Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Bel Ağrıları

Bel ağrıları toplumda çok sık görülür. Obezite, gebelik, uzun süre ayakta durmak, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek ve her iki bacakta uzunluk farkı, beli zorlayan hareketler yapmak veya bel gücü kullanılan işlerde çalışmak bel ağrısı nedenlerindendir. Bel ağrılarından nasıl korunabiliriz?

Bel-Ağrıları

Bel ağrıları toplumda baş ağrısından sonra en sık görülen ağrıdır. Bel ağrısına neden olan durumlar ve tedavi seçenekleri neler?

1. Bel ağrısı sebepleri nelerdir?

Bel ağrıları kas spazmı, enfeksiyon, kemik erimesi, fıtık, romatizma, fibromiyalji ve tümör gibi birçok hastalığa işaret eder. Bel ağrılarının süresi uzadıkça, bel ağrılarına sebep olan hastalığın ciddiyeti artmıştır denebilir.

Bel ağrısının ne sebeple olduğunu belirlemek önemlidir. Ağrının sebebini ortadan kaldırabilmek asıl tedavidir.

1.1. Grip benzeri viral enfeksiyonlar

Bel ağrılarının toplumdaki en sık nedeni grip benzeri enfeksiyonlardır. Gribal enfeksiyonlarda virüsler vücuda dağılır. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, bel ağrısı gibi sebeplere neden olur. Öncelikle gribal enfeksiyonların tedavisi yapılmalıdır.

Bakınız: Gripten Korunmanın Doğal Yolları ve Grip Aşıları

1.2. Mekanik bel ağrıları (incinme)

Bel bölgesindeki kas ve diğer yumuşak dokuların omurgaya yeteri kadar destek olamayıp kramp ve spazm geliştiği durumlarda mekanik bel ağrıları görülür. Ağır yük kaldırma, yanlış şekilde ağırlık kaldırma, bele darbe alma ve bel postürüne uygun olmayan yerlerde uyumak örnek verilebilir. Bel zorlandıkça ağrı şiddeti ve süresi uzayacaktır. Dinlenmekle geçer ve kas gevşetici ilaçlar rahatlamayı sağlayabilir.

1.3. Fıtık

Belde fıtık oluşmasıyla bel ağrısı görülebilir. Ancak tüm fıtıklarda bel ağrısı olmayabilir. Fıtığın etkilediği sinirlere göre yeri değişen başka ağrı ve uyuşma, karıncalanma hissi görülebilir. Uzun süren bir ağrıdır. Ağrı her zaman görülmeyebilir. Bel ağrılarınızın zaman zaman tekrarlayıp kaybolması bel fıtığını düşündürür.

1.4. Osteoporoz (kemik erimesi)

Bel omurgasında kemik erimesi (osteoporoz) bel ağrısına neden olabilir.  Özellikle kalsiyumdan fakir beslenen menepoz sonrası kadınlarda kemik erimesi sık karşılaşılan bir durumdur. Kemik erimesi sadece belde değil, vücudun hemen her yerinde kemik ağrılarına neden olabilir. Dinlenmekle şikayetler azalmaz. Osteoporoz tedavisine başlanır. Bol kalsiyum ve D vitamini gerekirse bifosfanatlar ile tedaviye başlanabilir.

1.5. Romatizma

Romatizmal hastalıklar çeşitli sebeplerle eklem hareketlerini kısıtlar ve ağrıya sebep olur. Belde çok sayıda eklem varır ve çok hareketli yapısı sebebiyle beli tutan romatizmal hastalıklar bel ağrısına neden olurlar. Hareket kısıtlılığı ön plandadır. Dinlenmekle iyileşme görülmez.

1.6. Bakteriyel enfeksiyonlar

Brusella veya tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıklarının bel omurgasını tutmasıyla da bel ağrıları gelişebilir. Asıl hastalığın tedavisinin yapılması gerekir.

Vücudun hemen her yerinde olabildiği gibi belde ve omurga çevresinde de enfeksiyon görülebilir. Belde enfeksiyon sonrası bel ağrısı, yüksek ateş, halsizlik ve enfeksiyonun etkilediği dokulara göre farklı diğer bulgular görülür. Dinlenmekle iyileşme görülmez. Tedavisiz beklendikçe artan enfeksiyona bağlı şikayetlerde artacaktır.

1.7. Kanser

Bel omurgasında kanser olması da bel ağrısının diğer bir sebebidir. Belde ağrıya sebep olan kanserler sıklıkla vücudun başka organ ve dokularından kaynaklanıp ileri evreye gelmiş ve daha sonrasında bel omurgasına yayılmış kanserlerdir. Bel omurunun kendisinden kaynaklanan kanser oranı, diğer doku ve organlardan kaynaklanıp bele sıçrayan kanser oranından daha düşüktür.

Bazı başarısız ameliyatların ve psikolojik etkenlerin de bel ağrısına neden olabileceğini hatırlatalım.

2. Bel ağrılarından nasıl korunabiliriz?

Modern hayatın bedenlerimizi tembelleştirdiği bir gerçek. Vücudumuzu destekleyen kemik ve kaslarımızın güçlü olması önemlidir. Bel ağrılarından korunmak için belimizin de güçlü olması ve sağlıklı beslenmemiz gerekir.

Kemiklerin yapı taşı kalsiyum ve fosfordur. Kalsiyumdan fakir beslenmek uzun vadede kemik ağrılarına sebep olacaktır. Bol kalsiyumlu süt ve süt ürünlerinden zengin beslenmek kemiklerimizi koruyacaktır.Özellikle gebelerin ve emziren kadınların kalsiyumlarını bebekleriyle paylaşmaları sebebiyle ilerleyen yaşlarda kemik erimesine (osteoporoz) yakalanma olasılıkları yüksektir. Bu sebeple özellikle annelerin bol bol kalsiyum almaları oldukça önemlidir.

D vitamini ise kalsiyum ve fosforun emilimi konusunda oldukça önemlidir. Süt ve süt ürünleri tüketmekle beraber D vitamini için güneş ışığından bol bol faydalanmak gerekir.D vitamini üretimi için güneş ile aranızda cam vb güneş dalga boyunu kıracak hiçbir şey olmamasına güneş ışığının doğrudan teninize temas etmesine dikkat ediniz.

Belimizin güçlü olması için beldeki kaslarımızın da güçlü olması gerekmektedir. Kaslarımızn güçlü olması ise egzersiz ile mümkündür. Modern hayatın getirdiği masa başı pasif çalışma hayatları kaslarımızın zayıf ve vücudumuzun hantal olmasına sebep olacaktır. Kaslarımızın güçlü olması omurgalarımızı korur. Güçlü kaslar için düzenli egzersiz yapmanızı şiddetle öneririz. Düzenli egzersiz yapmak varislerden, bel ağrılarından, yüksek kolesterolden, yüksek tansiyondan, tip 2 diyabetten ve diğer birçok diğer hastalıktan koruyucudur.İnsanın daha dinç olmasını ve psikoloji olarak daha iyi hissetmesini sağlar.

Daha güçlü bir bel için kemik ve kaslara kan yani oksijen ve besin taşıyan damarların da sağlıklı olması gerektiğini belirtelim. Daha sağlıklı damarlar için sigara, alkol ve diğer toksik maddelerden uzak durmak gerekir.

Bel ağrılarından korunmak için fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Omurgaya binen yük arttıkça kemikler ve kaslar daha çok zorlanacaktır.

Belimizi doğru postürde kullanmamız özellikle mekanik ağrılardan koruyucudur. Uzun süre ayakta kalmamak ve yük taşınması durumunda sık sık dinlenmek gerekir. Yere eğilerek çalışmak yerine bunu çömelerek yapmak gerekir. Ağırlık kaldırırken gücü belimize ya da bel omurgasına vermek yerine, çömelip ağırlığı kaldırarak bacak kaslarını kullanmak bel ağrısından koruyucudur.

Cenin pozisyonu bel için dinlendiricidir. Cenin pozisyonu bebeğin anne karnındaki pozisyonudur. Cenin pozisyonu, düz zeminde yan tarafınıza uzanıp belin kavisli (hafifçe C pozisyonunda) ve bacakların karna doğru çekilmesi halidir.

3. Bel ağrılarının tedavisi nasıldır?

Öncelikle yukarıda saydığımız “Bel ağrılarından nasıl korunuruz?” başlığındaki önerilere uymak gerekir. Bel ağrısı tedavisi kişiye ve bel ağrısına sebep olan asıl hastalığına göre planlanmalıdır. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, egzersizler, lokal tedaviler gerekebilir. Bel fıtığı, enfeksiyon veya kanser kaynaklı bel ağrısında bel ameliyatı gerekebilir.

Haftalarca süren, tekrarlayan şiddeti giderek artan ve beraberinde başka şikayetlerinizin de olduğu bel ağrılarında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Özetle;

Güçlü kaslar, güçlü kemikler, sağlıklı damarlar ve fazla kilolardan korunmuş vücut bel ağrılarından koruyucudur.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.