Grip Aşısı Kesin Korur mu?

200 üzerinde virüs çeşidi soğuk algınlığına yakalanmanıza neden olabilir. Peki bir önceki yılın, en sık karşılaşılan virüs çeşitlerine göre hazırlanan ve sadece 3-5 farklı virüsten korunma sağlayacak şekilde geliştirilen grip aşısı, sizi soğuk algınlığına yakalanmaktan kesin olarak koruyabilir mi?

metrobüs - kalabalık - halk - hekimimyanimda

Gribal enfeksiyonlara neden olabilen 200 üzerinde virüs çeşidi vardır. Grip aşılarında, o yıl için grip hastalığına neden olma olasılığı en yüksek olan birkaç virüse karşı etkili olacak şeklide grip aşısı üretilir.

Örneğin; yaklaşık 200 civarı virüsten, bu yıl hastalık oluşturma ihtimalleri en yüksek olan 3-5 tanesinden korunma sağlayacak aşılar üretilir.

Grip aşısı gripten kesin korur mu?

Grip aşısının sizi soğuk algınlığına yakalanmaktan tamamen koruyacağının garantisi yoktur. Grip aşısı olduktan sonra soğuk algınlığına neden olabilecek bir virüsle karşılaştığınızda yaşanabilecek üç ihtimal vardır.

1. Tamamen koruyabilir.

Eğer aşı ile bağışıklık sağladığınız 3-5 virüs türünden biriyle karşılaşırsanız, aşılandığınız için bu virüs sizde hastalık yapamaz ve grip olmazsınız. Küçük bir ihtimal olarak hastalığı daha hafif, daha az semptomla atlatırsınız.

2. Daha hafif şekilde atlatmanızı sağlayabilir.

Eğer, grip aşısı ile bağışıklık kazandığınız virüs türleri dışında bir virüs türüyle karşılaşırsanız grip aşısı olmanıza rağmen hastalığa yakalanabilirsiniz. 200 üzerinde virüs türü yapı olarak birbirinin tamamen kopyası değildir ya da birbirinden tamamen farklı değildir.

Bağışıklık sağladığınız bir virüs türü, o virüs ile hasta olmaktan sizi korurken bu virüsün yapısal olarak çok benzediği diğer virüslerden de kısmen koruma sağlar ve hastalığı daha hafif atlatmanızı sağlar.

Grip aşıları sonbaharda, Eylül sonu – Kasım ayı başı gibi yapılır.

3. Hiç aşı olmamış biri gibi hastalanabilirsiniz.

Grip aşısı olmanıza rağmen hiç aşı olmamışçasına grip olabilirsiniz. Size sadece birkaç virüs türüne karşı aşı olmuştunuz. Aşının içeriği ile hiç benzerliği olmayan bir virüs türü ile karşılaştığınızda grip aşısı olmuş olmanıza rağmen yatak döşek hasta olabilirsiniz.

Kış şartlarında ve gribal salgınların sıkça görüldüğü özellikle kalabalık şehirlerde viral hastalık kaynaklarıyla birden çok kere karşılaşırız. Grip aşısı bizi 3-5 çeşit virüsten korur. Grip aşısı olduğumuzda bağışıklık kazandığımız virüsten korunur ve hastalanmaktan kurtuluruz. Bu şekilde grip aşısı olan kişi grip aşısı olmamış kişilerden daha az hastalık semptomları olan günler geçirir. 

Grip aşıları içerisinde aktif virüs bulunmadığından (ölü aşı), grip aşısı olan kişide soğuk algınlığı gelişmesine neden olması beklenmez.

Grip aşısı oldum, beni ne kadar süre koruyacak?

Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yaptırdığınızda sizi 6 – 8 ay kadar koruması beklenir. Ancak, grip aşınızın ne kadar süre sizi koruyacağı birçok faktöre bağlıdır. Grip aşısının koruma sağladığı virüs tipi genetik yapısını güncellediğinde artık aşınız yeni versiyona karşı korumasız kalabilir.

Grip aşıları hakkında 30’dan fazla sorunun cevabı için:

Grip aşısı ne kadar koruyucudur?

Grip aşısının ne kadar koruyucu olabileceğini metrobüs gibi kalabalık bir toplu taşımada geçireceğiniz 4 günlük varsayımla anlatalım.

1. Gün

Grip aşısı oldunuz. Metrobüsteyiz. Metrobüs içerisinde çokça hapşıran, öksüren ve burnunu silen grip hastaları görmek mümkün. Birinci gün, yanınıza öksüren, aksıran bir grip hastası geldi. Bu hastanın taşıdığı hastalık etkenine karşı aşı ile bağışıklık sağladınız. Bu hasta size doğru aksırdı. Virüsünü size de bulaştırdı. Ancak bağışıklığınız olduğu için sizi enfekte edemeyecek.

2. Gün

İkinci gün, metrobüs harekete devam ederken yanınıza ikinci grip hastası geldi. Yine öksürükler ve aksırıklar ile virüsünü size bulaştırdı. Bu ikinci kişinin grip olmasına neden olan viral etkene karşı, grip aşınızda doğrudan koruyucu olmadığı için sizi de enfekte edecek. Ancak size iyi bir haberim var. Grip aşınızda bulunan koruyucu maddeler 3-5 virüsten doğrudan koruyuculuk sağlıyordu. Fakat ikinci kişiden aldığınız virüsün yapısı grip aşınızın koruyuculuk sağladığı virüslerden birinin yapısına oldukça benziyor. Bu sayede grip aşınız kısmi fayda sağlayacak. İkinci hastadan aldığınız enfeksiyonu grip aşınız sayesinde daha kısa sürede ve daha az semptomla geçirebileceksiniz. Birinci hasta yolcudan sizi tamamen koruyan grip aşınız, ikinci hasta yolcudan kısmen koruyacak ve hastalık süreniz ile hastalık semptomlarınızı azaltacak.

3. Gün

Üçüncü gün, yine metrobüs ve yine öksüren ve aksıran bir hasta size virüs bulaştırıyor. Bu kez bulaşan hastalığa karşı grip aşınızın hiç bir koruyuculuğu yok. Bu nedenle hiç aşı olmamışsınız gibi enfekte olacaksınız. Hiç aşı olmamışsınızcasına hastalıklı günler geçireceksiniz. Hiç aşı olmamışsınızcasına hastalık semptomlarını hissedeceksiniz.

4. Gün

Grip aşısı gibi, grip olmakta bağışıklık sağlar. Hiç aşı olmamış biri birinci gün, birinci hasta ile enfekte olurdu. Ancak dördüncü bir gün bu hastalık etkeniyle tekrar karşılaştığında, daha önce hastalanmış bu hastalığı bağışıklık kazanarak atlatmış olduğu için ikinci kere hastalanmayacaktır.

Bu 4 farklı tarihte geçen 4 günlük senaryo birçoğumuzun başından geçebilir. Grip aşısının bize sağlayacağı fayda birinci gün hasta olmaktan korunmak ve ikinci gün yakalanacağınız hastalığı daha kolay atlatmaktır.

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir