Gripten Korunmak için Neler Yapmalıyız?

Soğuk algınlığından korunmak için öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Bunu düzenli spor yaparak ve sağlıklı beslenerek elde edebiliriz. Sonrasında ise solunum yollarıyla bulaşan virüslerden korunmak için hijyene dikkat etmeliyiz.

19 Ara 2022 — Son güncelleme:
Paylaş:
Gripten Korunmak için Neler Yapmalıyız

Soğuk algınlığına yakalanmamak için neler yapılması gerektiği, temelde solunum yollarından bulaşı azaltmak üzerine kuruludur.

Soğuk algınlığına neden olabilecek solunum yolu virüslerinden korunmak için şunlara dikkat etmelisiniz:

 1. Sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kalabalık ve sıkışık ortamlarda geçirilen vakitler mümkün olduğunca azaltılmalıdır. *
 2. Öksüren, hapşıran, burnu akan ve görünüşüyle soğuk algınlığı olduğunu düşündüren kişilere 1 metreden daha fazla yaklaşmamaya gayret gösteriniz. *
 3. Büyük şehirlerde toplu taşıma kullanıyorsanız, kalabalık insanların arasında bulunmak zorundaysanız ve hatta hastanede hasta kalabalıkların arasında sıra beklemeniz gerekiyorsa maske takmanız soğuk algınlığına yakalanmaktan korumanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde siz grip olduysanız, sizin maske takmanız diğer insanlar için koruyucudur. Örneğin grip olmuş bir anne maske takarak çocuklarını onlara grip bulaşmasından koruyabilir.
 4. Havanın soğuk olmasına rağmen evinizi, ofisinizi ve yaşadığınız diğer alanları havalandırmayı ihmal etmeyiniz. Mümkün olduğu zamanlarda evinizi güneşlendirin.
 5. Terletmeyecek kadar ince, üşütmeyecek kadar kalın giyinmeye özen gösteriniz.Tek ve kalın bir kıyafet yerine ince, çıkarılabilir, kat kat kıyafetler gün içerisindeki hava değişimlerine uyum sağlamanızı kolaylaştırır. Bir kazak giymek yerine sweatshirt ve fermuarlı kapşonlu giymek değişen sıcaklıklara uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 6. Çantanızda küçük bir kolonya bulundurunuz.Toplu taşımalarda, topluma açık tuvalet kullanımı sonrasında ve benzeri kullanımı zorunlu ancak enfeksiyon odağı olabilen yerlere temaslardan sonra ellerin kolonya ile temizlenmesi zarflı virüslerden koruyucudur. Misafirlerinize de önce kolonya tutun. **
 7. Soğuk algınlığınız var ise hastalığınızı diğer insanlara bulaştırmamak adına kalabalık ortamlarda durmamaya gayret gösteriniz.*
 8. Soğuk algınlığı olan aile ferdi, ailenin diğer üyelerine yakın durmamalıdır. Hasta ebeveyn çocuğuna hapşırma ve öksürmeyle hastalığını bulaştırabilir. *
 9. Hapşıran ya da öksüren hasta mendil taşımalı ve öksürme/hapşırma anında ağzını kapamalıdır.Çevrenizdeki insanların yüzlerine öksürmemeye, hapşırmamaya gayret ediniz. Hapşırma gibi durumlarda mikrobun yayılmaması için yanınızda mendil taşımanız diğer insanlar için koruyucudur. Bu bilincin topluma yerleşmesi toplum için koruyucudur. *
 10. Sık sık elleri yıkamak temasla bulaşabilen hastalıkların yayılmasının önlemede en etkili yoldur. Mikroplar henüz çoğalmaya başlamadan ve el ile mukozalara taşınmadan onlardan elleri yıkayarak önemli ölçüde korunabiliriz. Dezenfektan özellikli sıvı sabunlar koruyucudur.
 11. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabunlu suyla düzenli olarak yıkayın ve yüzünüze, gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
 12. Hareket edin, güçlü olun! Havaların soğuması spor faaliyetlerinizin azalmasına, vücudun güçsüzleşmesine neden olmamalıdır. Havaların soğuması metabolizmanızın yavaşlamasına neden olmasın! Bilindiğinin aksine hava sıcaklığı ile soğuk algınlığına yakalanmanın doğrudan ilgisi yoktur. Kuzey kutbuna yakın Rusya, Kanada, İsveç gibi soğuk iklimli ülkelerde görülen soğuk algınlığı sıklığı Singapur ve Malezya gibi sıcak ülkelerde görülenden daha fazla değildir.
 13. Kaliteli uyku, bağışıklık sistemini güçlü tutar ve hastalıklardan korur. Kötü uykunun; hem yetişkinlerde hem de çocuklarda, kilo alımına neden olabileceği ve hastalıklara yakalanma riskini arttırabiliceği gösterilmiştir. Kaliteli uyku savunma sistemlerinizin güçlü kalmasında önemlidir.
 14. Bol bol C vitamini alın. Taze sebze ve meyveler tüketin. Portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, biber, brokoli, çilek, limon, ananas… C vitamininden zengin besinlerdir. C vitamini uzun süre depolanabilen bir vitamin çeşidi değildir. Kısa sürede çok fazla C vitamini aldığınızda fazlasının depolanmadığı ve idrar ile atıldığını biliyor muydunuz? C vitaminini az az da olsa düzenli olarak almak gerekir.
 15. Antioksidan besinler tüketin. Tam tahıllar, elma, brokoli, domates, biber, kırmızı üzüm, havuç… antioksidan içeriği yüksek besinlerdir.
 16. Klima ile ısınıyorsanız klimanızın mikroplardan temizlenmesi için bakım ve temizliğini yaptırmayı unutmayın.
 17. Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız ya da soğuk algınlığı yaşamak sizin için daha ciddi tehlike oluşturuyorsa grip aşısı yaptırmayı değerlendirin.

* Hapşırma ve öksürme sonucu damlacık yoluyla havaya yayılan mikroplar diğer insanların da hastalanmasına neden olabilir.
** Kolonya içerisindeki alkol, zarflı virüslerin zarflarının parçalanmasına neden olur. ÜSYE grubu hastalıklarının önemli bir kısmını zarflı virüsler oluşturur.

Soğuk algınlığına yakalanmamak veya herhangi bir solunum yolu virüsüyle karşılaştığında şiddetli bir hastalığa kapılmamak için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Özellikle yeteri kadar güneş alamayan şehirlerde yaşıyorsanız veya giyinme tarzınız yeterli gün ışığının cildinize temas etmesine engel oluyorsa, ne kadar D vitamini takviyesi almanız gerektiği hakkında hekiminize danışın.