Ateş Düşürücü Şurup Öksürüğe İyi Gelir mi?

Parasetamol içeren Parol ve Calpol gibi ateş düşürücü şurupların öksürüğü doğrudan hafifletmesi beklenmez. Ancak öksürük nedeniyle gelişen göğüs ağrısını hafifletebilirler. İbuprofen içeren Dolven ve Pedifen gibi şuruplar ise "düzenli kullanıldığında" inflamasyonu hafifletebilir.

23 Haz 2023 — Son güncelleme:
Paylaş:
Ateş düşürücü şurup öksürüğe iyi gelir mi

Ağrı kesici ateş düşürücü şurupların öksürük refleksini azaltma, balgam üretimini azaltma ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele etme özelliği yoktur.

Hafif öksürüğü ve kırgınlığı olan soğuk algınlığı yaşayan bir çocuğun ateş düşürücü şurup kullanmaya başladıktan sonra ateşinin düşmesi, ağrı hissinin hafiflemesi ve kendini daha iyi hissetmesi normaldir. Ancak ciddi seviyede balgamı olan ya da ciddi seviyede öksürüğü olan çocukların öksürüğünün giderilmesi için ağrı kesici ve ateş düşürücü şurup muhtemelen yeterli gelmeyecektir.

Tüm bunlara ek olarak bazen alerjik durumlar veya virüsler uzun süre devam eden öksürük sorunlarına neden olabilirler. Muhtemelen kuru öksürük söz konusudur.

Doktorunuz alerjik rinit veya viral soğuk algınlığı nedeniyle öksüren çocuğunuzun öksürük refleksini durdurmayı veya yavaşlatmayı uygun görmüyor olabilir. Çünkü öksürük refleksi, ciğerlerimizden ve nefes borumuzdan şiddetli yüksek basınçlı hava atılması olayıdır ki bu olay solunum yollarının temizlenmesini ve açık tutulmasını sağlar.

Dolayısıyla, kuru öksürük dışında başka ek sağlık sorunu olmayan çocuğunuza, doktorunuz kendisini daha rahat ve daha az ağrılı hissetsin diye Parol, Calpol, Dolven, Pedifen veya başka bir ağrı kesici şurup verebilir.

Öksüren çocuğa neden ağrı kesici şurup verilir?

Uzun süre kuru kuru öksüren bir bebeğin neden Calpol, Dolven veya Parol gibi bir ateş düşürücü ağrı kesiciye ihtiyacı vardır?

Öksürme eylemi esnasında göğüs kafesi etrafındaki kaslar kasılır. Göğüs kafesi sıkıştırılır. Daralan ve sıkışan göğüs kafesi içerisinde sıkışan hava yüksek basınçla dışarı atılır. Bu esnada çalışan göğüs kasları yorulabilir.

Tıpkı normalden fazla yürüdüğünüzde bacak kaslarınızın ağrıması gibi fazla öksürmek de göğüs kaslarında ağrıya yani göğüs ağrısına neden olabilir.

Tıpkı uzun süre yürüdüğünüzde bacaklarınızın yorulması gibi uzun süre öksürmeye devam eden bir çocuğun göğüs kafesindeki kaslar yorulabilir. Tıpkı uzun süre yürümenin bacaklarda ağrıya neden olabilmesi gibi uzun süre öksürmek de göğüs ağrısına neden olabilir.

O halde Calpol şurup öksürüğe iyi gelir mi? Öksürmekten bitap düşmüş bir çocuğa, elbette Calpol gibi bir ağrı kesici şurup verilmesi, çocuğunuzun göğüs ağrısını hafifletebilir.

Calpol şurup öksürüğe iyi gelmesi için değil, öksüren çocuğun iyi hissetmesi için reçete edilebilmektedir.

Öksüren çocuğa neden öksürük şurubu verilmez?

Öksüren çocuklara, şiddetli öksürüyorlarsa ve diğer gerekli hallerde elbette kuru öksürüğü baskılayıcı ve öksürük refleksini azaltıcı şuruplar reçete edilebilmektedir.

Ancak çok şiddetli öksürmeyen çocukları, hiç öksürmesinler ve konfor alanları hiç bozulmasın diye öksürük şurubu vermek akıllıca değildir. Çünkü yukarıda da anlattığım gibi öksürük solunum yollarını temizleyen bir reflekstir.

Bunu tıpkı soluk borunuza bir şey kaçtığında öksürmeniz gibi düşünebilirsiniz. Yediğiniz veya içtiğiniz bir şey nefes borunuza kaçtığında onu çıkarmak için nasıl öksürdüğünüzü ve bunu nasıl hızlıca refleks olarak yaptığınızı düşünün.

Tıpkı dengenizi kaybettiğinizde düşerken bir yerlere tutunmanızı sağlayan refleksleriniz gibi öksürük refleksi de faydalıdır.

Öksürük şurupları niye var?

Madem öksürük refleksi iyi bir şey, o halde öksürük şurupları neden var?

Tahammül edilemeyecek veya artık zararı yararını geçmiş şiddetli öksürükleri hafiflemek için kuru öksürük şurupları reçete edilebilmektedir.

Balgamlı öksürük

Eğer sizde veya çocuğunuzda balgam varsa bu muhtemelen öksürüğe neden olur. Yine, büyük ihtimalle uykunun ilerleyen saatlerinde öksürüğe neden olur. Çünkü uzun süre yatay pozisyonda kalmak, geniz akıntınızın boğazınızda birikmesine ve balgam miktarının artmasına neden olur.

Öksürük refleksi solunum yollarınızı tıkayarak, nefes almanızı güçleştiren balgamı çıkarmak ve solunum yollarınızı rahatlatmak için çalışır.

Eğer sizde veya çocuğunuzda balgam sorunu varsa her şeyden önce balgamı doğal yollarla hafifletmeye çalışın. Balgamı azaltmak için:

  • Kuru ve nemsiz bir iklimde yaşıyorsanız yaşam alanınızı su buharı ile nemlendirin.
  • Burun temizliğini yapın. Özellikle gece uykusundan önce burun temiz olmalı!
  • Sigara dumanından uzak durun.
  • Toz ve hava kirliliğinden uzak durun.
  • Bol bol su için.

3 aylıktan küçük öksüren bir bebeği ya da öksürüğü geçmeyen tüm bebekleri doktorunuza götürmekten çekinmeyin.

Soru Cevap

Calpol öksürüğe iyi gelir mi?

Calpol şurup ve Calpol 6 Plus şurup öksürük refleksini azaltma, balgam üretimini azaltma ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele etme özelliğine sahip değildir. Ancak çocuğun daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Parol öksürüğe iyi gelir mi?

Parol şurup ve Parol Plus şurup balgam üretimini azaltma, öksürük refleksini azaltma ya da doğrudan öksürüğe neden olan mikroplarla mücadele etme özelliği taşımaz. Ancak çocuğun daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Dolven öksürüğe iyi gelir mi?

Dolven şurup balgam üretimini azaltma, öksürük refleksini azaltma ya da doğrudan öksürüğe neden olan mikroplarla mücadele etme özelliğine sahip değildir. Ancak düzenli kullanıldığında, içerisindeki ibuprofenin antienflamatuar etkisi ile solunum yollarında inflamasyonu bir miktar hafifletebilir.

Pedifen öksürüğe iyi gelir mi?

Pedifen ateş düşürücü şurubun öksürük refleksini azaltma, balgam üretimini azaltma ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele etme özelliği yoktur. Ancak düzenli kullanıldığında, içerisindeki ibuprofenin antienflamatuar etkisi ile solunum yollarında inflamasyonu bir miktar hafifletebilir.

İbu-Fort öksürüğe iyi gelir mi?

İbu-Fort ağrı kesici ateş düşürücü şurubun öksürük refleksini azaltma, balgam üretimini azaltma ya da öksürüğe neden olan mikroplarla doğrudan mücadele etme özelliği yoktur. Ancak düzenli kullanıldığında, içerisindeki ibuprofenin antienflamatuar etkisi ile solunum yollarında inflamasyonu bir miktar hafifletebilir.