Alerji, Nezle, Grip ve Koronavirüs Belirtileri Karşılaştırma Tablosu

Alerjik hastalıklar genellikle ağrı yapmaz. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma ve hatta gözlerde kaşıntı gibi alerji belirtileri ön plandadır. Nezle, burun tıkanıklığı ve hapşırık gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle alerji ile nezle ayrımı yapmak zorlaşabilir. Ancak nezle ile alerji arasında boğaz ağrısı gibi bir ayrım olabilir. Grip, alerji ve nezleden yüksek ateş ve ağrı belirtileriyle ayrılır.

Alerji, nezle, grip ve koronavirüs belirtileri karşılaştırma tablosu nezle, grip ve alerji ayrımı konusunda fikir verir.

Belirti ve BulgularAlerjiNezleGripKoronavirüs
Belirtilerin BaşlangıcıAniKademeliBeklenmedikAni
Burun AkıntısıSıkBazenBazen
HapşırıkSıkSıkBazen
Burun TıkanıklığıSıkSıkBazen
Gözlerde SulanmaSık
AteşNadirenSıkSık
YorgunlukBazenBazenSıkSık
Solunum ZorluğuBazenŞiddetli
Kuru ÖksürükBazenSıkSık
ÖksürükBazenBazenSık
AğrıNadirenSıkBazen
Boğaz AğrısıSıkBazenBazen
İshalNadirenBazen

Alerjik hastalıklar genellikle ağrı yapmaz. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma ve hatta gözlerde kaşıntı gibi alerji belirtileri ön plandadır. Ayrıca alerjik hastalıkların belli mevsimlerde belli ortamlarda tekrarlama gibi bir özelliği vardır ve sık sık alerjiye bağlı rahatsızlıkları olanlar artık kendi alerjik rahatsızlıklarını kolayca tanıyabilirler.

Nezle, burun tıkanıklığı ve hapşırık gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle alerji ile nezle ayrımı yapmak zorlaşabilir. Ancak nezle ile alerji arasında boğaz ağrısı gibi bir ayrım olabilir. Eğer alerji mi yoksa nezle mi olduğunuzu bilemiyorsanız boğaz ağrınız var ise muhtemelen nezle olmuşsunuzdur.

Grip, alerji ve nezleden yüksek ateş ve ağrı belirtileriyle ayrılır. Yüksek ateş veya ağrı şikayetleri ile hastalık belirtilerinin gece ve sabaha karşı şiddetleniyor olması grip hastalığına işaret eder. Sabah uyandığınızda şiddetli öksürük olması, gün içerisinde bu öksürük ağrı ve halsizlik şiddetinin azalması yani siz uyurken hastalığın uyanması siz uyanıkken ise hastalığın uyuması grip hastalığına işaret eder.

Koronavirüs ile ilgili temel ayrım, şiddetli solunum zorluğu yani nefes almada güçlüktür. Eğer nefes alma güçlüğünüz var ise koronavirüs testi yaptırabilirsiniz. Diğer koronavirüs belirtileri için,

Bakınız: Corona Virüs Belirtileri (COVID-19)

blank
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz