Diş implantı nedir ve nasıl yapılır? | İmplant tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir?

Diş implant tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir? İmplant kanser yapar mı? İmplant yaptırırken acır mı? İmplant yaptırdıktan sonra yüzüm şişer mi? Dental implantı olanlar MR çektirebilir mi?

Diş implantı ana maddesi titanyum olan çene kemiğine yerleştirildiğinde yeni kemik oluşumuyla çeneye yapışan bir tür vidadır.

Çeneye yerleştirilen bu vida çene kemiğine yapıştıktan sonra üzerine kaplama ya da hareketli protezi yapılır. 

Diş implantlarının, doğal dişe yakın fonksiyonu sayesinde kendi dişiniz gibi yemek yiyebilirsiniz.

İmplant kanser yapar mı?

Titanyum vücutla uyumlu doğal materyallerden biridir ve tıpta da sıklıkla kullanılır. Bu yüzden kanser yapması mümkün değildir.

Her tedavide olduğu gibi;

 • uygun şartlarda
 • kaliteli ve steril malzeme ile

yapıldığında başarılı bir tedavi gerçekleşir.

Tedavi başarısı sağlanamayan hastaların varlığı, implant tedavisinin zararlı olduğunu değil bu hastalarda tedavinin yanlış uygulandığını ya da hastanın vücudunun implanta uygun olmadığını gösterir.

İmplant  yaptırırken mutlaka resmi belgeleri olan bilindik markaları tercih etmeniz önerilir.

İmplant yaptırırken acır mı?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu yüzden ağrı ya da acı hissetmezsiniz. İmplantın yerleştirileceği diş eti ve kemik tamamen uyuşturulacağı için ameliyat sırasında ağrı duymaz , ameliyat sonrasında diş hekiminizin önerilerine uyarsanız en az ağrı ve şişlikle iyileşme dönemini tamamlayabilirsiniz.

İmplant yaptıranlar nelere dikkat etmeli? 

İmplant yaptırdıktan sonra bakımı çok önemlidir.

Doğal dişlerin bakteriler yüzünden çürümesi durumu implantta görülmez. Ancak, kötü ağız hijyeni sebebiyle oluşan diş taşları implantları doğal dişe göre daha fazla etkiler.

Bakınız: Diş taşı temizliği yaptırmak zararlı mıdır?

İmplantın üzerindeki protezde diş çürümesi gibi çürüme gözlenmez. Fakat diş eti ve kemikte görülebilecek iltihap sebebiyle implantların ömrü kısalır ve implantların düşme tehlikesi artar.

Bu sebeple diş hekiminize 3 ila 6 ayda bir kontrole gitmenizde ve diş fırçalamaya çok özen göstermenizde fayda vardır.

İmplant yaptırdıktan sonra yüzüm şişer mi?

Ağız içindeki cerrahi herhangi bir işlemden sonra yüzün şişmesi öngörülen bir durumdur. Korkulmasına gerek yoktur.

Yüzün şişmesinin sebebi ameliyat bölgesinin iyileşmesi için vücudun o bölgeye daha fazla kan göndermesidir. Daha fazla kan gelen iyileşme bölgesinde ödem oluşabilir. Bu nedenle cerrahi tüm işlemlerde yüzünüz şişebilir.

Ameliyat sonrası hekiminizin belirttiği süre kadar (örn: 24 saat), yüzünüze soğuk tampon uygularsanız yüzünüzün şişme ihtimalini azaltmış olursunuz.

Diş implant tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir?

Günümüzde farklı menşei ve markalarda 500’ün üzerinde implant olduğu bilinmektedir.

blank

İmplant ücretleri, firma ve hekime göre farklılık göstermekle birlikte;

 • implantın yerleştirileceği kemiğin durumu,
 • çene kemiğinde iltihap varlığı,
 • yapılacak cerrahi operasyonun zorluğu,
 • kemik arttırmak için kullanılacak ekstra ürünler,
 • kemik üzerine yapılacak olan protezin çeşidi,
 • genel ağız sağlığı

gibi birçok faktöre bağlı olmak üzere değişkenlik göstermektedir.

Diş implantı fiyatları hakkında öneri ve yorumlarınızı diğer ziyaretçilere yardımcı olması için yorumlara yazabilirsiniz.

Titanyum implant, AVM girişlerindeki dedektörlerde öter mi?

Hayır! İmplantlar sanılanın aksine metal dedektörlerinde ötmezler.

Titanyum yapıda olduğu için havaalanı ve AVM gibi metal dedektörü kontrolü ile giriş yapılan yerlerde endişe etmenize gerek yoktur. Güvenlikten geçerken ötmesi söz konusu değildir.

Dental implantı olanlar MR çektirebilir mi?

MR çekimi sırasında cihazda manyetik alan oluşur.

Bu yüzden mıknatıs özelliği olan demir, çelik gibi materyaller bulunduran kişilerde MR çekilmez.

İmplant ise titanyumdan üretilir ve titanyumun manyetik özelliği yoktur. Dolayısıyla diş implantı olanların MR çektirmesinde her hangi bir engel yoktur.

blank
Diş Hekimi Betül Kaba
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2016 yılında mezun olarak özel muayenehane ve özel bir ağız diş sağlığı merkezinden çalıştıktan sonra şu anda çalışmakta olduğum polikinliğe geçiş yaptım. Hekim olarak üzerime düşen görevi yapıp diş sağlığıyla ilgili merak edilenleri yanıtlamaya çalışmak ve doğru bilgiyi sizlere iletmek üzere bu platforma katıldım.

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

2 YORUM

 1. Öncelikle sorunuz ve ilginiz için teşekkürler.
  İmplant tedavisi her diş tedavisi gibi mutlaka kontrolü gereken , ağız hijyeninden etkilenen bir tedavidir. Diş hekimine 3-6 ayda bir kontrole gidip, verilen hijyen tavsiyelerine uyan hastalarda problem gözlenmemekle beraber her tedavide olduğu gibi gelişen komplikasyonlar olabilmektedir. İmplant etrafındaki diş etinin çekilmesi ya da üzerinde ki protezin kırılması vb gibi. Fakat diş hekiminize düzenli kontrollere gidip , problem yaşadığınızda hekiminize erkenden başvurursanız kolay tedavi edilebileceği için endişe etmenize gerek yoktur.
  Diş kaybı sonucu yaşayacağınız rahatsızlığı fazlasıyla telafi edip doğal dişe yakın bir kullanımı olduğu için günümüzde en uygun tedavilerden biridir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz