Burun Tıkanıklığı İlaçsız Nasıl Geçer?

Eğer sıcak ve kurak bir iklimde yaşıyorsanız, daha fazla sıvı almayı ve çok zaman geçirdiğiniz odaların nemini arttırmayı düşünün. Serum fizyolojik ile benzer konsantrasyonda hazılanan karbonat-tuz-su karşımı ile yapılan burun temizliği de yardımcı olacaktır.

08 Tem 2023 — Son güncelleme:
Paylaş:
burun tıkanıklığı ilaçsız nasıl geçer

Hamile olduğunuz için ilaç kullanamıyor veya başka herhangi bir nedenle ilaç yan etki riskini almak istemiyor olabilirsiniz. Burun tıkanıklığı ilaç kullanmadan nasıl geçer?

Nedenleri

Burun tıkanıklığı, burun içi yumuşak mukozasında suyun azalması ve mukusun kurumasıdır. Bu hahanın sıcak ve kurak olmasıyla ilişkili olabilir. Yeteri kadar su içmemek de ağız ve burun kuruluğuna neden olabilir.

Diğer taraftan havadan solunan toz, polen ve partiküller burun mukozasına yapışarak burun tıkanıklığına neden olabilir. Alerji burun tıkanıklığını şiddetlendirebilir.

Yukarıdaki iklimsel nedenlerin haricinde bakteri ve virüsler gibi mikroplar da burun tıkanıklığına neden olabilir. Eğer burun tıkanıklığına eşlik eden yüksek ateş ve titreme gibi başka hastalık belirtileriniz varsa doktorunuza danışın.

Tuzlu su ile burun temizliği yapın

Serum fizyolojik, burun temizliği için yaygın olarak kullanılan masum bir solüsyondur. Hastanelerde ismini duyuyor ve onu eczanelerden satın alıyor olsanız da serum fizyolojik aslında sadece bir “tuzlu su“.

Serum fizyolojik sıvısını mutfakta hazırladığınız tuzlu sudan ayıran şey ise suyun içerisindeki tuz oranının %0.9 ile insan fizyolojisine uygun olmasıdır. Böylece dehidrasyon tedavisinde kullanılabilir (1).

İçeriğinde %0.9 oranında sodyum klorür (tuz) bulunan tuzlu su ile burun pasajlarını temizlemek, tıkanıklığı gidermek ve nazal irritasyonu hafifletmek mümkündür.

Serum fizyolojik, burun temizliği için güvenli ve uygundur çünkü vücut sıvılarına benzer bir tuz konsantrasyonuna sahiptir.

Eğer serum fizyolojik satın almak isterseniz, eczanelerden veya çevrimiçi e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz. Bu ürünler genellikle “deniz suyu” veya “okyanus suyu” adı altında da bulunabilir.

Evde kendi burun temizleme solüsyonunuzu ucuz maliyetle hazırlamak isterseniz, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Bir su bardağını Ilık ve temiz suyla doldurun. Bardak yaklaşık 200 ml olmalıdır. Mümkünse ölçün.
  2. Yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Bu miktarda tuz yaklaşık 1 gramdır.
  3. Yarım çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu miktarda karbonat da yaklaşık 1 gramdır.
  4. İyi bir şekilde karıştırın, tuz ve karbonatın tamamen çözündüğünden emin olun.

Bu karışım, yaklaşık olarak 200 ml su içindeki 2 gram tuz ile %1 gibi benzer bir konsantrasyon oluşturacaktır.

Burun temizliği için kullanmadan önce solüsyonun oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin. Eğer burun kaşıntısı, hapşırma ve gözlerin sulanması gibi alerji belirtilerine sahipseniz bu tuzlu su ile burun temizliği yapmadan önce bir miktar daha soğutmanızı önerebiliriz.

Soğuk suyla burun temizliği yapmak, burundaki alerjik reaksiyonu hafifletebilir. Aslında soğuk uygulama vücudun genelinde alerjik reaksiyonu hafifletebilmektedir. Örneğin pikniğe gittiniz ve bir anda bacaklarınız kızarıp kaşınmaya mı başladı? Soğuk suyla yıkamayı deneyin!

Burun tıkanıklığı için püskürtücü boş sprey kutusu

Burun içini temizlemek için, hazırladığınız tuzlu suyu burnunuza çekin veya burnunuza püskürtün.

Bir sıvı püskürtücü şişe (nazal irrigasyon cihazı, burun spreyi) kullanabilirsiniz. Bu şişeler çantanızda kendi tuzlu suyunuzu taşımanıza olanak sağlar. Kullanamdan önce çalkalamayı unutmayın!

Bu ev yapımı solüsyonu kullanırken, mümkün olduğunca yutmamaya çalışın. Ancak, eğer solüsyonu yutarsanız, 1-2 gram tuzun ciddi olumsuz etkiler oluşturması beklenmez. Bu miktar genellikle vücut tarafından tolere edilebilir.

Eğer karbonat temin etmek mümkün değilse, yalnızca tuzlu suyla burun temizleme solüsyonu hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde, karbonatı kullanmadan sadece tuzlu suyla da solüsyon hazırlayabilirsiniz. Tuzlu su, burun pasajlarını temizlemek ve tıkanıklığı gidermek için etkili olacaktır. Ancak karbonatın eklenmesi, solüsyonun pH dengesini düzenleyerek daha etkili bir temizlik sağlayabilir.

Nemi arttırın

Eğer havanın kurak ve sıcak olduğu bir iklimde yaşıyorsanız, ev ve ofis gibi uzun süre zaman geçirdiğiniz yerlerde suyu buharlaştıran elektronik cihazlar temin etmeyi düşünün. Bazı yeni nesil vantilatör ürünleri hava akımıyla birlikte odaya su buharı da yayarlar.

Kuraklık burun tıkanıklığına neden olabilir - 2021 kuraklık haritası

Basit bir yöntem olarak çaydanlıkta kaynatılmış suyun tepsi gibi ağzı geniş bir kapta odada bekletilmesi de çözüm sağlayabilir.

Eğer iklimin kurak ve sıcak olduğu bir coğrafyada yaşıyorsanız daha fazla su içmeye ve daha fazla burun yıkamaya özen gösterin.

Türkiye’de bazı şehirlerimiz gerçekten son derece kurak! Burun tıkanıklığı kurak iklimlerde havanın nemlendirilmesiyle geçebilir. Peki, kurak hava nasıl nemlendirilir?

Çay, kahve veya sıcak bir sulu yemeğin kokusunu almak için biraz daha derin solumak burnunuzun nemlenmesine katkıda bulunabilir.

Saksı bitkileri yetiştirin

Eğer kurak bir iklimde yaşıyorsanız, ev ve ofis gibi uzun süre zaman geçirdiğiniz ortamlarda saksılara gerçek bitkiler ekmeyi düşünün.

Bu bitkilerin kendisi, su buharlaştırarak ortamın nemlenmesine katkıda bulunurlar. Tıpkı hooohh yaptığınızda ağzınızdan çıkan su buharı gibi.

Saksı bitkileri odanın nemini arttırabilir. Nem burun tıkanıklığını giderebilir.

Ayrıca bu bitkileri sulamak odanın içerisinin nemlenmesine katkıda bulunur. Mümkünse su püskürten yöntemlerle yapraklarını sulayın.

Kurak ve sıcak bir iklimde evinizde saksı bitkileri yetiştiriyor olmanız aynı zamanda havanın ne kadar kurak olduğunu takip etmenize olanak sağlar. En sevdiğiniz bitkinin yavaş yavaş sıcaktan susuz kaldığına şahit olmanız iklim gerçeğini fark etmenizi ve daha fazla su içmenizi sağlayabilir.

Bol bol su için

Ağız ve burun tıkanıklığının önemli bir nedeni susuzluktur. Özellikle kuru ve sıcak havalarda günlük su ihtiyacı artmıştır. Fazla terlemenize neden olan iş veya egzersizler de su ihtiyacınızı arttırır.

Ağız ve burun kuruluğu ile koyu renk idrar susuz kaldığınıza işaret eder.

Daha fazla sıvı almak ve bol bol su içmek burun tıkanıklığından koruyabilir.

Soru Cevap

Burun neden tıkanır?

Yeterli sıvıyı alamamak, havanın kurak ve sıcak olması ağız ve burun mukozasının kurumasına neden olabilir. Alerjenler ve bakteri ile virüsler gibi mikroplar da burun mukozasında inflamasyon gelişmesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Su! Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız öncelikle burnunuzu nemlendirmeyi ve burun temizliği yapmayı düşünün. Karbonat ve tuz ile hazırlanan serum fizyolojik benzeri tuzlu su burun temizliği için ideal sonucu verebilir.

Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığına neden olan sorunu bulup ortadan kaldırmayı düşünün. Eğer sıcak ve kurak bir iklimde yaşıyorsanız, daha fazla su için ve bulunduğunuz ortamın nemini arttırmayı düşünün. Eğer bahar mevsiminde çok fazla polen burun tıkanıklığı ve hapşırma gibi belirtilere neden oluyorsa maske takmayı düşünün. Soğuk algınlığı varsa tedavi alın.