C Vitamini ile İlaç Etkileşimleri

C vitamini takviyesi, çeşitli ilaç türleri ile etkileşime girme potansiyeline sahiptir. Kemoterapi ve radyasyon ilaçları alıyorsanız ya da yüksek kolesterolü düşüren statin grubu bir ilaç kullanıyorsanız, C vitamini bu ilaçlarla etkileşime girebilir.

14 Şub 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
C vitamini - HekimimYanimda

Düzenli olarak kemoterapi ve radyasyon ilacı ya da statin grubu kolesterol ilacı alanların C vitamini takviyesi almadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

Kemoterapi ve Radyasyon İlaçları

Kanser tedavisi sırasında C vitamini ve diğer antioksidanların kullanımının güvenliği ve etkinliği tartışmalıdır.

Bazı veriler, antioksidanların, tümör hücrelerini radyasyon tedavisi ve siklofosfamid, klorambucil, karbüsin, busülfan, tiyopa ve doksorubisin gibi kemoterapötik ajanların etkisinden koruyabileceğini göstermektedir. Bu verilerin en azından bazıları, zayıf çalışma dizaynı nedeniyle eleştirilmiştir. Diğer veriler, antioksidanların normal dokuları kemoterapi ve radyasyona bağlı hasardan koruyabileceğini veya geleneksel kanser tedavisinin etkinliğini artırabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, C vitaminin fizyolojik olarak sıkı kontrolü nedeniyle, oral C vitamini takviyelerinin önerilen etkileri sağlayacak kadar C vitamini konsantrasyonlarını değiştirip değiştiremeyeceği açık değildir.

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi alan bireyler, özellikle yüksek dozlarda, C vitamini veya diğer antioksidan takviyeleri almadan önce onkologlarına danışmalıdırlar.

Statinler (3-hidroksi-3-metilglütaril koenzim A redüktaz inhibitörleri)

Sağlık hizmeti sağlayıcıları hem statin hem de antioksidan takviyesi alan bireylerde lipid seviyelerini izlemelidir.

Kaynak: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/