Yerken veya İçerken Korona Virüs Bulaşır mı?

Korona virüs 60 derece üzerindeki sıcaklıklara karşı dirençli değil. Bir yemek 60 derece ve üzerinde pişirildiğinde korona virüs bulaşmasını beklemeyiz.

12 Haz 2020 — Son güncelleme:
Paylaş:
Önleyici kaçıngan kısıtlayıcı yeme bozukluğu - kız çocuk yemek yemiyor - hekimimyanimda

Bir şeyler atıştırırken veya yemek yerken korona virüs bulaşabilir mi? Yerken ve içerken nelere dikkat edilmelidir? Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı?

Öncelikle yiyeceklerin veya içeceklerin ambalajları konusunda tedbirli olmakta fayda var. Karton, plastik veya teneke kutu gibi metal yüzeylerden korona virüs bulaşabilir. Virüsün kartonda 1 gün, plastikte ise yaklaşık 3 gün yaşayabildiğini hatırlatalım (1).

Gıdaların pişirilerek tüketileceği düşünüldüğünde virüsün gıda yoluyla bulaşma riskinin olmadığını söylemek mümkün. Bunun temelde 2 sebebi var.

  1. Gıdanın pişirilme ısısında mikropların çoğunlukla ölmesi
  2. Mideye ulaşan gıdaların, midenin güçlü asit salgısı (HCl) ile karıştığında mikropların parçalanması.

Yemek 60 derece ve üzerinde pişirildiğinde korona virüs hayatta kalamaz. 60 derece üzeri sıcaklıkta pişirilen yemeklerden COVID bulaşmasını beklemeyiz.

Gerçekte yediğimiz besinlerle özellikle restoran ve lokantalar gibi yerlerden yediğimiz besinlerde hiç istenmese dahi mikrop olabilir. Sizin siparişinizi hazırlayan personellerden birinin basit bir grip olması bile o yemeğe virüs bulaşma riski doğurur.

Ancak, mide asit ph’ı yaklaşık 2 ile 3 arasındadır. Bu o kadar güçlü bir asit seviyesidir ki neredeyse bir tahtayı bile parçalar. Mide asidine karşı dirençli bakteriyel toksinler dışında ister bakteri olsun ister virüs olsun birçok mikrop asidik mide sıvısıyla parçalanır.

Pişirilmeyen ve bir ambalaj ile korunmayan gıdalarda ise tabiki de mikrop taşıma riski daha yüksektir. Ancak bu mikrop korona virüs ise, korona virüsün midenin asidine karşı koyabilecek gücü olmadığını belirtelim.

Özetle, paket ve ambalajlara karşı temkinli olup elleri yıkamakta fayda var. Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamak her zaman olduğu gibi önemli.

Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı? Böyle bir durum yaşadıysanız yorumlara yazar mısınız