Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Yüksek Ateş Nedir? Ateş Düşürücü Gerekli mi?

Yetişkinlerde, ateş genellikle tehlikeli olacak kadar yükselmez. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut ısısı daha kolay yükselebilir. 38 hatta 38,5 derece gibi ölçülen değerler normal kabul edilebilir.

yüksek ateş hasta kız çocuk - HekimimYanimda

İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Yetişkinlerde yüksek ateş genellikle tehlikeli olacak kadar çıkmaz. Bir yetişkinin ateşinin yükselmesi muhtemelen ciddi bir sağlık sorunu ile ilişkilidir.

Çocuklarda ise vücut sıcaklığını dengede tutma mekanizmaları ve bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut ısısı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçülen değerler normal kabul edilebilir.

Sağlıklı çocukların vücut ısısı 36.5°C ile 37.5°C arasındadır. Bu sıcaklık gün boyunca değişir. Genellikle akşamları sabaha göre yaklaşık 0,5°C daha yüksektir.

37.5 ile 38.5°C arasındaki sıcaklıklar, hafif yüksek vücut sıcaklığı olarak adlandırılır. Ateş bu seviyelerdeyken öncelikli olarak ilaç dışı yöntemlerle yüksek ateşi kontrol altına almak tercih edilebilir.

Çocuklarda 38,5 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde, ilaç dışı ateş düşürme yöntemlerine ek olarak, ise ateş düşürücü ilaçlar verilebilir.

Ateş Düşürücü Asistanı
Normal kabul edilen aralık
Aksiller (koltuk altı)34,7 – 37,4 °C
Oral (ağız içi)35,5 – 37,5 °C
Timpanik (kulak içi)35,8 – 37,8 °C
Rektal (anüs, makat)36,6 – 38 °C
Ölçüm yapılan bölgeye göre ateşin normal aralıkları

Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır.

Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

Yüksek ateşin devam etmesi veya çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

Soru Cevap

Yüksek ateş nedir?

Çocuklarda yüksek ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır. 37.5 derece ve daha üzeri ateş, hafif yüksek ateş olarak tanımlanabilir.

Yetişkinlerde yüksek ateş kaç derece?

38 derece ve daha üzeri ateş, yüksek ateş olarak tanımlanabilir.

Yetişkinlerde normal ateş kaçtır?

Yetişkin insanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir.

Çocuklarda normal ateş kaç derecedir?

Sağlıklı çocukların vücut ısısı 36.5°C ile 37.5°C arasında değişir. Genellikle akşamları sabaha göre yaklaşık 0,5°C daha yüksektir.


Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279455/

hy

Hekimim Yanımda mobil uygulamasını indir!

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Yüksek Ateş Nedir? Ateş Düşürücü Gerekli mi?” için 2 cevap

  1. Bebeğim 15 aylık, iki gündür ateşi 38-39.5 arası. İlaç verdiğim halde ateşi düşmüyor. Ne yapabilirim?

    • Yüksek ateşi kontrol altına almak için gerekli önlemleri almanıza rağmen ateş yüksek kalmaya devam ediyorsa bu diş çıkarma gibi süreç gerektiren doğal bir duruma veya enfeksiyon gibi tedavi gerektiren bir hastalığa işaret edebilir. Böyle durumlarda bir doktor muayenesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir