Dördüncü Gebe İzlem (36 – 38. hafta)

Dördüncü gebe izleminiz, muhtemelen önceki gebelik izlemleri kadar uzun sürmeyecek. Dördüncü gebelik izlemi için önerilen tarih gebelik takviminizin 36. haftası ile 38. haftası arasıdır.

11 Nis 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
dördüncü gebe izlem 4 - hy

Dördüncü gebe izleminizde öncelikle birinci gebelik izleminize dair verilerin gözden geçirilmesinde fayda var. Her şeyin doğru ilerlediğinden emin olmak en iyisidir. Dördüncü gebe izlem, öncekilere benzer olacak ve muhtemelen kısa sürecektir.

Sigara, alkol veya uyuşturucu gibi olası diğer zararlı bağımlılıklar yeniden değerlendirilir.

Fizik muayene

 • Kan basıncı ölçümü yapılır ve nabız sayılır.
 • Anemi değerlendirilmesi yapılır.
 • Fetus kalp sesleri değerlendirilir.
 • Yaygın ödem kontrolü yapılır. Gebeliğin son aylarında vücudunuzdaki kan ve sıvı miktarı oldukça artar. Ayaklardaki sıvının kalbe geri dönüşü daha zordur. Bu nedenle öncelikle ayaklarda ödem ortaya çıkabilir. Eller ve göz kapakları gibi vücudun üst kısmında ödem olması gebelik zehirlenmesinin (preeklampsi) ilk belirtisi olabilir.
 • Olası diğer sağlık sorunları değerlendirilir.
 • Obstetrik değerlendirme amaçlı kadın doğum uzmanınız vajinal muayene önerebilir. Muayene sonrası lekelenme tarzında kanama olabilir. 

Laboratuvar testleri

4. izlemde; idrar tahlili ve kan sayımı yapılmalıdır.

İdrar tahlili ile olası idrar yolu enfeksiyonları ve diğer boşaltım sistemi hastalıkları değerlendirilir.

Sık sık idrara çıkma veya hafif idrar kaçırmaları genellikle normaldir. Bu durum büyüyen rahminizin mesanenize bası yapması ve mesanenizin içinde idrar için eskisi kadar alan kalmamasıdır. Ancak, idrar yaparken yanma ve ağrınız veya vajinal akıntınız (vajinit) varsa mutlaka doktorunuza belirtin.

Demir eksikliği, hemogram (tam kan sayımı) ve ferritin düzeyleri ölçülerek yeniden değerlendirilebilir. Doğumda kan kaybedeceksiniz ve bebeğinizi emzirirken daha fazla demire ihtiyacınız olacak.

Gerekiyorsa TSH hormonu seviyeniz yeniden kontrol edilir. Eğer tiroid hormonunuzu önerilen değerlerde tutmak için ilaç reçete edildiyse, ilaç dozunun ne kadar etkili olduğunu tespit etmek için yeniden TSH ölçümü yapılması gerekebilir.

Kronik bir rahatsızlığınız veya gebelik süresince yaşamaya başladığınız başka başka sağlık sorunlarınız varsa, bu sorunlara yönelik başka ek tetkikler de yapılabilir.

İlaç ve takviye

Demir eksikliğiniz var ise demir ilacı reçete edilebilir. Demir ilaçları mide bulantılarınızı arttırabilir ve hazımsızlığa neden olabilir. Ancak hem doğumda kan kaybedeceğiniz için hem de doğum sonrası bebeğinizi emzireceğiniz için daha fazla demire ihtiyacınız olacak.

D vitamini almanız önerilir. D vitamini ihtiyacınız bulunduğunuz mevsime, şehre ve cildinizin ne kadar güneş aldığına göre değişir.

Birçok gebelik multivitamini zaten D vitamini içermektedir. Kullandığınız tüm vitamin ve mineral ilaçları ile takviyeleri hekiminize danışın. Birden fazla takviye alıyorsanız istemeden de olsa fazla vitamin veya mineral alabilirsiniz.

Aşılama

Tetanoz bağışıklaması sorgulanır gerekiyorsa tetanoz aşısı yapılır. Tetanoz bağışıklaması 12. haftadan itibaren yapılabilir. Gebenin geç tespit edilmesi halinde aşının ilk dozu yapılır ve aşı takvimine uygun olarak diğer dozlar uygulanır.

Ekim ayı sonu ve Kasım ayı başı grip aşısı olmak için ideal zamandır. Gebeliğininizin 2. veya 3. trimesteri yani son 6 ayı grip sezonuna denk gelirse, doktorunuz grip aşısı yaptırmanızı önerilebilir.

Bunlar aile sağlığı merkezinizde yapılacak izlemleri ve içeriğini temsil eder.

Acil durumlar

Hekiminizin olası riskler için en başından önlem alabilmesi için herhangi bir rahatsızlığınız varsa geç kalmadan doktorunuzla paylaşın. Gebeliğinizi tehlikeye sokabilecek aşağıdakiler gibi sağlık sorunlarınız var mı?

 • Yüksek ateş (> 38,5)
 • Vajinal kanama
 • Şiddetli rahim kasılmaları
 • Sıvı sızıntısı (İdrar kaçırma gebelikte normaldir. İdrar, idrar gibi kokar.)
 • Kötü kokulu vajinal akıntı (vajinit)
 • İdrar yaparken yanma (idrar yolu enfeksiyonu)
 • Solunum güçlüğü
 • Fetus hareketlerinin hissedilememesi
 • Hızlı kilo alımı
 • Yüksek tansiyon

Gebelik Asistanı ile gebeliğinizi planlayabilirsiniz.