Erkeklerde İdrar Yaparken Yanma ve Ağrı

İdrar yaparken peniste yanma ve ağrı hissi tipik olarak erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu’nun en sık belirtisidir. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissinin tıbbi adı dizüri‘dir. Mesane iltihabı, prostat iltihabı, böbreklerin enfekte olması, mesane tümörü… gibi birçok hastalıkta da idrar yaparken yanma ve ağrı hissi görülebilir.

Gonore hastalığına sahip biriyle (şüpheli) cinsel temastan 3-6 gün sonra idrar yaparken peniste yanma ve ağrı şikayetleri ile penis ucundan sarımtırak akıntı geliyorsa size de gonore bulaşmış olabilir.

1. Üriner sistem enfeksiyonları

Üriner sistem enfeksiyonlarının en sık nedeni (%60-90) E.coli ismindeki bakteridir.

E.coli‘nin birçok türü vardır. İnsan ve hayvan bağırsaklarında doğal olarak bulunur. Dışkıya çıkabilir. E.coli bakterisi vücutta selülozun parçalanmasına ve K vitamininin emilimine yardımcı olmaktadır. Ancak bazı E.coli çeşitleri oldukça zararlıdır. E. coli O157:H7 çeşidi bilinen en zararlısıdır.

2. Hastalıktan Nasıl Korunabilirim?

Uzun üretra (penis) enfeksiyondan korur.

Üriner sistemde böbreklerden üretilen idrar mesaneye doğru sürekli bir akış halindedir. Üriner sistemde yukarıdan aşağıya idrar akışı, sistemin temiz ve steril kalmasına yardımcı olur.

Üriner sistemde enfeksiyon hastalığı gelişebilmesi için mikrobun tutunacağı bir bölgeye ihtiyacı vardır. Üriner sistemin doğal yapısı mikropların tutunmasını engeller ve hastalığın içeriye (böbreklere) doğru yayılmasını önler.

Mesane, prostat ve böbrek pelvislerinde idrar akımı daha azdır. Bu nedenle mikrop idrar akımının daha az olduğu mesane, prostat ve böbrek pelvislerinde daha kolay ürer ve enfeksiyon oluşturur.

İdrar yolları enfeksiyonundan korunmanın basit bir yolu bol su içmektir. İçilen su miktarı arttıkça sistemden boşalan idrar akımı da artacak ve mikrobun içeriye doğru ilerlemesine mani olacaktır. Benzer şekilde, cinsel ilişki sonrası idrar yapmak partneriniden aldığınız mikrobun idrar akımıyla dışarıya atılmasını sağlayacaktır ve sağlığınız için koruyucudur.

İdrar yolları enfeksiyonu gelişebilmesi için mikrobun üretra ucundan mesaneye kadar (idrar akımına ters yönde) ilerlemesi gerekir. Üretra; içerisinden belli bir hız ve debide idrar geçen hortum gibi bir yapıya sahiptir. Üretra içerisinden dışarıya doğru akan idrarın akım gücü, mikrobun akıma ters yönde ilerleyerek iç tarafa yani mesaneye ulaşmasını önleyecektir. Bu nedenle taş düşürmemiş, daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmemiş, epitel dokusu sağlam ve uzun bir erkek üretrası (penis) idrar yolları enfeksiyonundan korur. 

Erkek üretrası yaklaşık 18-20cm kadardır. Kadın üretrası ise yaklaşık 4 cm kadardır. Erkekler penis ve daha uzun bir üretraya sahip olduklarından, idrar yolu enfeksiyonu geçirme sıklıkları kadınlara nazaran çok daha azdır.

Böbrek taşı ya da kum düşürmek, daha önceden geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu, bazı kemoterapi ilaçları ve sonda takmak gibi müdahaleler idrar yollarını tahriş edecektir ve idrar yolları enfeksiyonuna daha yatkın hale getirecektir.

3. Doktora ne zaman gitmeliyim?

Şu durumlarda idrar yolları enfeksiyonu sebebiyle Üroloji (bevliye) doktoruna başvurabilirsiniz:

 • Kum veya taş düşürmenizle beraber ateşiniz yükseldiğinde
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissettiğinizde
 • İdrar yaparken kan geldiğinde
 • Yüksek ateş ve böğür ağrısı eşlik ediyorsa

3.1. Hangi doktora randevu almalıyım?

 • Yeni başlayan idrar yaparken peniste yanma ve ağrı şikayetiniz varsa: Aile hekimine
 • 24 saatten daha uzun süren idrar yaparken peniste yanma ve ağrı ile birlikte penis ucunda sarımtırak akıntı var ise, bel soğukluğu geçiriyor olabilirsiniz: Aile hekiminize veya Üroloji hekimine

Bakınız: Bel soğukluğu (gonore)

 • Kum veya taş düşürüyorsanız ve ateşiniz yükseliyorsa: Üroloji hekimine
 • İdrar yaparken kan geliyorsa: Üroloji hekimine
 • İdrar yaparken peniste yanma ve ağrı hissi ile beraber ateş, titreme, sırt ağrısı, karın ağrısı veya kusma görülüyorsa üriner sistem enfeksiyonunun böbrekleri etkilediğinden şüphelenilir. Ciddi bir durumdur. Bu durumda: Üroloji hekimine
 • Penis etrafında kaşıntı, akıntı, renk değişikliği veya kötü koku gibi şikayetleriniz var ise: Üroloji hekimine

4. Üriner sistem enfeksiyonları nelerdir?

 • Üretrit: Mesanedeki idrarın boşaltılmasını sağlayan hortum benzeri kanalın enfeksiyonudur. İdrar yaparken ağrı ve yanma ön plandadır.
 • Prostatit (prostat enfeksiyonu): Erkeklerde idrar yanmasına neden olabilir.
 • Rahim ağzı(vulva) ve vajina enfeksiyonu: Genellikle kadınlardaki idrar yanmasına kaşıntı, kötü kokulu akıntı ve ağrılı cinsel ilişki eşlik eder.
 • Sistit (mesane enfeksiyonu): Ateş genellikle olmaz veya çok hafiftir. İdrar yaparken yanma, ağrı ve sık sık idrara çıkma ön plandadır. Gram-negatif çomaklara etki eden ve idrara geçen neredeyse tüm anti-mikrobik ajanlar akut basit sistit tedavisinde etkilidir. Akut basit sistit tedavisi 3 gündür.
 • Böbrek enfeksiyonları: İdrar yanmasına genellikle yüksek ateş, bulantı, kusma ve böğürde ağrı eşlik eder. Normal idrar kesesi enfeksiyonuna göre daha ateşli ve ağır bir durumdur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Bel soğukluğu (gonore), genital herpes ve klamidya enfeksiyonları idrarda yanma ve ağrıya neden olabilirler.

5. Tedavisi Nedir?

Üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisi antibiyotik tedavisidir. Üriner sistem enfeksiyonlarının en sık nedeni (%60-90) E.coli ismindeki bakteridir. Bu nedenle verilecek antibiyotiğin E.coli bakterisine karşı etkili olması gerekmektedir.

Atibiyotik seçiminde ilk olarak trimethoprim-sulfamethoksazol veya siprofloksasin kullanılabilir.

Basit İYE’ler için yaygın olarak önerilen ilaçlar şunlardır:

 • Trimetoprim / sülfametoksazol (Bactrim, Metoprim, Sulfaprim Septra …)
 • Fosfomisin (Monurol, Uromisin, Uroday …)
 • Nitrofurantoin (Uriseptin, Piyeloseptyl, Macrodantin, Macrobid …)
 • Sefaleksin (Sef, Maksipor, Bilfasin, Keflex)
 • Seftriakson (Forsef, Cefaday, Triaxon …)

Antibiyotik kullandıktan sonra İYE belirtileriniz 2-3 günde kaybolabilir. Ancak idrar yollarınızda bakterilerin tamamen temizlenmesi ve İYE’nin tekrarlamaması içi reçetenizdeki antibiyotikleri tamamen doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanın.

İdrar yolları su kanallarına sahip bir havuz gibidir ve kıyıda köşede belirti vermeyen bakteriler kalmaması için antibiyotik tedavinizi yarım bırakmayın!

Doktorunuz ayrıca idrar yaparken yanma ve ağrı hissini hafifletmek için mesanenizi ve üretranınızı uyuşturan bir ağrı kesici ilaç (analjezik) reçete edebilir, ancak ağrı genellikle bir antibiyotiğe başladıktan hemen sonra rahatlar. İyi haber, ağrılarınız hafiflediğinde ağrı kesicilerinizi kullanmayı bırakabilirsiniz.

Bakınız: İdrar Yolu Enfeksiyonu

Taş düşürme veya kum dökme gibi bir durumdan kaynaklı idrar yanmasının tam olarak iyileşmesi için bol su içmek ve hareketli olmak gerekmektedir. Kum tamamen dökülmeden, taş düşmeden veya cerrahi operasyon ile taş alınmadan idrar yaparken peniste yanma ve ağrı geçmeyebilir.

İdrar yaparken peniste yanma ve ağrıyla beraber cinsel organınızda akıntı veya kaşıntı varsa mutlaka doktorunuza belirtiniz.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Açık Havada Koşmak vs Koşu Bandında Koşmak | Artıları ve Eksileri Neler?

Hangisi daha iyi, koşu bandında koşmak mı yoksa dışarıda açık havada koşmak mı? Hem koşu bandı hem de açık havada koşmak sağlık açısından faydalar...

Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidi için standart tedavi, sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin'i her gün düzenli olarak kullanmaktır. Bu ilaçların kullanım süreleri hipotiroidi hastalığının tipine göre değişmekle birlikte...

Hipotiroidi Tanısında Kan Testi?

Hipotiroidi (tiroid hormonu yetersizliği) tanısı, kan testinde tiroid hormon seviyelerinin ölçümüyle yapılabilir. Giderek artan bir halsizlik ve yorgunluk hissiniz varsa, cildinizde kuruluk, kabızlık, kilo artışı...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günlük İçmem Gereken Su Miktarı Ne Kadar?

Vücudun yaklaşık %60'ı sudur. Sağlıklı bir bedende su oranı korunmalıdır. Suyun azalması bir sağlık problemidir. Peki günlük içmem gereken su miktarı ne kadar? Terlemek ve...

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri

Havuzlar klorlanarak mikraoplardan arındırılır. Klorlamanın veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin. Yaz aylarında elbette havuza girebilirsiniz ancak su yutmamaya dikkat edin. Aynı şekilde...

Gebeliğin Erken Belirtileri ve Temel Gebelik Bilgileri

Gebelik, erkek sperminin, kadın yumurtalığından serbest bırakılan yumurta hücresini döllemesi ile başlar. Sperm ile döllenen yumurta daha sonra kadın rahmine (uterus) doğru yol alır...

GÜNCEL

Açık Havada Koşmak vs Koşu Bandında Koşmak | Artıları ve Eksileri Neler?

Hangisi daha iyi, koşu bandında koşmak mı yoksa dışarıda açık havada koşmak mı? Hem koşu bandı hem de açık havada koşmak sağlık açısından faydalar...

Hipotiroidi Tedavisi

Hipotiroidi için standart tedavi, sentetik tiroid hormonu olan levotiroksin'i her gün düzenli olarak kullanmaktır. Bu ilaçların kullanım süreleri hipotiroidi hastalığının tipine göre değişmekle birlikte...

Hipotiroidi Tanısında Kan Testi?

Hipotiroidi (tiroid hormonu yetersizliği) tanısı, kan testinde tiroid hormon seviyelerinin ölçümüyle yapılabilir. Giderek artan bir halsizlik ve yorgunluk hissiniz varsa, cildinizde kuruluk, kabızlık, kilo artışı...

3 YORUM

  • Merhabalar,
   1- Üriner sisteme yayılmış ve böylece idrar yapma esnasında ağrıya neden olan
   2 – Sık sık idrara çıkmaya neden olan
   veya başka semptomlar verecek kadar bakteriyel enfeksiyonun şiddetlendiği bir hastalıkta bakterilere karşı anti-biyotik yani bakteri öldüren ilaçlar kullanılması gerekmektedir.

   Antibiyotik kullanılmaması durumunda hastalık mesaneden böbreklere doğru yayılabilir. Böbreklerde enfeksiyona neden olabilir.

   İdrar yaparken yanma ve ağrı hissiniz var ise mutlaka doktorunuza başvurunuz.

   Sağlıcakla..

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz