Diş taşı temizliği yaptırmak zararlı mıdır?

Yediğimiz besinlerin dişe yapışması sonrası bakteriler ve tükürükteki kalsiyum gibi bileşenler birleşerek dişlerde plak oluştururlar.

Diş taşı ya da tartar olarak bilinen diş üzerindeki plak nedir? Diş taşı temizliği nasıl yapılır? Diş taşı temizliği evde yapılabilir mi? Diş taşı temizliği acıtır mı?

Diş taşı ya da tartar olarak adlandırılan yapı, yediğimiz besinlerin dişe yapışması sonrası bakteriler ve tükürükteki kalsiyum gibi bileşenlerin birleşip plak oluşturması ve plağın diş üzerinden uzaklaştırılmamasıyla sertleşen yapıdır.

Yani cansız bir yapı değildir. Bakteri içerdiğinden;

  • diş etlerinde ciddi iltihaba,
  • diş çevresindeki kemiklerde erimeye ve
  • diş etlerinde çekilmeye neden olabilen bir yapıdır.

Yani diş taşlarınızı temizletmediğiniz sürece ağzınızda bakterilerle yaşarsınız ki bu bakterilerin mide, bağırsak, akciğer hatta kalbe ulaşabildiği ve bu organlara yerleşebildiği bilimsel yayınlarla kanıtlanmıştır.

Diş taşlarınızı temizletmediğiniz sürece ağzınızda bakterilerle yaşarsınız.

Diş taşı temizliği acıtır mı?

Dişlerdeki tartarların temizliği sırasında hastalar hissettikleri hassasiyeti acıyla karıştırabiliyorlar.

Her kişinin ağız yapısı ve diş eti hastalığının durumu farklı olmakla beraber temel diş taşı temizliği sırasında ağrınız olmaz.

Derin temizliğe ihtiyacınız varsa anestezi yapılarak ağrı hissetmemeniz sağlanacaktır.

Dişlerdeki tartarların temizliği sırasında hissedilen ağrı ve hassasiyet için hekiminiz uygun görürse hafifletmek amacıyla sprey anestezi uygulayabilir.

Diş taşı temizliği dişin incelmesine sebep olur mu?

Diş taşı temizliği yapılırken kullanılan aletler diş taşının diş üzerinden ayrılmasını sağlamaktan ibarettir.

Bu alet sadece titreşerek diş üzerindeki diş taşlarının kopmasını sağlar. Dişten bir tabaka kaldırmaz.

Fakat tedavi sonrası hastalar hassasiyet hissedebilirler. Bu dişin yüzeyi inceldiği için değil, aletlerin diş üzerinde işlem yapması sonucu diş minesinde ya da dişin kökünde hissedilen geçici bir durumdur.

Diş taşlarının sebep olduğu diş eti hastalıkları çoğu zaman geri dönülemez zararlara sebep olduğu için diş taşları vakit kaybetmeden temizletilmeli ve diş hekiminin önerdiği şekilde diş fırçalama alışkanlığı kazanılmalıdır.

Evde diş taşı temizliği yapılabilir mi?

Evde diş taşlarının temizlenmesi maalesef mümkün değildir. Aslolan diş taşlarının oluşmasını engellemektir. Bu da günde en az 2 kere olmak üzere doğru yöntemle diş fırçalamakla sağlanır.

Diş taşı öncesi oluşan diş plağını diş fırçanızla süpürme hareketi yaparak uzaklaştırabilirsiniz. Başlangıç seviyesindeki diş eti hastalığınızın iyileşmesini bu sayede sağlayabilirsiniz.

Unutmayın sağlıklı gülüşler mutluluk getirir 🙂

Diş Hekimi Betül Kaba
Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2016 yılında mezun oldum. Mezuniyet sonrası özel muayenehanede çalıştıktan sonra mesleğime Ankara’da özel bir ağız diş sağlığı merkezinde devam etmekteyim. Hobi olarak öğrendiğim Koreceyle çevirmen diş hekimliği yapıp mesleğime katkıda bulunmaya devam ederken yurt içinde farklı kurslara katılarak yenilenen diş hekimliği bilgilerimi tazelemeye gayret ediyorum. Sağlık alanında internetteki bilgi kirliliğine rağmen diş sağlığıyla ilgili merak edilenleri yanıtlamaya çalışmak üzere bu platforma katıldım. 

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Diş implantı nedir ve nasıl yapılır? | İmplant tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir?

Diş implantı ana maddesi titanyum olan çene kemiğine yerleştirildiğinde yeni kemik oluşumuyla çeneye yapışan bir tür vidadır. Çeneye yerleştirilen bu vida çene kemiğine yapıştıktan...

Diş taşı temizliği yaptırmak zararlı mıdır?

Diş taşı ya da tartar olarak bilinen diş üzerindeki plak nedir? Diş taşı temizliği nasıl yapılır? Diş taşı temizliği evde yapılabilir mi? Diş taşı...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GÜNCEL

Diş implantı nedir ve nasıl yapılır? | İmplant tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir?

Diş implantı ana maddesi titanyum olan çene kemiğine yerleştirildiğinde yeni kemik oluşumuyla çeneye yapışan bir tür vidadır. Çeneye yerleştirilen bu vida çene kemiğine yapıştıktan...

Hipotiroidi Risk Faktörleri

Hipotiroidi rahatsızlığının görülme riskini arttıran faktörler nelerdir? Hipotiroidi görülme riski kimlerde fazladır? Hipotiroidi gelişme riskini arttıran durumlar nelerdir? Herkes hipotiroidi hastası olabilsede aşağıdaki durumlarda hipotiroidi...

Hipotiroidi Nedenleri | Hipotiroidi Neden Olur?

Hipotiroidi neden olur ve nedenleri nelerdir? Hipotiroidi, boynun ön tarafında bulunan tiroit bezinin az çalışması ve yeteri kadar tiroid hormonu üretememesi nedeniyle olur. Tiroid...

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz