C Vitamini Eksikliği

Suda çözünen bir vitamin olduğu için, uzun süre yetecek C vitamini depolarımız yoktur. Bu nedenle sık aralıklarla C vitamini tüketmemiz gerekmektedir. 1 ay süre ile hiç C vitamini alınmaması durumunda veya günde 10 mg'ın altında C vitamini alınması durumunda C vitamini eksikliği belirtileri başlayabilir.

24 Oca 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
C vitamini - HekimimYanimda

C vitamini vücudumuzda sentezlenmez. Bu nedenle besinlerlerle temin etmemiz gerekir. C vitamini eksikliği, skorbüte yol açabilir. Skorbüt belirtilerinin ne zaman başlayacağı vücuttaki C vitamini depolarının miktarına göre değişiklik gösterir.

C vitamini eksikliği belirtileri

Vitamin C eksikliğinde görülebilecek ilk belirtiler;

  1. Muhtemelen bozulmuş karnitin biyosentezi sonucu gelişen yorgunluk, kırıklık,
  2. Diş etlerinde iltihaplanmalar,

C vitamini eksikliği ilerledikçe, şunlar da gelişebilir:

  1. Kolajen sentezi bozulur ve bağ dokuları zayıflar. Kollojen eksikliğinde cilt, kıkırdak, kemik, tendon, saç ve kan damarlarında gerekli olan kollajen sentezlenemez. C vitamini eksikliği saç dökülmesi nedenlerindendir.
  2. Peteşiler (iğne ucu büyüklüğünde kırmızı deri lekeleri),
  3. Purpuralar (iğne ucundan daha büyük kırmızı deri lekeleri, büyük peteşiler),
  4. Ekimozlar (cilt altındaki kılcal damarların hasar almasıyla kanın cilt altına sızması, geniş kırmızı deri lekeleri),
  5. Eklem ağrıları,
  6. Yara iyileşmelerinde gecikmeler,
  7. Hiperkeratoz (ciltte kalınlaşmalar)
  8. Tirbuşon kılları: Kılların büyümek için bazı proteinlere ihtiyacı vardır. Vitamin C eksikliğinde bu proteinlerin kullanımında kusurlar oluşur. C vitamini eksikliği, kılların kıvrılmasına, spiral veya sarmal şekillerde gelişmesine neden olabilir.
C vitamini eksikliği ilerledikçe ciltte peteşi ve purpuralar görülebilir.

Bağ dokusunda zayıflama sonucu dişlerde zayıflama veya diş kayıpları, diş etlerinde kanamalar, kapiller frajilitede (kırılganlık) artış skorbüt hastalığında gelişme ihtimali olan diğer durumlardır.

C vitamini bağırsaklardan demirin emilimini arttırır. Düşük miktarlarda C vitamini alınması demir emilimini azaltarak sekonder olarak demir eksikliği anemisi (kansızlık) nedeni olabilir.

C vitamini eksikliği çocuklarda kemik hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Tedavi edilmemesi halinde skorbüt ölümcül olabilir.

C vitamini eksikliği gelişmiş toplumlarda nadiren görülür ancak çokça yemek seçen sınırlı besinler tüketenlerde eksiklik görülebilir.

18. yüzyılın sonlarına kadar okyanus yolculuklarına çıkan birçok denizci C vitamini temin edemediği için skorbüt hastalığına yakalanmıştır. Günümüzde ise vitamin C eksikliği görülmesi oldukça nadirdir. Aşikar C vitamini eksikliği semptomları ancak haftalarca günde 10mg altında vitamin C alındığında ortaya çıkar.


Kaynak: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/