikoz nedir? Delilik nedir? Gerçek hayatta psikoz ve delilik

Psikoz, en yalın tanımıyla gerçekliği değerlendirme yetisinde bozukluktur. Peki "gerçekliği değerlendirmenin bozulması" normal hayatta nasıl karşımıza çıkar?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi?

Bebeklere calpol 6 plus verilir mi? sorusunun cevabı "calpol 6 plus şurup 6 kg ve üzeri bebeklere verilebilir" şeklindedir.

Prostata iyi gelen ve prostat kanserinden koruyan yiyecekler

Yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımızı geliştirebilir ya da sağlığımıza zarar verebilir. Bu yazımızda erkeklere özel prostat’ın sağlığını geliştirecek ve uzun vadede erkekleri prostat...

Rabiza Nedir? Rabiza Nasıl Kullanılır? | Rabeprazol

Rabiza, rabeprazol sodyum etken maddesine sahip mide koruyucu olarak tanınan mide asidini azaltarak etki gösteren bir ilaçtır. Raneks, Rabelis, Rabiza ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz