Gebelikte Diş Çürükleri

Gebelikte diş tedavisi genellikle ikinci trimester olarak bilinen 4, 5 ve 6. aylarda yapılır, çünkü bu dönem hem anne hem de bebek için daha güvenlidir. Ayrıca, bu dönemde diş taşı temizliği özellikle önemlidir. İlk ve son trimesterlerde diş tedavisi daha risklidir.

29 Oca 2024 — Son güncelleme:
Paylaş:
Diş çürüğü ağrısı olan hamile kadın ünitede otururken ağzını tutuyor.

Hamilelik dönemi, bir kadının hayatında değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte ağız ve diş sağlığına önem vermek hem anne adayının sağlığını hem de bebeğin sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir.

İçindekiler

Gebelerin yaşayabileceği diş sorunları

‘’Çocuk kalsiyumu anneden çeker ve dişleri çürütür.‘’

Eminim ki hepimizin duyduğu ve bir o kadar da şahit olduğu bir düşüncedir. Fakat bu doğru değil. Bebeğin dişlerinin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, vitamin ve mineraller annenin aldığı besinlerle karşılanır. Bu nedenle hamilelik döneminde dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Gebeyken dişlerim neden çürüyor?

  1. Hamilelik döneminde artan şeker tüketimi ve asitli gıdaların tüketimi, diş çürüklerinin riskini arttırır.
  2. Hormonal değişim ile vücuttaki östrojen ve progesteron artar. Bu hormonal değişim, diş etlerini ve ağız florasını savunmasız bırakır ve dişler üzerindeki plak birikimini arttırır. Eğer plak uzaklaştırılamaz ise diş eti iltihabına neden olur. Diş eti kırmızı, şişkin, kanamalı ve duyarlıdır. Ardından çürüğe sebebiyet verebilir.
  3. Mide sorunları ve hamilelik bulantıları, mide asidinin ağız içi florayı etkilemesine ve diş minesini tahrip etmesine sebep olur.
  4. Hamilelikte yaşanan ağız kuruluğu, diş çürükleri ve diş eti enfeksiyon riskini arttırır. Vücudunuzun susuz kalmaması için bol miktarda su içmelisiniz.

Sadece çürüklerle mi karşılaşıyoruz?

Maalesef hayır. Hormonal değişimlerin gözlendiği; hamilelik, ergenlik, mensturasyon ve menapoz döneminde kadınlarda diş etiyle ilişkin şikayetlerde artış gözlemlenmektedir. Bu değişim başta diş eti kanaması olmakla birlikte birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Diş eti kanaması neden oluyor?

Diş eti kanamasının temel sebebi anne vücudundaki bağışıklığın zayıflamasıdır. Bu dönemde sağlıklı bir şekilde gelişim görülebilmesi için antikor ve diğer bağışıklık sistemi unsurları baskılanır. Oluşan hassasiyet diş etlerine yansır ve diş eti kanamalarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden daha önce karşılaşılmayan diş ve diş eti rahatsızlıkları boy gösterebilir. Fakat unutmayın ki, doğru bir ağız bakımıyla her şeyin önüne geçebilirsiniz.

Düzenli olarak diş taşlarınızı temizletmeniz, gebelik başlamadan önce ve gebelikte doğru diş fırçalama alışkanlığına sahip olmanız sizi siz gebeyken koruyacaktır.

Gebeyken diş tedavisi mümkün mü?

Öncelikle hamileliğin kaçıncı ayı olduğu çok önemli.

İlk 3 ay ve son 3 ay genellikle gebelikte diş tedavisinden kaçınırız. Çünkü ilk 3 ay organların tamamen oluşmaya başladığı dönemdir. Bu dönem yapılan işlemler çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Son 3 ay ise organların gelişim süresi olduğu için risk grubuna girer.

Bu yüzden tedavi tarihi olarak tercihimiz 2.trimester dediğimiz yani 4,5 ve 6.aydır. Bu dönem içerisinde gebe daha rahat hissedecektir. Bu aylarda gereken tedavileri yapabiliriz.

Özellikle 2.trimesterde diş taşı temizliği yaptırmanızı öneriyoruz.

İkinci trimester tam olarak hangi gün başlayacak ve hangi gün bitecek? Trimester başlangıç ve bitiş tarihlerini günü gününe hesaplayın:

Hamilelikte diş çürüğünün bebeğe zararı var mı?

Diş çürüğü, annenin ağzında enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Ağız ve boğaz enfeksiyonuna neden olan bakteriler, sindirim sistemi yoluyla bebeğe ulaşabilir ve bebeğe zarar verebilme potansiyeline sahiptir. İhmal edilen diş çürüğü bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle gebelerde diş çürükleri gibi enfeksiyon ile seyreden rahatsızlıklar önemlidir. Tedavisi ve takibi ciddiyetle yapılmalıdır.

Hamile kadındaki çürük dişin, bebeğin gelişimini engellememesi için hamilelik öncesi ve sonrasında muhakkak diş muayenesi yaptırılmalı ve diş çürükleri en kısa zamanda tedavi ettirilmelidir.

Diş ağrım var ne yapmalıyım?

Öncelikle diş ağrınıza en iyi gelecek şeyin hekiminize gitmek olduğunu unutmamalısınız.

Evde yapabileceğiniz geçici çözüm önerilerim şunlardır:

  1. Tuzlu su ile gargara yapın.
  2. Antiseptik ve anestezik madde olarak bilinen karanfili, ağrıyan dişin üzerinde bekletin. Mevcut diş ağrısını hafifletebilirsiniz
  3. Soğuk kompres uygulayın. Bölgenin ağrısını hafifletecektir.

Ağrı kesici ilaç kullanabilir miyim?

Ağrı kesici olarak, hamilelik sürecindeki kadınlarda parasetamol içeren ağrı kesiciler önerilen dozlarda güvenle kullanılmaktadır. Doz ve kullanım sıklığı için hekiminize danışınız.

Antibiyotik kullanabilir miyim?

İlaç kullanıma dikkat etmeli ve herhangi bir ilaç kullanmadan önce muhakkak kadın doğum uzmanınıza danışmalısınız.

  • Alerjisi olmayan annelerde penisilin ve türevlerinin (Amoxicilline vs.) kullanımını bebek için ciddi bir risk oluşturması beklenmez. (Doktorunuza danışmadan kullanmayınız ve öncesinde penisilin alerji testi yaptırınız.)
  • Tetrasiklin grubu antibiyotikler kullanılmamalıdır. Tetrasiklin hamilelik sırasında kullanılırsa bebeğin dişlerinde “tetrasiklin renkleşmeleri” oluşumuna sebep olur.

Gebelikte ilaç kullanımında esas belirleyici durum, hastanın ağrı durumu ve bebeğe oluşturabileceği zararın minimuma inmesidir.

Diş tedavisi için yapılan anestezi bebeğe zarar verir mi?

Lokal anestezi, işlem sırasında ağrı duyumunu engelleyerek stresi ve ağrıyı azaltma amacıyla kullanılmaktadır. Ancak hamilelik döneminde lokal anestezik madde seçiminde çok dikkatli olunmalıdır.

Octapressin içerikli anestezikler rahimin kasılmasını uyararak, erken doğuma sebebiyet verebilirler. Bu nedenle tercih edilmemelidir.

Diş hekiminize hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz ve bu süreci takip ettirmeniz önemlidir, böylece uygun anestezikleri seçecektir.

Unutmayın ki, tedavi edilmeyen dişin bebeğinize verebileceği zarardan korunmak için, daha az riskli olan antibiyotik ve anestezi gibi tedavi seçenekleri uygulanabilir.