
Dolven kaç saat arayla verilir? Parol kaç saat arayla verilir? Calpol kaç saat arayla verilir? Tylol kaç saat arayla verilir? Apireks kaç saat arayla verilir?
İçindekiler
Çocukların bağışıklık sistemi ve organların çalışma kapasitesi gelişme aşamasındadır. Küçük bir bebeğe fazla dozlarda ilaç vermek böbreklerine veya karaciğerine zarar verebilir. Bu nedenle, bebeklere mümkün olan en az miktarda ilaç vermek isteriz.
Ateş düşürücü şuruplar çocuklara ağızdan verildiğinde, ilacın mideye ulaşması ve sindirim sisteminden emilerek kana geçmesi belli bir zaman almaktadır. Yani çocuk ateş düşürücü şurubu içtikten sonra o ilacın kana ulaşarak ateşi düşürme etkisini gösterebilmesi için belli bir zaman gerekir.
Bu esnada, çocuğun ateşini düşürmek için kıyafetlerini çıkarmak ve tenine ıslak bez koymak gibi geleneksel yöntemler uygulamaya devam edebilirsiniz.
Ateş Düşürücü Asistanı1. Parasetamol içeren ateş düşürücüler kaç saatte bir verilir?
Parasetamol her dört ile altı saatte bir verilebilir. 24 saatlik süre içinde dört defadan fazla parasetamol verilmemelidir.
Çocuğa verilmesi gerekenden daha az ateş düşürücü verdiyseniz, çocuğunuzun ateşi yeteri kadar düşmeyebilir. Çocuğunuz için ideal ateş düşürücü miktarını hacim (ml) ve ölçek olarak öğrenmek için aşağıdaki listeden sahip olduğunuz ateş düşürücü rehberine bakın.
Parasetamol içeren bazı ateş düşürücüler şöyledir:
- Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Parol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Pedipar 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Minafen 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Minamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Paranox 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Tamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Tylol 120 mg/5 ml 100 ML Süspansiyon
- A-per 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Berko-setamol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Geralgine-P 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Minoset 150mg/5ml Pediatrik Şurup
- Pedipar Plus 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon
- Parol Plus 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon
- Calpol 6 Plus Oral Süspansiyon
- Tylol 6 Plus 250 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon
- Tamol Plus 250 mg/5 ml Oral Süspansiyon
Çocuğunuza 48 saatten fazla parasetamol vermeniz gerekiyorsa, onu bir doktora götürmelisiniz.
2. İbuprofen içeren ateş düşürücüler kaç saatte bir verilir?
İbuprofen her altı ile sekiz saatte bir verilebilir, günde üç defadan fazla verilmemelidir.
Çocuğa verilmesi gerekenden daha az ateş düşürücü verdiyseniz, çocuğunuzun ateşi yeteri kadar düşmeyebilir. Çocuğunuz için ideal ateş düşürücü miktarını hacim (ml) ve ölçek olarak öğrenmek için aşağıdaki listeden sahip olduğunuz ateş düşürücü rehberine bakın.
İbuprofen içeren bazı ateş düşürücüler şöyledir:
- Dolven 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Apireks 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Brus 100 mg/5 ml Pediyatrik Süspansiyon
- Pedifen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Balafen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- İbufen 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- İbuactive 100mg/5ml pediatrik süspansiyon
- Bruprex 200 mg/5 ml Süspansiyon
- İbu-Fort 200 mg5 ml Süspansiyon
Bir çocuğa uzun süre ibuprofen verildiğinde ender görülen fakat ciddi olan yan etkiler görülebilir. Çocuğunuza 48 saatten fazla ibuprofen vermeniz gerekiyorsa, onu bir doktora götürmelisiniz.
3. Ateş düşürücüyü ne zaman vermeliyim?
Ateş düşürücü asistanı ile ne zaman ve kiloya göre ne kadar ilaç kullanacağınız hakkında fikir sahibi olabilir ya da aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.
Ateş Düşürücü AsistanıÇocuğun ateşi | Ne yapabiliriz? |
---|---|
37.5< derece | Çocukların ateşi 37.5’lara kolaylıkla çıkabilir. Son kullanma tarihi geçmemiş bir ateş düşürücü şuruba sahip olduğunuzdan emin olun. |
37.5-38 derece | Kıyafetlerini çıkarmak ve tenine ıslak bez koymak gibi geleneksel yöntemler uygulayabilirsiniz. |
38-39 derece | Çocuğunuzun kilosuna uygun dozda ateş düşürücü kullanabilirsiniz. Ateşinin düşmemesi halinde 4 saat sonra tekrar ateş düşürücü verilebilir. Geleneksel yöntemlerden faydalanın. |
39-40 derece | Çocuğu dikkatle takip edin! Ateşi düşme eğiliminde olan çocuğun ateşinin düşmesi için kıyafetlerini çıkarmak ve tenine ıslak bez koymak gibi geleneksel yöntemleri uygulamaya devam edin. Ateşi daha fazla yükselmeyen çocuğu dikkatle takip etmeye devam edin. Ateş düşürücü ilaca ve geleneksel yöntemlere rağmen ateşi 39’un altına düşmeyen ve ateşi yükselmeye devam eden çocuğu acil doktora götürünüz. |
40 derece ve üzeri | Yüksek ateşin çocukta kalıcı hasar bırakmaması için, ateşi 40 derece olmadan çocuğunuzu hastaneye götürmüş olmalısınız. Geç kalmadan hastaneye başvurun. |
Not: Başka şekilde önerdiyse doktorunuzun önerisi ve reçetesi üzerine hareket ediniz! Doğumsal hastalık veya anomalisi olan çocuklarda farklı hareket etmek gerekebiliyor. Kendi çocuğunuz için uygun ateş düşürücü kullanımını hekiminize danışabilirsiniz.
Çocuklarda ateş ölçümü nasıl yapılır?
4. Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?
Şu özellikleri taşıyan çocukların mutlaka hekimleri tarafından değerlendirilmeleri önerilir
- Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi görünüyor olsalar dahi
- Hasta izlenimi veren (huzursuz, ağlayan, ağızdan bir şey yiyip içmeyen)
- Tepki vermeyen, uyandırılamayan
- Solunum zorluğu olan, hırıltı sesleri duyulan
- 39-40 derece üzerinde ateşi olan
- Daha önce ateşli havale geçiren
- 4-5 günden fazla devam eden ateşi olan
- Daha önceden bilinen hastalığı olan
- Ateşle birlikte cilt döküntüsü veya cildinde kızarıklıklar olan
- Ateşle birlikte 2-3 gündür günde 5 defadan fazla kaka yapan ishalli çocuklar
- 1 günden fazla kusması olan veya fışkırır tarzda kusan çocuklar
- Boğaz veya kulak ağrısı olan çocuklar
- İdrar yaparken yanma ve ağrısı olan çocuklar
5. Dönüşümlü ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?
Kiloya göre doğru dozda ateş düşürücü verildiğinde muhtemelen yüksek ateş kontrol altına alınır. Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler de ateşi kontrol altına almada etkilidir.
Gün içerisinde sadece bir iki kez ateş düşürücü vermeniz gerekebilir. Bu durumda bir kez parasetamol verdikten sonra bir sonraki ihtiyaç durumunda ibuprofen vermeyi tercih edebilirsiniz. Amaç sadece yüksek ateşi düşürmek olduğunda ibuprofen ve parasetamol etken maddelerini sırayla kullanmak çocuğunuzun yan etki yaşama riskini düşürebilir.
Nadiren daha fazla ilaç kullanmak gerekir. Eğer parasetamol ve ibuprofen içeren ateş düşürücü şurupları dönüşümlü olarak vermeniz gerekiyorsa bunu uygulama kolaylığı ve ilaç verimliliği için belirli bir düzende uygulayabilirsiniz.
Çok ciddi yüksek ateşte dönüşümlü ateş düşürücü kaç saatte bir verilir?
Uyarı: Sık aralıklarla dönüşümlü ateş düşürücü kullanması gereken bir çocuğun mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bir gün içerisinde verilebilecek en yüksek miktarda parasetamol ve ibuprofen alması gereken çocuğun mutlaka bir doktor reçetesiyle tedavi edilmesi gerekir. Yüksek ateşe neden olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Acil ve kritik tedavi, sağlık kuruluşunda düzenlenir. Makalenin devamı sadece sağlık profesyonelleri içindir.
Bir günde 4 kere parasetamol ve 3 kere ibuprofen verilebilir. Toplamda 7 kez ateş düşürücü ilaç verilebilir. Doz hesabı kiloya göre yapılmalıdır!
- İlk önce parasetamol verilir. (Kronometre: 00:00)
- Bundan 2 saat sonra ibuprofen verilir. (Kronometre: 02:00)
- Bundan 2 saat sonra ikinci kez parasetamol verilir. (Kronometre: 04:00)
- Bundan 3 saat sonra ikinci kez ibuprofen verilir. (Kronometre: 07:00)
- Bundan 2 saat sonra üçüncü kez parasetamol verilir. (Kronometre: 09:00)
- Bundan 3 saat sonra üçüncü kez ibuprofen verilir. (Kronometre: 12:00)
- Bundan 2 saat sonra dördüncü ve son kez parasetamol verilir. (Kronometre: 14:00)
Bazı soğuk algınlığı ilaçları parasetamol ya da ibuprofen içerir. Hem ateş düşürücü hem de soğuk algınlığı ilacı kullanmak üst sınırın üzerinde ilaç verilmesine ve yan etkiler gelişmesine neden olabilir.
Birden fazla ilaçla aynı etken maddeyi vermemek için ilacınızın kutusundan çıkan broşüre bakın ve etken maddelerini öğrenin.
Aşağıdaki tabloda parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçlar gruplandırılmış ve sıraya konulmuştur. Bu tablo parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçların tamamını içermez!
1. adım Kronometre=00:00 Parasetamol | 2. adım Kronometre=02:00 İbuprofen | 3. adım Kronometre=04:00 Parasetamol | 4. adım Kronometre=07:00 İbuprofen | 5. adım Kronometre=09:00 Parasetamol | 6. adım Kronometre=12:00 İbuprofen | 7. adım Kronometre=14:00 Parasetamol |
---|---|---|---|---|---|---|
Parol | Pedifen | Parol | Pedifen | Parol | Pedifen | Parol |
Calpol | Dolven | Calpol | Dolven | Calpol | Dolven | Calpol |
Minafen | İbufen | Minafen | İbufen | Minafen | İbufen | Minafen |
Minamol | Brus | Minamol | Brus | Minamol | Brus | Minamol |
Tylol | Apireks | Tylol | Apireks | Tylol | Apireks | Tylol |
Minoset | İbuactive | Minoset | İbuactive | Minoset | İbuactive | Minoset |
Pedipar | İbu-fort | Pedipar | İbu-fort | Pedipar | İbu-fort | Pedipar |
Paranox | Bruprex | Paranox | Bruprex | Paranox | Bruprex | Paranox |
Tamol | İburamin Zero | Tamol | İburamin Zero | Tamol | İburamin Zero | Tamol |
Geralgine-P | İburamin Cold | Geralgine-P | İburamin Cold | Geralgine-P | İburamin Cold | Geralgine-P |
A-ferin Pediyatrik Şurup | Pedifen Cold & Flu Şurup | A-ferin Pediyatrik Şurup | Pedifen Cold & Flu Şurup | A-ferin Pediyatrik Şurup | Pedifen Cold & Flu Şurup | A-ferin Pediyatrik Şurup |
A-ferin Plus Şurup | Coldfen Şurup | A-ferin Plus Şurup | Coldfen Şurup | A-ferin Plus Şurup | Coldfen Şurup | A-ferin Plus Şurup |
Katarin Pediatrik Şurup | DroFlu Cold Plus Şurup | Katarin Pediatrik Şurup | DroFlu Cold Plus Şurup | Katarin Pediatrik Şurup | DroFlu Cold Plus Şurup | Katarin Pediatrik Şurup |
Ase-Cold Pediatrik Şurup | Coldaway Plus Şurup | Ase-Cold Pediatrik Şurup | Coldaway Plus Şurup | Ase-Cold Pediatrik Şurup | Coldaway Plus Şurup | Ase-Cold Pediatrik Şurup |
Corsal Şurup | İbucold Plus Şurup | Corsal Şurup | İbucold Plus Şurup | Corsal Şurup | İbucold Plus Şurup | Corsal Şurup |
Kaynak:
YORUM YAP