C Vitamini Yetersizliği Riski Yüksek Olan Gruplar

Sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre günde 35 mg daha fazla C vitaminine ihtiyaçları vardır. Kaynatılmış veya yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmış sütlerle beslenen çocuklarda C vitamini eksikliği görülebilir. Kronik hemodiyalizde son dönem böbrek hastalığı olan hastalarda düşük C vitamini konsantrasyonları da ortaya çıkabilir.

30 Oca 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
C vitamini - HekimimYanimda

Vitamin C yetersizliği günlük önerilen kadar C vitamini alamayan ancak aşikar C vitamini eksikliği olamayan durumlarda gelişir. Aşağıda sayacağımız gruplarda C vitamini eksikliği görülme riski yüksektir.

Sigara içenler ve pasif sigara içicileri

Çalışmalar tutarlı olarak olarak göstermektedir ki, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha düşük plazma ve lökosit C vitamini düzeyleri vardır. Bu durum kısmen oksidatif stres ile alakalıdır. Bu nedenle, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre günde 35 mg daha fazla C vitaminine ihtiyaçları vardır.

Pasif içicilikte de sigara dumanı C vitamini seviyesini azaltacaktır. Pasif sigara içicilerinin fazladan günlük C vitamini ihtiyacı belirli olmasada pasif içicilerin yeterli C vitamini aldıklarından emin olmaları önerilir.

Kaynatılmış ya da buharlaştırma yoluyla suyu azaltılmış sütlerle beslenen çocuklar

Gelişmiş ülkelerde bebeklerin anne sütüyle ya da bu mümkün değilse özel bebek mamalarıyla beslenmelerini bekleriz. Hem anne sütü hem de özel bebek mamaları bebekler için yeterli C vitamini içerirler.

C vitamini genellikle sebze ve meyvelerde bulunur. Suda çözünen C vitamini yüksek ısılarda pişirilen besinlerde ısı miktarına göre içeriğindeki C vitaminini %40 oranlarında kaybedebilir.

Kaynatılmış veya yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmış sütlerle beslenen çocuklarda C vitamini eksikliği görülmesinin 2 önemli nedeni vardır:

  1. Yüksek ısı nedeniyle sütteki C vitamini azalır. Isı C vitaminini tahrip eder.
  2. İnek sütü anne sütüne göre çok daha az C vitamini içerir.

İnek sütü demir ve C vitamini açısından fakirdir. Bu nedenle inek sütüyle beslenmek zorunda kalan bebeklerin demir ve C vitamini takviyelerine ihtiyacı vardır.

Sınırlı besinlerle beslenenler

Her gıdayı tüketmeyen ve yemek seçen insanlarda tüketmedikleri besinlere bağlı vitamin C eksiklikleri görülebilir.

Her ne kadar meyveler ve sebzeler C vitamininden zengin olsalarda diğer besinlerde C vitamini içeriği oldukça azdır. Sınırlı besinlerle beslenen insanlar, kendi yiyeceklerini hazırlayanlar, alkol veya uyuşturucu kullananlar ile akıl hastalığı olanlar beslenme sorunlarına bağlı C vitamini eksikliği riski altındadırlar.

Bağırsak emilimim bozukluğu veya bazı kronik hastalığı olanlar

Bazı tıbbi durumlar bağırsaklardan C vitamini emilimini azaltabilir veya vücut tarafından ihtiyaç duyulan miktarı artırabilir. Ciddi bağırsak emilim bozukluğu olan insanlar ve bazı kanser hastaları C vitamini yetersizliği riski altındadır. Kronik hemodiyalizde son dönem böbrek hastalığı olan hastalarda düşük C vitamini konsantrasyonları da ortaya çıkabilir.

Kaynak: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/