Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Yüksek Ateşi Düşürmek için İlaç Dışı Yöntemler

Çoçuk ateş düşürme yöntemleri genel olarak çocuğun vücudunun ısıyı kaybetmesi üzerine planlanır. Koltuk altı, göğüs veya alnını nemli bir bezle sildiğinizde cilt üzerindeki sıvı buharlaşırken çocuğun ısısını alır. Yine çocuğun kıyafetlerini çıkarmak veya bulunduğu ortamın ısısını düşürmek de çocuğun ısı kaybetmesini kolaylaştırır.

yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler

Ateş düşürmek için ilaç kullanmadan önce ilaç dışı yöntemler ile ateşi düşürmeye çalışabilirsiniz. Bu özellikle 37,5 ile 38,5 arasında ateşi olan çocuklarda ilaç ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Bebeklerimize ve çocuklarımıza ihtiyaçlarından daha fazla ilaç vermeyi istemeyiz.

İnsan vücudu ayakta dengede durabilir ve ateşini belli bir aralıkta sabit tutabilir. Bebekler her ikisini de zamanlar öğrenir. Dolayısıyla bir bebeğin ateşi sadece onu kontrol etmeyi henüz öğrenemediği için yükselebilir. Bazen de önemli bir hastalık nedeniyle ateş yükselir ve acilen tedavi gerekebilir.

Yüksek ateşi düşürmek için ilaç dışı yöntemler nelerdir? İlaca bağlı yan etkileri en aza indirmek için, ilaç dışı yöntemlerle yüksek ateş nasıl düşürülür?

1. Oda ısısını düşürün

Oda ısısını mümkünse 21-22 derecelere kadar düşürün. Ancak yüksek ateşli çocuk hava akımında (cereyanda) kalmamalıdır.

Eğer odalarınızdan birinde klima var ise 21-22 dereceye kadar soğutun ve çocuğunuzu bu odaya alın. Ancak klimanın soğuk havası doğrudan çocuğa vurmamalı.

2. Kıyafetlerini çıkarın

Çocuğunuza çok ince bir giyisi giydirebilirsiniz. Ancak kıyafetler arttıkça ateşin düşmesi zorlaşır.

Kıyafetleri çıkarıldığı için korkan, kasılan ve daha çok ağlayan çocuklarda ateş daha da yükselebilir.

Bu nedenle çocuğun çıplak değil ince bir kıyafet giymesi daha etkili olabilir. Çocukların sakin kalmalarıda önemlidir.

3. Suyla ıslatılmış havlu kullanın

Alnına, göğsüne, kasıklarına veya uygun başka yerlerine suyla ıslatılmış havlular yerleştirin. Su normal sıcaklıkta (sıcak veya soğuk değil!) olmalıdır.

Suyun buharlaşması ısı alan bir tepkimedir. Çocuğunuzun cildindeki su veya çocuğun cildi üzerindeki havluda bulunan su buharlaştıkça çocuğun ısısını düşürecektir.

Suyla ıslatılmış bir bez ya da havlu ile koltuk altı ve kasık gibi kan dolaşımının yüksek ve derinin göreceli olarak daha ince olduğu bölgelere hafifçe bastırın veya buraları sık sık nemlendirin.

Çocuğa ansızın soğuk suyla duş aldırmak çocukta şoka bağlı vücut ateşinin daha da yükselmesine neden olabilir.

Su ile cildin ıslatılması veya nemlendirilmesi daha güvenli bir yoldur.

Cilt üzerindeki nem (su) buharlaştıkça çocuğun ısısını düşürecektir. Cilt kurudukça tekrar nemlendirin.

Not: Çocuğu asla soğuk ıslak havlu veya çarşafa sarmayın ya da direkt soğuk duşun altına sokmayın.

4. Alkolün uçucu etkisini kullanın

Su, alkol ile karıştırıldığında cilt üzerinde gözenekleri temizleme kabiliyeti artar. Böylece gözeneklerden ısı kaybı artar. Böylece vücut ısısını daha hızlı düşürür.

Diğer taraftan alkol gibi uçucu sıvılar daha çabuk buharlaşır ve daha hızlı şekilde bulunduğu ortamın ısısını alır.

Yüksek ateşi olan bir çocuğa kolonya veya cilt dezenfektanı gibi sıvılarla ıslattığınız havlu ile cildini nemlendirirseniz yüksek ateşini daha hızlı düşürebilirsiniz.

Not: Bu işlem için alkollü içkiler kullanmayın! Kolonya ve cilt dezenfektanları %60-80 gibi yüksek oranlarda alkol içerir ve alkol temizleyici ve uçucudur. Oysa sarhoş olmak için satın alınan alkollerde alkol oranı en fazla %20 civarlarındayken bu içkiler yoğun kıvamda ve zor buharlaşan aroma içerirler. Ayrıca ciltteki gözenekleri kapatabilirler.

5. Sirke kullanın

Sirkeli su ile yüksek ateşi düşürmek mümkündür.

Su, sirke ile karıştırıldığında cilt üzerinde gözenekleri temizleme kabiliyeti artar. Böylece gözeneklerden ısı kaybı artar. Böylece vücut ısısını daha hızlı düşürür.

6. El ve ayaklarını sıcak tutun!

Ateş düşürme yöntemleri arasında en önemlisi çocuğun vücut ateşini yükseltme ihtiyacını ortadan kaldırmaktır. Bazen çocuğun elleri ve ayakları soğuktur. Vücudu ellerini ve ayaklarını ısıtmaya çalışıyordur. Ancak elleri ve ayakları soğuktan normal ısıya yükseliyorken, alnı ve göğsü yüksek ateşler içinde yanıyor olabilir.

Vücut ateşi yükseldiğinde, vücut aşırı enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır.

Vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere daha az kan gönderirken; beyin, kalp, karaciğer gibi organlara daha fazla kan gönderir. Vücut pembemsi morumsu bir renkte görünür.

Çocuğun el, kol ve bacaklarında kan dolaşımının azalması nedeniyle soğukluk olmasına rağmen gövdede yüksek sıcaklık görülür.

Çocuğun elleri ve ayakları soğuk olursa, vücudu ellerini ve ayaklarını ısıtmak için vücut ısısını arttırır. Bu esnada gövdesinin ısısı daha da artar. Çocuğunuzun el ve ayaklarının soğuk olmasına müsade etmeyin.

Ellerini örtmek, ayaklarına çorap giydirmek çözüm olabilir. Özetle; gövdesi çıplak ya da ince kıyafetli olacak ellerinde ve ayaklarında ise daha kalın kıyafetler olacak.

Yüksek ateş, terlemeyi ve solunum sayısını artırarak vücuttan sıvı kaybının artışına neden olur. Yüksek ateşli çocuğa bol miktarda sıvı/su içirin.

7. Su içirin

Çocuk ateş düşürme yöntemleri arasında önemli bir diğer durum ise, yüksek ateşin susuzluğu tetiklemesi bu nedenle ateşi olan çocuğun sıvı ihtiyacının artmasıdır.

Yüksek ateş nedeniyle atılan su buharı ve ter miktarı artar. Çocuğunuzun kaybettiği suyu yerine koymak için ona bol bol su içirin.

Ayrıca vücutta sıvı eksikliği (dehidratasyon, su eksikliği) olduğunda vücudun suyu muhafaza için terleme kapasitesi düşer. Bu durumda ateşin yükselme riski artar.

Özetle:

  • Susuzluk ateşin yükselme riskini arttırır.
  • Yüksek ateş vücudun su ihtiyacını arttırır.

Bu nedenle yüksek ateşli çocuğa su içirmek vücut ısısının düşmesine yardımcı olur.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

“Yüksek Ateşi Düşürmek için İlaç Dışı Yöntemler” için 3 cevap

  1. Emeğinize sağlık, her annenin ve bireyin net bir şekilde sağlık bilgisine ulaşabileceği bir site olmuş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.