10 Maddede Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Mide ekşimesi hissini azaltmanın en güzel çözümü mide asidini azaltmaktır. Mide asidini azaltmak için elma, armut, ıspanak, pırasa gibi lif içeriği yüksek sebze ve meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Lif içeriği yüksek birçok bitkisel besin mide ekşimesi şikayetlerini azaltırken, yüksek baharatlı, asitli, yağlı ve hayvansal besinler mide ekşimesi şikayetini arttırır.

06 Eki 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
mide ekşimesine ne iyi gelir, HekimimYanimda.com

Mide ekşimesine ne iyi gelir, sorusuna cevap arıyorsanız mide ekşimesi, gastrit, ülser, mide yanması veya reflü gibi bir rahatsızlığınız var demektir. Hastalığınızın tıbbi adı her ne olursa olsun ihtiyacınız olan şey mide ekşimesini azaltmaktır.

Mide asidi, yediğimiz ve içtiğimiz besinleri sindirmemize yardım eder. Yemek yediğimizde mide asidi miktarı artar. Sağlam bir mide duvarı bu mide asidinin kendimize zarar vermesini engeller.

Mide asidi artışı mide ekşimesine, mide yanmasına ve gastrit ile ülser gibi hastalıklara neden olur.

Mide ekşimesine ne iyi gelir?

Mide ekşimesi hissini azaltmanın en güzel çözümü mide asidini azaltmaktır. Mide asidini azaltmak için lif içeriği yüksek sebze ve meyve tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Bitkisel besinler mide ekşimesine iyi gelirken, yağlı, asitli, çok baharatlı ve hayvansal besinler mide ekşimesi şikayetini arttırır.

İlk 5 önerimiz mide ekşimesinden hızlıca korunmanızı sağlarken son 5 önerimiz mide ekşimesi sorununu tekrar yaşamamanıza yardımcı olacak.

1. Karbonat alın

Mide yanmasına karbonat nasıl kullanılır? 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat atın. Karıştırın. Bu karışımı ağzınızda gargara yapın ve yutun. Bazik karakterde olan karbonat midedeki asidi nötralize ederek yani mide asidini dengeleyerek hızlıca mide asidinden kurtulmanızı sağlar.

Ancak uzun süre çok fazla karbonat almak çeşitli sağlık problemlerine neden olur. Mide ekşimesi için sodyum bikarbonat kullanmanızı önerebilirim. Ancak abartmamanız gerektiğini unutmayın.

2. Uzanmayın, yatmayın, uyumayın

Mide ekşimeniz var ise ve özellikle ağzınıza acı su geliyor ise dik durmamak midedeki asitin genzinize doğru gelmesine ve yemek borunuzu tahriş etmesine neden olabilir.

Yemek borusu, siz dik durduğunuzda ya da dik oturduğunuzda midenizin yukarısında kalır ve mide içerisindeki asit yemek borunuza zarar veremez veya ağzınıza acı su gelmez.

3. Su için (yüksek pH’lı)

Mide ekşimesinin nedeninin midedeki yüksek asit olduğunu artık biliyorsunuz. Eğer yüksek pH değerine sahip yani bazik karakterde su içerseniz midenizdeki sıvının hacmi artar. İçtiğiniz sudaki bazik pH bir miktar asidi dengeler. Mide içerisindeki toplam pH artarak mide ekşimesi şikayetinizi hafifletir.

Yüksek pH değerine sahip su bulmakta zorlanıyorsanız, 1 barak suya 1 çay kaşığı karbonat atın ve karıştırıp için.

4. Elma, armut, muz ve havuç

Eğer mide ekşimesi şikayetiniz var ise armut, elma, muz ve havuç gibi yüksek lif içeriğine sahip meyveler mide ekşimesi şikayetinizi azaltacaktır. 

fındık, kaju ve badem

5. Fındık, badem ve ceviz

Fındık, badem ve ceviz gibi bol miktarda lif içeren kuruyemişler mide asitinin etkisini azaltırlar. Bu da mide ekşimesi şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur.

Mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun bir cevabı da mide asit üretimine ihtiyacı azaltmak adına tüm yemekleri çok iyi çiğneyerek yemektir.

6. Ayran, yoğurt veya süt tüketmeyin!

Ayran ve yoğurt veya süt ilk içildiklerinde mide ekşimesi şikayetini azaltırlar. Ancak, bu ürünler midede sindirildiğinde laktik asit oluşur. Midede ortaya çıkan her laktik asit midedeki asit miktarını arttırır. Bu da mide ekşimesi rahatsızlığınızı daha da şiddetlendirir.

Sütte bol miktarda yağ, protein ve laktoz şekeri bulunur. Laktoz sütün tek karbonhidratıdır, glikoz ve galaktozdan oluşan bir disakkarittir. 

Süt ilk içildiğinde midedeki asit sıvı miktarı konsantrasyon olarak azalır. Eğer midenizde mide ekşimesine neden olan 100cc asit var ise 150 cc (yaklaşık bir bardak) süt ilk içildiğinde midedeki asit sıvısı oranı %40’a düşer. Midedeki asit oranındaki bu ciddi azalma önce rahatlama hissi sağlar. Ancak sonrasında sütteki proteinler, yağlar ve laktoz sindirildiğinde midedeki asit oranı hızla artar. 

Ancak asıl büyük problem sütteki karbonhidrat, yağ ve laktozu sindirebilmek için midenin daha fazla asit üretmek zorunda kalmasıdır. 

Hem sütü sindirmek için üretilen asit hem de sütün sindirilmesi esnasında açığa çıkan asit mide ekşimesini daha da arttırır. 

Buraya kadar mide ekşimesi şikayetlerinize hemen hızlıca etki edecek önerilerimizi sıraladık.

7. Daha az yağ ve daha az et tüketin

Yağ sindirildiğinde, yağ asitleri ve gliserol oluşur. Protein sindirildiğinde ise aminoasitler oluşur. Sindirimin önemli bir kısmı bağırsaklarda devam etse de mide içerisinde oluşan her yağ asidi ve aminoasit, midedeki asit miktarını arttırarak mide ekşimesi şikayetini biraz daha arttırır.

Diğer taraftan yağ ve protein gibi sindirimi daha zor besinler midenize ulaştığında mide daha fazla asit üreterek sindirim işlemini tamamlamak zorundadır. Dolayısıyla yağ ve protein gibi zor sindirilen besinler midenin aynı zamanda kendine zarar verebileceği kadar yüksek miktarda asit üretmesi anlamına gelir.

Bu nedenle et ve yağ içeren öğünlerde mutlaka salata da tüketilmelidir. 

Baharatlardan uzaklaşın!

Mide ekşimesinden kurtulmanın ilk adımı mide ekşimesine neden olan şeylerden uzak durmaktır.

Tuzlu, acı ve ekşi tadlarının fazla yoğun olduğu bol baharatlı her besin mideye ulaştığında mide ekşimesi rahatsızlığınızı arttırır.

8. Bol bol lifli gıda tüketin

Özellikle lif içeriği yönüyle zengin besinler hem mide ekşimesi şikayetlerini azaltır. Hem de tüm sindirim sisteminin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 

Eğer mide ekşimeniz var ise en hızlı ulaşabileceğiniz lif içeriği yüksek besini tüketmeyi tercih edin. Mümkünse pişirmeden, yağda kızartmadan ve vakit kaybetmeden doğrudan tüketebileceklerinizi tercih edin. Örneğin, patetes püresi masum şekilde midenizi korurken patates kızartması mide ekşimesi şikayetlerini ciddi şekilde arttırır.

Genel beslenme alışkanlıklarınızda bol bol lif içeriği yüksek besin tüketmek mide ekşimesine ne iyi gelir sorusunun en güzel ve en sağlıklı cevabıdır. Ayrıca, mide ve bağırsak hastalıkları dahil tüm sindirim sistemi hastalıklarından korunmanıza da yardımcı olacaktır.

9. Konserve ve paketlenmiş market ürünlerinden uzak durun

Turşu, salam, sosis, sucuk gibi çok tuzlu gıdalardan uzak durun. Marketlerden satın alabileceğiniz konserve yapılmış hemen her gıda raf ömrünü uzatmak adına fazla tuzlanmış olabilir. Mide ekşimesi şikayetleriniz varsa hazır konservelerden uzak durun veya en azından kaliteli ve az tuzlu ürünler seçin.

10. Kızartmaları sınırlayın

Kalitesiz yağlardan uzaklaşın. Özellikle kalitesiz yağlarla yapılmış kızartma ürünlerden uzak durun. Fast-food restoranlarından tüketeceğiniz patates kızartmaları mide ekşimesini arttırabilir. 

Yağlar; yağ asitleri ve gliserolden oluşur. Midede sindirilen yağlar bir miktar yağ asidi ve bir miktar gliserol oluşturur. İsminden anlaşılacağı üzere yağ asitleri asittir ve midedeki asit miktarını arttırır. Tahmin edeceğiniz üzere midede artan asit mide ekşimesini arttırır.

Kısacası, yağlar midede sindirilirken mide ekşimesine neden olacak asit moleküllerine parçalanır. Özetle yağ tüketimini azaltmak mide ekşimesine iyi gelir.