Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı?

Önleyici kaçıngan kısıtlayıcı yeme bozukluğu - kız çocuk yemek yemiyor - hekimimyanimda

Bir şeyler atıştırırken veya yemek yerken korona virüs bulaşabilir mi? Yerken ve içerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle yiyeceklerin veya içeceklerin ambalajları konusunda tedbirli olmakta fayda var. Karton, plastik veya teneke kutu gibi metal yüzeylerden korona virüs bulaşabilir. Virüsün kartonda 1 gün, plastikte ise yaklaşık 3 gün yaşayabildiğini hatırlatalım.

Bakınız: COVID-19: Market alışverişlerinde dikkat edilesi öneriler

Gıdaların pişirilerek tüketileceği düşünüldüğünde virüsün gıda yoluyla bulaşma riskinin olmadığını söylemek mümkün. Bunun temelde 2 sebebi var.

  1. Gıdanın pişirilme ısısında mikropların çoğunlukla ölmesi
  2. Mideye ulaşan gıdaların, midenin güçlü asit salgısı (HCl) ile karıştığında mikropların parçalanması.

Korona virüs 60 derece üzerindeki sıcaklıklara karşı dirençli değil. Bir yemek 60 derece ve üzerinde pişirildiğinde korona virüs bulaşmasını beklemeyiz.

Gerçekte yediğimiz besinlerle özellikle restoran ve lokantalar gibi yerlerden yediğimiz besinlerde hiç istenmese dahi mikrop olabilir. Sizin siparişinizi hazırlayan personellerden birinin basit bir grip olması bile o yemeğe virüs bulaşma riski doğurur.

Ancak, mide asit ph’ı yaklaşık 2 ile 3 arasındadır. Bu o kadar güçlü bir asit seviyesidir ki neredeyse bir tahtayı bile parçalar. Mide asidine karşı dirençli bakteriyel toksinler dışında ister bakteri olsun ister virüs olsun birçok mikrop asidik mide sıvısıyla parçalanır.

Pişirilmeyen ve bir ambalaj ile korunmayan gıdalarda ise tabiki de mikrop taşıma riski daha yüksektir. Ancak bu mikrop korona virüs ise, korona virüsün midenin asidine karşı koyabilecek gücü olmadığını belirtelim.

Özetle, paket ve ambalajlara karşı temkinli olup elleri yıkamakta fayda var. Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamak her zaman olduğu gibi önemli.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.