Tırnaklarınızın İşaret Ettiği Sağlık Problemleri

Tırnaklardaki beyaz veya pembe alanlar, tırnağın kalınlaşması veya sararması ile tırnaklardaki tümsekler gibi şekil bozuklukları... her biri bir hastalığa işaret eden belirtilerdir. Karaciğer, akciğerler ve kalpteki bazı hastalıklar kendini tırnaklarda belli edebilir.

11 Haz 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
TIrnak hastalıkları - Hekimim Yanimda

Tırnaklarınızın genel sağlığınıza dair ipuçları verebileceğini biliyor muydunuz? Soluk görünen tırnaklar anemiye, tırnakta tümsek sararmış görünen tırnaklar tırnak mantarına işaret eder.

1. Tırnakların soluk görünmesi

Tırnakların soluk görünmesi

Çok solgun tırnaklar bazen aşağıdakiler gibi ciddi hastalıkların işareti olabilir:

  • Anemi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Karaciğer hastalığı
  • Yetersiz beslenme

2. Tırnakların beyaz görünmesi

Tırnakların beyaz görünmesi

Resimde göründüğü gibi koyu çerçeve içerisinde görünen beyaz alan hepatit gibi karaciğer hastalıklarına işaret edebilir.

Bu görüntüde parmaklarda sarılık olduğunu görüyorsunuz, tırnaklarda sarılık olması başka bir karaciğer sorunu belirtisidir.

3. Tırnakların sararmış görünmesi

Tırnakların sararmış görünmesi

Tırnakların sararmış görüntüsü sıklıkla mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Mantar enfeksiyonu kötüleştikçe, tırnak yatağı geri çekilebilir, tırnaklar kalınlaşabilir, tırnak parçalanabilir veya tırnak düşebilir.

Nadir durumlarda tırnakların sararmış görüntüsü, şiddetli tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

4. Tırnakların mavimsi görünmesi

Tırnakların mavimsi görünmesi

Mavimsi bir renk tonu olan tırnaklar vücudun yeterince oksijen almadığı anlamına gelebilir. Bu durum, amfizem gibi akciğer problemini gösterebilir. Bazı kalp ve dolaşım problemleri mavimsi tırnaklarla ilişkilendirilebilir.

5. Tırnak yüzeyinin pürüzlü görünmesi

Tırnak yüzeyinin pürüzlü görünmesi

Tırnak yüzeyleri pürüzlü, dalgalı veya çukurluysa sedef hastalığının veya inflamatuar artritin erken bir bulgusu olabilir. Tırnakta renk değişikliği sık görülür. Tırnak altındaki cilt kırmızımsı kahverengi görünebilir.

6. Ayrılmış ve çatlamış tırnaklar

Ayrılmış ve çatlamış tırnaklar

Sık sık çatlayan veya katman katman ayrılmış kuru, kırılgan tırnaklar, tiroid hastalığıyla ilişkili olabilir.

Çatlayan ve deforme olan görüntüsüyle veya katman katman ayrılmış kuru, kırılgan tırnaklar, tırnakta sararma ile birlikte görünüyorsa tırnak hastalığının mantar enfeksiyonu sebebiyle geliştiği düşünülür.

7. Tırnak yatağındaki deride şişlik

Tırnak yatağındaki deride şişlik

Tırnak çevresindeki cilt kırmızı ve kabarık görünüyorsa, tırnak kökünün iltihaplandığı düşünülür. Lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğu sonucu olabilir.

Tırnak köklerinde gelişen enfeksiyon kızarıklığa ve iltihaplanmalara neden olabilir.

8. Tırnak altında koyu renkli çizgilerin görünmesi

Tırnak altında koyu renkli çizgilerin görünmesi

Tırnak altındaki koyu renkli çizgiler mümkün olan en kısa sürede araştırılmalıdır. Bu çizgiler en tehlikeli cilt kanseri türü olan malign melanom sebebiyle gelişmiş olabilir.

9. Tırnak uçlarının ısırılmış görüntüsü

Tırnak uçlarının ısırılmış görüntüsü

Tırnakları ısırmanın, tırnak yemenin ve koparmanın sebebi genelde eskiden beri süregelen alışkanlıklardır. Ancak bazı durumlarda endişe etmek gerekir ve tedavisi olan başka nedenlerle gelişmiştir.

Tırnak ısırma ve koparmanın obsesif-kompulsif bozuklukla ilişkili olduğu öne sürülmüştür.

Eğer tırnaklarını ısırmaktan vazgeçemiyorsan doktoruna danışmanda fayda var.

10. Tırnakta tümsek çizgiler

tırnakta tümsek çizgiler

Tırnaklarınızda stresten böbrek ve tiroid hastalığına kadar birçok nedenden dolayı tümsekler ve çıkıntılar olabilir. Tırnakta tümsek genellikle zararsızdır.

Tırnaklardaki hafif dikey çıkıntılar genellikle yaşlılarda, muhtemelen hücre döngüsünün yavaşlaması nedeniyle gelişir.

Böbrek hastalığı, paratiroid bezi hastalığı, sifiliz, kontrol altına alınamayan diyabet ve çinko eksikliği de tırnaklarda tümseklere ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

Demir eksikliği anemisi tırnağın kaşık şeklinde tümsek bir görüntüye bürünmesine neden olabilir.


Tırnaklar büyük bir puzzle’ın küçük parçalarıdır. Tırnak görüntüsündeki bozukluklar ve tırnakta görülen hastalıklar başka hastalıkların genelde ek bulgusudur.

Tırnak görüntüsündeki bozukluklar ve tırnakta görülen hastalıklar nadiren herhangi bir hastalığın ilk bulgusudur.

Tırnaklarda görülen bir çok görüntü farklılığı zararsızdır. Örneğin her beyaz tırnak hepatit hastalığına işaret etmez.

Tırnaklarınızın görünümü ve sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa, aile hekiminize ya da dermatoloji (cildiye) doktorunuza danışabilirsiniz.