Kış Öncesi, Soğuk Algınlığından Korunma Önerileri

Soğuk algınlığı genelde kişiye kalıcı zarar bırakmaz. Bu nedenle pek ciddiye alınmaz. Ancak koruyucu yöntemlerle ÜSYE’den koruduğumuz her birey onların enfekte edeceği diğer kişilerin de korunmasını sağlar. Soğuk algınlığı, grip, nezle, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarından (ÜSYE) nasıl korunabiliriz?

25 Eyl 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
kış öncesi

Soğuk algınlığı ateş, öksürük, balgam ve vücudun genel olarak halsiz olması semptomlarıyla kendini belli eder. Mevsim geçişlerinde ve özellikle sonbaharda sık görülür. Soğuk algınlığından korunma için sağlıklı bilgiler edinin.

Bulaşıcı olması ve çok fazla insanın bu hastalıklara yakalanması sebebiyle iş gücü kaybına neden olur. Hastaların çalışamamaları iş gücü kaybı olarak topluma yansır.

Yine çok sayıda insanı etkilediği için tedavi masrafları sağlık bakanlığı ödeneklerine yük, bireylere vergi olarak yansır.

Bu nedenle soğuk algınlığı, grip, nezle, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarından (ÜSYE) nasıl korunacağının bilinmesi hem kişiye hem topluma artı değer sağlayacaktır. Soğuk algınlığından korunma nasıl olur?

Soğuk algınlığından korunma için öneriler:

 • Sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kalabalık ve sıkışık ortamlarda geçirilen vakitler mümkün olduğunca azaltılmalıdır. *
 • Öksüren, hapşıran, burnu akan ve görünüşüyle soğuk algınlığı olduğunu düşündüren kişilere 1 metreden daha fazla yaklaşmamaya gayret gösteriniz. *
 • Havanın soğuk olmasına rağmen evinizi, ofisinizi ve yaşadığınız diğer alanları havalandırmayı ihmal etmeyiniz. Mümkün olduğu zamanlarda evinizi güneşlendirin.
 • Terletmeyecek kadar ince, üşütmeyecek kadar kalın giyinmeye özen gösteriniz.Tek ve kalın bir kıyafet yerine ince, çıkarılabilir, kat kat kıyafetler gün içerisindeki hava değişimlerine uyum sağlamanızı kolaylaştırır. Bir kazak giymek yerine sweatshirt ve fermuarlı kapşonlu giymek değişen sıcaklıklara uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Çantanızda küçük bir kolonya bulundurunuz.Toplu taşımalarda, topluma açık tuvalet kullanımı sonrasında ve benzeri kullanımı zorunlu ancak enfeksiyon odağı olabilen yerlere temaslardan sonra ellerin kolonya ile temizlenmesi zarflı virüslerden koruyucudur. Misafirlerinize de önce kolonya tutun. **
 • Soğuk algınlığınız var ise hastalığınızı diğer insanlara bulaştırmamak adına kalabalık ortamlarda durmamaya gayret gösteriniz.*
 • Soğuk algınlığı olan aile ferdi, ailenin diğer üyelerine yakın durmamalıdır. Hasta ebeveyn çocuğuna hapşırma ve öksürmeyle hastalığını bulaştırabilir. *
 • Hapşıran ya da öksüren hasta mendil taşımalı ve öksürme/hapşırma anında ağzını kapamalıdır.Çevrenizdeki insanların yüzlerine öksürmemeye, hapşırmamaya gayret ediniz. Hapşırma gibi durumlarda mikrobun yayılmaması için yanınızda mendil taşımanız diğer insanlar için koruyucudur. Bu bilincin topluma yerleşmesi toplum için koruyucudur. *
 • Sık sık elleri yıkamak temasla bulaşabilen hastalıkların yayılmasının önlemede en etkili yoldur. Mikroplar henüz çoğalmaya başlamadan ve el ile mukozalara taşınmadan onlardan elleri yıkayarak önemli ölçüde korunabiliriz. Dezenfektan özellikli sıvı sabunlar koruyucudur.
 • Hareket edin, güçlü olun! Havaların soğuması spor faaliyetlerinizin azalmasına, vücudun güçsüzleşmesine neden olmamalıdır. Havaların soğuması metabolizmanızın yavaşlamasına neden olmasın! Bilindiğinin aksine hava sıcaklığı ile ÜSYE hastalıklarına yakalanmanın doğrudan ilgisi yoktur. Kuzey kutbuna yakın Rusya, Kanada, İsveç gibi soğuk iklimli ülkelerde görülen ÜSYE olguları oranı Singapur ve Malezya gibi sıcak ülkelerde görülenden daha fazla değildir. Bu hastalıkların oluşmasında iki faktör vardır: 1- vücudun direncinin/gücünün düşmesi ve 2- yenilenmiş virüslerin dışardan alınmasıdır.
 • Bol bol C vitamini alın. Taze sebze ve meyveler tüketin. Portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, biber, brokoli, çilek, limon, ananas… C vitamininden zengin besinlerdir.
 • Antioksidan besinler tüketin. Tam tahıllar, elma, brokoli, domates, biber, kırmızı üzüm, havuç… antioksidan içeriği yüksek besinlerdir.
 • Büyük şehirlerde toplu taşıma kullanıyorsanız, kalabalık insanların arasında bulunmak zorundaysanız ve hatta hastanede hasta kalabalıkların arasında sıra beklemeniz gerekiyorsa maske takmanız üst solunum yollarınızı hastalıklardan korumanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde ÜSYE grubu hastalıklardan birine yakalandıysanız, sizin maske takmanız diğer insanlar için koruyucudur. Örneğin ÜSYE grubu hastalıklarından birine yakalanmış bir anne maske takarak çocuklarını hastalığın onlara bulaşmasından koruyabilir.
 • Klima ile ısınıyorsanız klimanızın mikroplardan temizlenmesi için bakım ve temizliğini yaptırmayı unutmayın.
 • Grip aşıları ile gribal enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanılabilir. Grip aşıları hakkında detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

Hapşırma ve öksürme sonucu damlacık yoluyla havaya yayılan mikroplar diğer insanların da hastalanmasına neden olabilir.

** Kolonya içerisindeki alkol, zarflı virüslerin zarflarının parçalanmasına neden olur. ÜSYE grubu hastalıklarının önemli bir kısmını zarflı virüsler oluşturur.

ÜSYE grubu hastalıklar hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayınız.