Aşırı Folik Asitden Kaynaklanan Sağlık Riskleri

Folik asit diğer isimleriyle folat ya da B9 vitaminidir. Folik asit düzeylerinizi ölçtürmelisiniz ve folik asit takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. Folik asitin fazla kullanımı bazı hastalıklarınızı şiddetlendirebilir ya da teşhisini zorlaştırabilir.

Folik Asit - HekimimYanimda

Folik asit düzeylerinizi ölçtürmelisiniz ve folik asit takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

Folik asitin fazla kullanımı bazı hastalıklarınızı şiddetlendirebilir ya da teşhisini zorlaştırabilir.

Gebeliğe hazırlık sürecinde olan anne adaylarının folik asit takviyesi alması kadar önemli diğer bir husus gebelik hazırlığı olmayan veya gebe olmayan kişilerin doktora danışmadan folik asit takviyesi kullanmasıdır.

Çok miktarda folik asit megaloblastik anemiyi düzeltebilir, ancak B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan nörolojik hasarı düzeltemez. Bu nedenle yüksek folat takviyesi, B12 vitamini eksikliğinin nörolojik sonuçlarını geri dönüşümsüz hale gelinceye kadar “maskeleyebilir”.

Yüksek folik asit alımlarının, preneoplastik lezyonların ilerlemesini hızlandıracağı, bazı kişilerde kolorektal ve muhtemelen diğer kanserlerin riskini artıracağı endişeleri artmıştır. (2)

Perikonsepsiyonel dönemde günde 1000 mcg veya daha fazla folik asit takviyesi alan annelerin ve günde 400 ile 999 mcg arası folik asit takviyesi alan annelerin çocukları 4-5 yaşlarındayken bilişsel gelişim testleri yapılmış ve genel olarak yüksek miktarda folik asit takviyesi alan annelerin çocukları daha başarısız bulunmuştur. (3)

Kaynak:
1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21915934
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28724645


  1. Folik Asit Nedir? Folik asit görevleri nelerdir? Folik asit normal değeri kaç olmalı?
  2. Folik Asit Eksikliği: Folik asit eksikliğinin belirtileri nelerdir?
  3. Folik Asit Kaynakları: Folik asit içeriği yüksek besinler
  4. Folik Asit Yetersizliği Riski Yüksek Olan Gruplar: Alkol kullanım bozukluğu, Gebe kalmak isteyen doğurganlık çağındaki kadın, Gebe kadın, Malabsorbsiyon (emilim) bozukluğu olan hastalar
  5. Folik Asit ve Sağlık: Otizm spektrum bozukluğu, Kanser, Kardiyovasküler hastalıklar ve inme, Demans, Bilişsel işlev ve Alzheimer hastalığı, Depresyon, Nöral tüp defektleri, Erken doğum, doğumsal kalp defektleri ve diğer doğumsal anomalileri il folik asit ilişkisi
  6. (buradasınız) Aşırı Folik Asitinden Kaynaklanan Sağlık Riskleri
  7. Folik Asit ile ilaç etkileşimleri: Metotreksat, Antiepileptik ilaçlar, Sülfasalazin
hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir