Kabızlığı Gastrokolik Refleks ve Doğru Tuvalet Alışkanlığı ile Yenin

Kabızlıktan korunmak için her gün bir kere herhangi bir öğün yemeğinden sonra büyük tuvalet yapmayı alışkanlık haline getirmek kabızlığa karşı oldukça koruyucudur. Özellikle her sabah kahvaltıdan 20-30 dakika sonra yapılan büyük tuvalet alışkanlığı bağırsaklarınızın sağlığı için oldukça koruyucu olacaktır.

Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin

Yemek yedikten sonraki ilk bir saat içinde büyük tuvaletinizi yapma isteği yaşadığınızı hissediyor musunuz? İşte bu isteği sağlayan reflekse gastrokolik refleks diyoruz. Bu refleks büyük tuvalet yapmayı kolaylaştırır. Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile kabızlık sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Üç günde bir ile günde üç kere arası yapılan dışkılama normal kabul edilir. Genel olarak;

 • haftada 2 kere veya daha az dışkılama,
 • dışkılarken fazla gayret gösterme,
 • katı/sert dışkı oluşturma
 • az miktarda dışkılama

durumuna kabızlık denir. Kabızlık hastalık olarak kabul edilmemektedir. Kabızlık bir dışkılayamama problemidir.

Gastrokolik refleks nedir?

Yemeklerden sonra besinlerin midemize dolmasıyla genişleyen ve gergin hale gelen mide yemekleri sindirmemiz için gerekli asiti salgılar.

Midede sindirilmiş besinler ince bağırsağa geçtiklerinde, bağırsakların içi sindirilmiş yemekle dolar. Bağırsaklar genişler ve gergin hale gelir. Gerginleşen ve içeriği gıda dolan bağırsaklarda oluşan yüzey gerilimi sonucu bağırsaklar beyne uyarı gönderir. Bağırsakların peristaltik hareketleri hızlanarak besinleri mideden anüse doğru hareket ettirir. Peristaltik hareketin hızlanması ile de büyük tuvalet yapma hissi yaşarsınız. Buna gastrokolik refleks denir.

Siz de hiç yemek yedikten yaklaşık 20-30 dakika sonra büyük tuvaletinizi yapma isteği yaşadığınızı hissettiniz mi? İşte bu isteği sağlayan reflekse gastrokolik refleks diyoruz.

Bu refleks ile hızlanan bağırsakların hareketi, aç olduğumuzda var olan düzenli bağırsak peristaltizmine göre daha hızlı ve kuvvetlidir. Bu sebeple yemeklerden sonra dışkılama ihtiyacını belirgin olarak hissederiz.

Kabızlıktan korunmak için her gün bir kere herhangi bir öğün yemeğinden sonra dışkılamayı alışkanlık haline getirmek kabızlığa karşı oldukça koruyucudur.

Özellikle her sabah kahvaltıdan 20-30 dakika sonra yapılan büyük tuvalet alışkanlığı bağırsaklarınızın sağlığı için oldukça koruyucu olacaktır. Bütün gece boş duran midenin sabah kahvaltısı ile çalışmaya daha hızlı bir başlangıç sağladığı kabul edilir.

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı neden önemli?

Kabızlık şikayetleri, uzun sürerse, sık tekrarlarsa, şiddetli olursa hemoroid, fissür, fistül gibi bağırsaklarınızla ilgili birçok hastalığa neden olabilir.

Günlük aktif hayatın hengamesinin tuvalet alışkanlığını bozmaması için her gün sabah kahvaltısından sonra evinizden ayrılmadan dışkılama yapmanızı ve bunu gece uyumadan önce dişlerinizi fırçalamanız gibi alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

Anal fissür, fistül ya da hemoroid problemi olan hastaların gastrokolik refleks ile doğru tuvalet alışkanlığına azami ölçüde dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu hastaların kabız olmamaları oldukça önemlidir.

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı kabızlık başladıktan sonra işe yarar mı?

Muhtemelen hayır! Kabızlık başladıktan sonra gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı sadece dışkılama esnasında daha az ağrı hissetmenizi sağlayabilir. Doğru tuvalet alışkanlığının asıl amacı sizi kabızlık gelişmesine karşı korumaktır. Sizi hasta olmaktan korur, yaşam kalitenizin bozulmasına engel olur.

Anal fissür, fistül veya hemoroid benzeri bir hastalığınız var ise, gastrokolik resleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile tedavi olabilir misiniz?

Gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı kısa sürede hemoroidinizi tedavi edecek bir yöntem değildir. Ancak doğru tuvalet alışkanlığı ile hemoroidinizin büyümesini yavaşlatır veya hemoroidinizin tedavi olma sürecini hızlandırır.

Anal fissür, fistül veya hemoroid gibi hastalıklarda uzun süre tuvalette oturmamak, ishal olmamak, kabız olmamak ve lif içeriği yüksek gıdalar ile beslenmek son derece önemlidir.

Kabızlık Rehberi:
1. Kabızlık (konstipasyon)
2. Gebelikte kabızlık
3. Çocuklarda Kabızlık
4. Bebeklerde Kabızlık
5. Kabızlığı gastrokolik refleks ve doğru tuvalet alışkanlığı ile yenin
6. Lif içeriği en yüksek besinler

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Kabızlığı Gastrokolik Refleks ve Doğru Tuvalet Alışkanlığı ile Yenin” için 5 cevap

 1. Kahvaltı yapmıyorum bu yüzden tuvalete gitme alışkanlığım yok. İş yerinde hiç giremiyorum stres oluyorum. Tuvalete haftada 1 kez çıkıyorum. Kabızlık çok rahatsız ediyor. Bu durumu başka nasıl çözebilirim?

  • Kabızlık uzun sürdüğünde makatta çatlaklara, yırtıklara, fistüllere ve hemoroid gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle kabızlık alışkanlık haline gelmemelidir. Sabah iş yerinde tuvalet yapma şansı bulamıyorsanız, akşamları mümkünse her gün benzer saatlerde büyük tuvalet yapma alışkanlığı kazanın. Akşam yemeklerinden sonra kaka yapmak daha kolay olabilir. Eğer akşam yemeklerini belli bir düzende yiyemiyorsanız her gün aynı saatlerde bir şeyler atıştırın ve sonrasında tuvalete gidin. Kendinize özgü tuvalet yapma alışkanlığı geliştirin. Kaka yapmadan kabızlığa çözüm olamayız öyle değil mi!

 2. Çalışanlardan uygulayanlar artsa da, işyerinde tuvaleti lağıma çevirmeseler…

  • Evet,
   Bu yazı ve bu refleks çocuklar için de geçerlidir.

   Çocuklara her sabah kahvaltıdan ortalama 20 dakika sonra büyük tuvalet yapma alışkanlığı kazandırılması çocuklar için oldukça koruyucudur.

   Şu üç alışkanlık çok basit ve her yaş için oldukça önemlidir.

   1- Yemeklerden sonra ağzın su ile çalkalanması
   2- Gece uyumadan önce ağız temizliğinin yapılması (dişlerin fırçalanması)
   3- Sabah kahvaltıdan sonra büyük tuvalet yapılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir