Erken Gebelik Testi

Erken gebelik testi, idrarda bulunan hCG hormonunu standart bir gebelik testinden daha erken zamanda tespit edebilir. Bazı gebelik testi üreticileri, erken gebelik testlerinin beklenen sonraki adetten 6 gün öncesine kadar gebeliği başarılı şekilde tespit edebildiklerini iddia etmektedir.

25 Eki 2023 — Son güncelleme:
Paylaş:
erken gebelik testi

Döllenmiş yumurta anne rahmine yerleştikten sonra anne ile arasında plasenta adında bir kan yolu oluşturur. Bu sayede beslenir. Oluşan plasenta hCG adında bir hormon üretir. Erken gebelik testleri, hCG hormonu seviyesini 10 mIU/mL gibi düşük seviyelerde algılayabilir.

Standart gebelik testlerinin ise pozitif sonuç verebilmesi için hCG seviyesinin 25 mIU/mL veya daha yüksek seviyelere çıkması gerekebilir.

Beta-hCG nedir?

Beta-hCG, insan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan bir hormondur. Gebeliğin erken teşhisi için önemli bir göstergedir.

Bu hormon, gebeliğin oluşmasıyla birlikte plasenta tarafından salgılanmaya başlar. Önemli görevlerinden biri bebeğin rahim içerisinde tutunabilmesini sağlamaktır. Bir başka görevi ise progesteron hormonunun salgılanmasını desteklemektir.

Beta-hCG, kan veya idrar testleriyle ölçülebilir. Normal değeri gebelik haftasına göre değişir. Gebeliğin ilk aylarında genel olarak iki günde bir, ikiye katlanarak artar. İlerleyen gebelik aylarında miktarı giderek düşecektir.

Erken gebelik testi nedir?

Bu testler, adet gecikmesinden önce veya adet gecikmesinin hemen ardından yapılabilir. Bazı erken gebelik testleri, adet döneminin başlamasından 6 gün önce kadar erken bir dönemlerde pozitif sonuç verebilir. Erken gebelik testleri genellikle 10 mIU/mL veya daha düşük bir hCG düzeyini algılayabilir.

Erken gebelik testleri hassastır ve hCG hormonu seviyesi 10 mIU/mL gibi düşük seviyelerdeyken bile algılayabilir.

Erken gebelik testleri, daha düşük hCG seviyelerini algılayabilme yeteneği ile bilinir. Bu, hamileliği daha erken dönemlerde tespit etme olasılığını artırır. Ancak, test hassasiyeti markadan markaya değişebilir.

Erken gebelik testleri, kişinin hamilelik belirtilerini veya adet gecikmesini deneyimlemeden önce gebeliği tespit etme ihtiyacı duyanlar için faydalı olabilir. Ancak bu tür testler, daha düşük hassasiyetli olabileceği için, test sonuçları her zaman doğru değildir.

Erken gebelik testi ne zaman yapılır?

Ortalama bir erken gebelik testi, beklenen sonraki adet gününe 6 gün kalasıya gebeliği tespit edebilir. Ancak çıkan sonuçtan daha fazla emin olmak için sonraki adet gününüze 2 veya 3 gün kalasıya erken gebelik testi yapmanız %95’in üzerinde doğru sonucu görmenize yardımcı olabilir.

Ortalama bir erken gebelik testinin, beklenen sonraki adet tarihine göre doğru sonuç verme başarı oranları şöyledir:

Doğru yanıt verme olasılığı
6 gün önce%71
5 gün önce%76
4 gün önce%94
3 gün önce%96
2 gün önce%98
1 gün önce%99
Beklenen adet günü ve sonrasında%99
Erken gebelik testlerinin gebeliği tespit başarıları (yaklaşık)

Bu olasılıklar markadan markaya değişebilir. Daha yüksek teknoloji ile üretilen daha hassas testlerin doğru yanıt verme olasılıkları artacaktır.

Kullanmayı planladığınız gebelik testinin, doğru sonuç verme başarısı hakkında net bilgi almak için üretici veya satıcı firmanıza danışabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, gebelik testlerinin başarı şansını düşüren bazı kullanıcı hataları da mevcuttur.

 • Son kullanma tarihi geçmiş testler
 • Kötü koşullarda saklanmış testler
 • Aşırı sıcağa, aşırı ısıya veya aşırı radyasyona maruz kalan testler
 • Aşırı neme veya gün ışığına maruz kalan testler
 • Açıldıktan sonra uzun süre bekleyen testler

hatalı sonuç alma riskinizi arttırabilir. Gebelik testi yapılırken aşırı su içmek veya idrarı gebelik testine uygulayamamak gibi kullanıcı uygulama hataları da yine yanlış sonuç alma riskinizi arttırabilir.

Normal gebelik testlerinden farkı ne?

Erken gebelik testleri ile normal gebelik testleri arasındaki temel fark ne kadar hassas olduklarıdır. İşte bu iki tür test arasındaki farklar:

ZamanlamaHassasiyet
Erken Gebelik TestiAdet gecikmesinden önce veya adet gecikmesinin hemen ardından yapılabilir. Bazı erken gebelik testleri, adet döneminin başlamasından 6 gün önce kadar erken bir dönemlerde pozitif sonuç verebilir.10 mIU/mL veya daha düşük bir hCG düzeyini algılayabilir.
Normal Gebelik TestiGenellikle adet gecikmesinin ilk gününden itibaren veya daha sonraki bir tarihte yapılır.25 mIU/mL veya daha yüksek bir hCG düzeyini algılayabilir.
Erken gebelik testi vs standart gebelik testi

Erken gebelik testlerinin dezavantajları

Çok erken tarihte gebelik testi yapmak yanlış negatif sonuca neden olabilir. Bu, test sonucunun negatif çıkmasının gebelik olmadığını kanıtlamayacağı anlamına gelir.

Örneğin bazı erken gebelik testi üreticileri, beklenen sonraki adetten 5 ve 6 gün önce gebeliği tespit edebileceklerini iddia ederler. Ancak gebeliği başarılı şekilde tespit edebilme ihtimalleri %70 ila %80 civarındadır.

Erken gebelik testleri daha hassastır. Muhtemelen daha yüksek teknoloji ile üretilirler ve daha pahalıdırlar. Test yapmaya erkenden başlamak ve tekrar tekrar test yapmak gebelik testlerine yüksek bütçeler ayırmanıza neden olabilir.

Kimyasal gebelik tespiti

Erken gebelik testleri kimyasal gebelik tespit edilebilir. Kimyasal gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahme başarıyla yerleştiği ancak kısa bir süre sonra doğal olarak gebeliğin sona erdiği bir durumdur. Doğal bir erken gebelik kaybıdır.

Embriyonun ya da fetüsün annenin rahminin içine yerleşemediği veya normal gelişimini sürdüremediği zaman gelişen doğal bir düşüktür. Kimyasal gebelik, genellikle kadınlar tarafından fark edilmeden meydana gelir ve çoğu zaman doğal yolla sona erer. Ancak erken gebelik testleri bunu fark etmenize ve endişelenmenize neden olabilir.

Özetle erken gebelik testlerinin bazı dezavantajları:

 • Çok erken tarihte gebelik testi yapmak yanlış negatif sonuca neden olabilir.
 • Tekrar test yapmak gerekiyorsa daha yüksek bir maliyete neden olur.
 • Kimyasal gebelik tespit edilebilir.
 • Kaygıya neden olabilir.

Normal gebelik testi

Bu standart gebelik testleri, genellikle adet gecikmesinin ilk gününden itibaren veya daha sonraki bir tarihte yapılır.

Standart gebelik testleri hCG seviyesi 25 mIU/mL veya daha yüksek seviyelerde iken tespit edebilir.

Bu standart gebelik testlerinin gebeliği tespit edebilmesi için, hCG hormonunun artmaya devam etmesi yani gebelik günlerinin ilerlemeye devam etmesi gerekir. Bu nedenle, adet gecikmesinden önce yapıldığında, standart bir test hamileliği yakalama olasılığını azaltabilir.

Hangi gebelik testini kullanmalıyım?

Bazı kadınlar için gebeliğin erken tespiti çok daha önemlidir. Bu kadınların erken gebelik testi ile planlı olmaları gerekir. Örneğin:

 • Kronik hastalık tedavisi nedeniyle ilaç kullanan ve bu ilaçları kullanmaya gebelik başlar başlamaz ara vermesi gereken kadınlar.
 • İnfertilite tedavisi gören kadınlar.
 • Düşük ile sonuçlanabilecek bir hastalığı olan kadınlar.
 • Gebelik başlar başlamaz sigara veya alkol kullanmayı bırakmayı planlayan anne adayları.
 • İş veya sosyal hayatını gebelik durumuna göre planlaması gereken kadınlar.
 • Gebe kalmak istemeyen ancak gebeliğin başlayıp başlamadığını merak eden kadınlar.
 • Meraklı tüm kadınlar.

Eğer erken gebelik testi beklenen adet tarihinizden önce negatif sonuç verdiyse, bu gebeliğin başlamadığı anlamına gelmez. Emin olmak için sonraki gün bir test daha yapmayı düşünebilirsiniz.