Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Fibromiyalji

Fibromiyalji için kesin bir tedavi olmamasına rağmen, çeşitli ilaçlar fibromiyaljinin neden olduğu rahatsızlıkları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Egzersiz, rahatlama ve stres azaltma önlemleri de fibromiyalji rahatsızlığına yardımcı olabilir. Fibromiyalji nedir? Tanısı nasıl konur? Tedavi yöntemleri ve fibromiyalji için yaşam tarzı önerileri nelerdir?

boyun ağrısı - hekimimyanimda

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

Belirtiler, fiziksel bir travma, cerrahi, enfeksiyon veya önemli psikolojik stresden sonra başlayabilir.

Fibromiyalji hastalığının kadınlarda görülme sıklığı, erkeklerden daha fazladır.

Fibromiyaljisi olan birçok insanda gerilim baş ağrıları, temporomandibular eklem bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, anksiyete ve depresyon vardır.

1. Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

 • Yaygın ağrı: Fibromiyaljiyle ilişkili ağrı genellikle en az üç ay süren sürekli donuk bir ağrı olarak tanımlanır. Yaygın olarak değerlendirilmek için ağrı, vücudunuzun her iki tarafında ve belinizin üstünde ve altında meydana gelmelidir.
 • Yorgunluk: Fibromiyaljisi olan insanlar uzun süre uyuduklarını belirtseler de genellikle yorgun uyanırlar. Uyku genellikle ağrı ile bozulur ve fibromiyaljili birçok hastada huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi başka uyku bozuklukları vardır.
 • Bilişsel zorluklar: Odaklanma, dikkat etme ve zihinsel görevlere odaklanma yeteneği bozulabilir.

Fibromiyalji genellikle aşağıdakiler gibi diğer ağrılı durumlarla birlikte bulunur:

 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Migren ve diğer baş ağrısı türleri
 • İnterstisyel sistit veya ağrılı mesane sendromu
 • Temporomandibular eklem hastalıkları

2. Fibromiyalji neden olur?

Fibromiyaljiye neyin neden olduğu kesin olarak bilinmiyor. Ancak, fibromiyalji hastalığına yüksek olasılıkla neden olan faktörler ve bu faktörlerin birlikteliği hastalık oluşturmaktadır. Bazıları:

 • Genetik: Fibromiyalji ailelerde akma eğilimi gösterdiğinden, sizi hastalığın gelişimine daha duyarlı hale getirebilecek bazı genetik mutasyonlar olabilir.
 • Enfeksiyonlar: Bazı hastalıkların fibromiyaljiyi tetiklediği veya şiddetlendirdiği görülmektedir.
 • Fiziksel veya duygusal travma: Fibromiyalji bazen araba kazası gibi fiziksel bir travma ile tetiklenebilir. Psikolojik stres de durumu tetikleyebilir.

2.1. Fibromiyaljide neden ağrı ve acı hissi olur?

Araştırmacılar, tekrarlayan sinir uyarılmasının fibromiyaljisi olan insanların beyinlerinin değişmesine neden olduğuna inanıyor. Beyinde ağrıya işaret eden bazı kimyasalların (nörotransmitterler) seviyelerinde anormal bir artış olur.

Ek olarak, beynin ağrı reseptörleri, ağrının bir tür hafızasını geliştirir ve daha hassas hale gelir, yani ağrı sinyallerine aşırı tepki gösterebilirler.

3. Fibromiyalji Risk Faktörleri Nelerdir?

Fibromiyalji hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörler şöyledir:

 • Cinsiyet: Fibromiyalji kadınlarda erkeklerden daha sık teşhis edilir.
 • Aile öyküsü: Bir akrabanızda fibromiyalji varsa, sizde de fibromiyalji gelişmesi daha olası olabilir.
 • Diğer bazı hastalıklar: Osteoartrit, romatoid artrit veya lupus hastalığınız varsa, fibromiyalji gelişme olasılığı daha yüksek olabilir.
fibromiyalji hastalığında sık tutulan ağrılı bölgeler
fibromiyalji hastalığında sık tutulan ağrılı bölgeler

4. Fibromiyalji Komplikasyonları Nelerdir?

Fibromiyaljiyle ilişkili ağrı ve uyku eksikliği, evde veya işte çalışma yeteneğinizi etkileyebilir.

Sıklıkla yanlış anlaşılan bir durumla başa çıkmanın hayal kırıklığı, depresyon ve sağlıkla ilgili kaygı fibromiyalji hastalığının diğer bazı komplikasyonlarıdır.

5. Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konur?

Geçmişte, doktorlar sıkıca bastırıldığında kaçının acı verici olduğunu görmek için bir kişinin vücudundaki 18 spesifik noktayı kontrol ederlerdi.

Yeni yönergeler bir hassas nokta muayenesi gerektirmez.

Yeni yönergelere göre, bir kişinin üç aydan fazla yaygın bir ağrısı varsa, fibromiyalji tanısı konabilir. Ancak bu yaygın ağrının bilinen, tanısı konmuş başka bir nedeni olmamalıdır.

Diğer bir ifade ile, tanımlanamamış 3 aydan uzun süren yaygın ağrıya fibromiyalji denebilir.

5.1. Kan testleri

Fibromiyalji tanısını doğrulamak için yapılabilecek laboratuvar testleri yoktur. Doktorunuz fibromiyalji ile benzer semptomlara sahip olabilecek diğer durumları ekarte etmek için kan testleri isteyebilir. Kan testleri şunları içerebilir:

 • Tam kan sayımı
 • Eritrosit sedimantasyon hızı
 • C-Peptit testi
 • Romatoid faktör
 • Tiroid fonksiyon testleri

6. TEDAVİ

Genel olarak, fibromiyalji tedavileri ilaç kullanmayı ve kişisel bakımı gerektirir. Tedavi hedefi, semptomları en aza indirmek ve genel sağlığı iyileştirmektir. Tüm fibromiyalji belirtileri için işe yarayan bir çözüm henüz yoktur.

6.1. İlaçlar

İlaçlar fibromiyaljinin neden olduğu ağrıyı azaltmaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilir. Bazıları:

Ağrı kesiciler

Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Brufen, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve, Apranax, Naprosyn, Aprol) gibi eczanelerde satılan ağrı kesiciler yardımcı olabilir.

Doktorunuz tramadol (Ultram) gibi bir ağrı kesici reçete edebilir.

Ağrı kesici olarak, narkotiklerle tedavi tavsiye edilmez, çünkü bağımlılığa yol açabilirler ve zamanla ağrıyı daha da kötüleştirebilirler.

Antidepresanlar

Duloksetin (Cymbalta) ve milnasipran (Savella) fibromiyaljiyle ilişkili ağrı ve yorgunluğu hafifletebilir.

Doktorunuz uyku durumunuzu iyileştirmek için amitriptilin veya kas gevşetici siklobenzaprin reçete edebilir.

Nöbet önleyici ilaçlar

Epilepsiyi tedavi etmek için tasarlanmış ilaçlar genellikle belirli ağrı türlerini azaltmada faydalıdır.

Gabapentin (Neurontin) bazen fibromiyalji semptomlarını azaltmada yardımcı olurken, pregabalin (Lyrica), fibromiyaljiyi tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan ilk ilaçtır.

6.2. Terapi

Çeşitli terapiler, fibromiyaljinin vücudunuz ve yaşamınız üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Örnekler:

Fizik Tedavi

Bir fizyoterapist size gücünüzü, esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı artıracak egzersizler öğretebilir. Özellikle, su bazlı egzersizler yardımcı olacaktır.

İş veya Meslek Terapisi

Bir mesleki terapi, iş yerinizde veya vücudunuzda daha az strese neden olacak belirli görevleri gerçekleştirme şeklinizde ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir.

Rehberlik

Bir rehber ile konuşmak, yeteneklerinize olan inancınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve stresli durumlarla başa çıkmak için size stratejiler öğretebilir.

7. Fibromiyalji için yaşam tarzı önerileri

Kişisel gayret, fibromiyaljinin tedavisinde kritik öneme sahiptir.

7.1. Stresi azaltın

Aşırı zorlanma ve stres artışlarına karşı önlem alın. Dinlenmek için her gün yeterli zaman ayırın. Üstesinden gelemeyeceğiniz işlerin sorumluluğunu almayın. İş ve meslek hayatından tamamen çekilmeyin de. İşten ayrılan veya tüm aktiviteyi bırakan insanlar, aktif yaşamaya devam edenlerden daha kötü olma eğilimindedir. Derin nefes alma egzersizleri veya meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin.

7.2. Yeteri kadar uyumaya dikkat edin

Yorgunluk fibromiyaljinin ana özelliklerinden biridir. Kaliteli ve yeterli miktarda uyumak önemlidir. Uyku için yeterli miktarda zaman ayırın. Her gün aynı saatte yatağınıza girin. Her gün aynı saate alarm kurun. Karanlık ve iyi havalandırılmış temiz bir odada uyumaya gayret edin.

Bakınız: Kaliteli Uyku İçin “Kanıtlanmış Bilgiler”

7.3. Düzenli egzersiz yapın

İlk zamanlar egzersiz yapmak ağrınızı artırabilir. Ancak yavaş yavaş ve düzenli olarak egzersiz yapmak fibromiyalji semptomlarınızı hafifletir.

Yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su aerobikleri fibromiyalji için uygundur. Germe, iyi duruş ve gevşeme egzersizleri de faydalıdır.

Fizyoterapistler evde egzersiz programı geliştirmenize yardımcı olabilir.

7.4. Düzenli yaşamaya gayret edin

Ağrılarınızın arttığı günler egzersizleri tamamen bırakmayın veya kendinizi daha iyi hissettiğiniz günler aşırıya kaçmayın. Fibromiyalji belirtileriniz, sizi ertesi gün pişman edebilecek kadar şiddetlenebilir. Egzersiz konusunda düzenli ve istikrarlı olun.

7.5. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün.

Sağlıklı yiyecekler yeyin. Kafein tüketimini sınırlandırın. Her gün zevkli ve tatmin edici bulduğunuz bir şeyler yapın.

8. Alternatif tıp ve Fibromiyalji

Meditasyon ve yoga gibi bazı alternatif yöntemler fibromiyalji belirtilerinizi hafifletebilir. Stresinizi azaltacak veya ağrılarınızı hafifletecek bazı alternatif tıp önerileri şöyledir:

8.1. Akupunktur

Akupunktur, cildin çeşitli derinliklerine çok ince iğneler sokarak, yaşam gücü dengesini düzeltmeye dayanan bir Çin tıbbi sistemidir.

Batılı akupunktur teorilerine göre, iğneler, kan akışında ve beyindeki ve omurilikteki nörotransmiter seviyelerinda değişikliklere neden olur.

Akupunktur tedavisinin fibromiyalji hastalığına iyi geldiğini kanıtlayan çalışmalar olduğu gibi, iyi geldiğini kanıtlayamayan çalışmalar da vardır.

8.2. Masaj ile terapi

Masaj, kalp atış hızınızı azaltabilir, kaslarınızı gevşetebilir, eklemlerin hareket kapasitesini iyileştirebilir ve vücuttaki doğal ağrı kesicilerinin üretimini artırabilir. Sıklıkla stres ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olur.

8.3. Yoga ve tai chi

Bu terapiler; meditasyon, yavaşça yapılan bazı hareketler, derin nefes alma ve rahatlamaya kombinasyonları içerir.

Her ikisinin de fibromiyalji semptomlarını kontrol etmede yardımcı olduğu bulunmuştur.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.