Yerken veya içerken korona virüs bulaşır mı?

Bir şeyler atıştırırken veya yemek yerken korona virüs bulaşabilir mi? Yerken ve içerken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle yiyeceklerin veya içeceklerin ambalajları konusunda tedbirli olmakta fayda var. Karton, plastik veya teneke kutu gibi metal yüzeylerden korona virüs bulaşabilir. Virüsün kartonda 1 gün, plastikte ise yaklaşık 3 gün yaşayabildiğini hatırlatalım.

Bakınız: COVID-19: Market alışverişlerinde dikkat edilesi öneriler

Gıdaların pişirilerek tüketileceği düşünüldüğünde virüsün gıda yoluyla bulaşma riskinin olmadığını söylemek mümkün. Bunun temelde 2 sebebi var.

  1. Gıdanın pişirilme ısısında mikropların çoğunlukla ölmesi
  2. Mideye ulaşan gıdaların, midenin güçlü asit salgısı (HCl) ile karıştığında mikropların parçalanması.

Korona virüs 60 derece üzerindeki sıcaklıklara karşı dirençli değil. Bir yemek 60 derece ve üzerinde pişirildiğinde korona virüs bulaşmasını beklemeyiz.

Gerçekte yediğimiz besinlerle özellikle restoran ve lokantalar gibi yerlerden yediğimiz besinlerde hiç istenmese dahi mikrop olabilir. Sizin siparişinizi hazırlayan personellerden birinin basit bir grip olması bile o yemeğe virüs bulaşma riski doğurur.

Ancak, mide asit ph’ı yaklaşık 2 ile 3 arasındadır. Bu o kadar güçlü bir asit seviyesidir ki neredeyse bir tahtayı bile parçalar. Mide asidine karşı dirençli bakteriyel toksinler dışında ister bakteri olsun ister virüs olsun birçok mikrop asidik mide sıvısıyla parçalanır.

Pişirilmeyen ve bir ambalaj ile korunmayan gıdalarda ise tabiki de mikrop taşıma riski daha yüksektir. Ancak bu mikrop korona virüs ise, korona virüsün midenin asidine karşı koyabilecek gücü olmadığını belirtelim.

Özetle, paket ve ambalajlara karşı temkinli olup elleri yıkamakta fayda var. Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamak her zaman olduğu gibi önemli.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz