Gebelikte Diş Çürükleri ve Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Anne olmak için heyecanla beklediniz ve sonunda beklediğiniz haberi aldınız. 9 ay sonra kucağınıza bebeğinizi alacaksınız fakat diş ağrısı sebebiyle zor zamanlar geçiriyorsunuz. Bebeğinize zarar vermeden gebeliğinizi riske atmadan neler yapmanız gerektiği yazımızda.

27 Ara 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Gebelikte ağız ve diş sağlığı, dt betül kaba, hekimimyanimda.com

Hamilelikte diş eti ağrısı nasıl tedavi edilir? Hamilelikte diş çürükleri, hamilelikte diş ağrısında antibiyotik kullanımı, hamilelikte diş ağrısı ilaçları, boğaz gargaraları ve anestezinin gebeliğe etkileri neler?

Bir çok kadının hayali anne olmaktır ve anneliğe ilk adım olarak zorlu bir gebelik süreci onları bekler. Gebeliğe bağlı olarak annede görülen bazı immünolojik ve hormonal değişiklikler, enfeksiyonlara ve diş hastalıklarına yatkınlığı artırır. Bu yatkınlık ağız içi enfeksiyonlarını da arttırdığı için gebe kalmadan önce diş tedavilerinin yapılması önem arz eder.

Gebelik sırasında bütün vücudunda değişimler yaşayarak özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde zorluklar yaşayan anne adayları için beslenme hayati önem taşır.

Hem anne karnındaki bebeğin gelişimi için hem de annenin sağlığı için uygun ve yeterli beslenme önemliyken ağız sağlığındaki en ufak değişiklik annenin günlük hayatını ciddi derecede etkileyecektir.

Bu gibi durumlarda hem annenin beslenmesi bozulur hem de hissettiği ağrı sebebiyle gebeliğinde problemler yaşanabilir.

Gebe olmayan bireylerde de akıllı ilaç kullanımı son derece önemliyken gebelerde kullanımı riskli olmayan ilaç sayısı çok azdır. Bu ilaçları sadece acil durumlarda Kadın Doğum Uzmanının izin vermesi halinde kullanabilmesi mümkündür.

Diş ağrısı çeken anne adayları çoğu zaman ilaç kullanamadığı için ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalırlar. Üstelik bu diş problemleri gebeliğin ilerleyen dönemlerinde vücutta ağrı mekanizmasını etkileyen sistemlerin erken doğuma sebep olmasıyla gebeliği riske atar.

Gebelik öncesi ağız ve diş sağlığı için hangi önlemler alınmalıdır?

Rutinde çocuk, yetişkin herkesin 6 aylık periyotlarla diş hekimine kontrole gitmesi gerekmektedir. Fakat gebelik planlanıyorsa daha sık kontrollerle gebelikte karşılaşılabilecek diş problemlerine karşı önlem alınmalıdır.

Ağız içinde varsa enfeksiyon kaynağı olabilecek dişlerin tedavisi ya da çekimi yaptırılmalı. Diş eti enfeksiyonlarına karşı ihtiyaç halinde diş taşı temizliği yaptırılıp diş hekiminin ağız hijyeni ile ilgili önerilerine harfiyen uyulmalıdır.

Gebelikte diş tedavisi mümkün müdür?

Gebeliğin 1. ve 3. trimesterlarında diş tedavisi riskli olmakla beraber Kadın Doğum Uzmanına danışılarak izin alınmak suretiyle sadece acil tedaviler gerçekleştirilebilmektedir. Fakat hem anneyi hem bebeği riske atabileceğinden dolayı çoğu diş hekimi gebe hastaları tedavi etmekten kaçınır.

2. trimester ( 13.-27. hafta arası) diş tedavileri için en güvenli zaman aralığı olmakla beraber gebenin doktorundan izin alınması gerekmektedir.

Trimester, insandaki 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemlerine verilen addır. Birinci trimester; ilk 3 aylık dönemdir. İkinci trimester, ikinci 3 aylık dönemdir. Üçüncü trimester, son 3 aylık dönemdir.

Çürük diş ve diş taşlarının bebeğe zararı var mıdır?

Dişlerdeki çürükler; bakterilerin besin artıklarını sindirmeleri sonucu oluşur ve daha çok bakteri o bölgede kolonize olur. Bakterilerin sindirim yoluyla vücuda yayıldığı bilinmektedir. Gebelikte her türlü mikrobiyal kaynak risk oluşturmaktadır. Bu yüzden gebelik öncesi tedavilerin yapılması önemlidir.

Gebelikte en çok karşılaşılan problemler Periodontal yani diş etine bağlı inflamasyonlardır. Periodontal inflamasyon gebelerin hem genel sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Gebelerdeki diş ve diş eti hatalıkları gebelerde şunların riskini arttırır:

  • Gebelikte erken doğum
  • Düşük doğum ağırlıklı bebek
  • Preeklempsi
  • Erken membran rüptürü

Gebelik sırasında diş ağrısı sebebiyle antibiyotik/ağrı kesici kullanılır mı?

Diş ağrısı sebebi enfeksiyon kaynaklıysa ve ilaç kullanılmaması bebeğe ve anneye daha çok zarar verecekse Kadın Doğum Uzmanı tarafından izin verilirse kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır.

Penisilin grubu antibiyotikler iltihap kurutucu olarak kullanılabilir. Gelişebilecek penisilin alerjisine karşı son derece dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte diş ağrısı için parol kullanılabilir mi?

Parasetamol gebelik kategorisi B olan ve gebelerde yan etki yapma riski daha düşük olan bir ilaçtır.

Ancak, gebelik süresince, ciddi enfeksiyonlarda ve ciddi ağrılarda kullanılabilecek ilaç çeşitliliği hamilelik nedeniyle kısıtlanmaktadır.

En iyisi gebelik başlamadan önce dişlerinizi de kontrol ettirin. Hamilelikten önce iyi diş fırçalama alışkanlıkları, hamilelik esnasında görülebilecek diş eti iltihabını ve çürükleri önlemeye yardımcı olabilir.

Diş etleri kanayan gebeler gargara kullanabilir mi?

Diş eti kanaması olan anne adayları tuzlu suyla gargara yapmakla beraber uzun süre olmamak kaydıyla Kloroben gargara da kullanabilirler. Hormonlar sebebiyle normalden fazla şişlik gösteren diş etleri masaj yaparak fırçalanmalı diş ve diş etleri üzerinde plak, besin birikimi önlenmelidir.

Diş ağrısı olan gebeler ne yapmalı?

Gecikmeden diş hekimine gitmeli. Diş hekimi muayene sonrası yapılması gereken tedavilerle ilgili bilgilendirme yapacak ve tedavi öncesi Kadın Doğum Uzmanına danışarak tedavilerle ilgili riskler konusunda önlem alacaktır.

Anne adaylarının varsa eski diş röngtenlerini yanında götürmeleri son derece faydalı olacaktır. Gebelik sırasında röntgen çekilmediği için diş hekimi muayene sırasında eski röntgenlerinizi görmek isteyebilir.

Gebelikte diş tedavisi sırasında uygulanan anestezinin bebeğe zararı var mıdır?

Lokal anestezilerin bebeğe geçme ihtimalinin düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Diş tedavilerinin ağrısız ve stressiz geçmesi anne ve bebek açısından daha güvenli olduğu için uygun miktarda lokal anestezi uygulanarak diş tedavisi yapılmasında sakınca yoktur.

Her gebelikte diş kaybedilir algısı doğru mudur?

Toplumumuzda bebeğin anne dişinden kalsiyum alması ve her gebelikte annenin bir diş kaybetmesi normaldir şeklinde yanlış bir bilgi yaygındır.

Anne adayalarının mevcut diş ve diş eti hastalıklarının gebelik döneminde artış göstermesinin sebebinden yukarıda bahsettik. Hormonal değişimlerle birlikte beslenmenin bozulması, kusmayla dişlerin aside maruz kalması, annenin öz bakımını eskisi kadar gerçekleştirememesi de etkenler arasındadır.

Yani gebelikte diş kaybetmek; gebeliğin getirdiği ‘doğal’ bir sonuç değildir. Öncesinde varolan diş probleri ya da yanlış ve eksik ağız hijyeni alışkanlıkları sebebiyle oluşan bir durumdur.

Diş hekiminin önerilerine uyarak ağız sağlığını ihmal etmeyen annelerde herhangi bir problem görülmemektedir.

Bebeğinize kavuşmak için gün sayarken ağız sağlığınızın bozulmasıyla hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmayın. Planlanan gebelikler öncesinde diş hekiminize başvurun.

Rutin 6 aylık kontrollere gidilmesi durumunda planlanmayan gebeliklerden önce de farkedilen diş tedavilerinin yapılması sizleri ileride karşılaşacağınız problemlerden korur. Kendinizi ihmal etmeyin. Mutlu gülüşlerle bebeğinizi kucağınıza alın 🙂