Çinko Oksit Kremle Egzama Tedavisi

Çinko, vücudunuzun birçok fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Antibakteriyel etki gösterir. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasında yardımcı olabilir ve egzama nedeniyle zayıflamış cilde iyileşme şansı verebilir. Çinko oksit bileşiği, egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

27 Eyl 2021 — Son güncelleme:
Paylaş:
elde egzama_Çinko Oksit içeren kremler egzama tedavisinde ne kadar etkilidir

Egzamanın belirgin bir tedavisi olmasa da rahatsızlığı hafifletmeye, iltihabı azaltmaya ve cildi normal koşullara döndürmeye yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur. Çinko oksit içeren kremlerin uygulanması bu tedavilerden biridir.

Egzama (aynı zamanda atopik dermatit olarak da adlandırılır), cildin kızardığı, tahriş olduğu, kaşındığı ve kabardığı bir durumdur.

Çinko oksit, cilt tahrişini yatıştırma ve önleme yeteneği ile bilinir, yani egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan bazı insanlara yardımcı olabilir.

Çinko oksit nedir?

Çinko, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı destekleyen temel bir eser mineraldir. Sağlıklı şekilde tat ve koku alabilmeniz için gereklidir. Ayrıca, yaraları iyileştirmek için de gereklidir, bu yüzden egzama tedavisi olarak yardımcı olabilir.

Bir eser element olan çinko çok reaktiftir. Bu yüzden tek başına saf, element halinde olmak yerine her zaman bir bileşiğe (oksit gibi) bağlıdır.

Çinko oksit bileşiği beyaz bir görünüme sahiptir, ancak çinko tek başına daha çok gümüş (gri) renktedir.

Çinko bağışıklık sisteminin ideal şekilde çalışmasının destekler. Bu nedenle, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sıklıkla önerilemektedir. Birçok multivitamin ve soğuk algınlığı pastillerine çinko eklenmektedir.

Çinkonun bağışıklığı güçlendirme potansiyeli, egzama alevlenmesi sırasında kullanılmasının yararlı olmasının bir nedenidir. Çünkü egzema alevlenmesi cilt zayıf ve enfeksiyona maruz kaldığında gerçekleşir.

Çinko protein üretimi ve DNA sentezi için de önemlidir. Bu nedenle cildinizdeki hasarlı hücrelerin yerini almak için yeni cilt hücrelerinin büyüme hızını arttırabilir. Cildin kendini iyileştirme hızını arttırabilir.

Üstelik çinko, ciltteki yağ bezlerinde yağ üretimini azaltarak ve P. acnes isimli bakteriye karşı anti-bakteriyel etki göstererek çift etki ile sivilce oluşumunu azaltabilir. Ciltteki sivilcelerin iyileşme hızını arttırabilir.

Kolajen üretiminde bir kofaktör olan çinko, kolajen sentezinde hayati bir rol oynar. Bu mineral hücre onarımı için gereklidir ve vücuttaki kolajenin hasardan korunmasına yardımcı olur. Çinko eksikliği üretilen kolajen miktarını azaltabilir, bu nedenle yeterli miktarda almak önemlidir!

Çinko oksit egzama için ne kadar etkilidir?

Çinko vücudunuzun her yerinde bulunur, ancak özellikle kemiklerinizde, kaslarınızda, karaciğerinizde ve cildinizde bol miktarda bulunur.

Egzama alevlenmesi sırasında vücut histamin salgılar ve bu da kaşınmanıza neden olur. Ayrıca cildinizde küçük kabarcıklar görülebilir, pul pul veya çatlamış olabilir. Cilt kuruluğu gelişebilir.

Çinko, ciltte egzama alevlenmesi sırasında oluşan bu zayıf alanların iyileşmesini hızlandırabilir.

Histamin, vücudun kendisini enfeksiyona ve diğer yabancı davetsiz misafirlere karşı savunmak amacıyla ürettiği kimyasaldır. Ödem, kaşıntı, kızarıklık gibi alerji belirtilerinin gelişmesine neden olur.

Çinko oksit, histamin salınımını engelleyerek kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çinko içeren kremler, egzamada sık görülen kuru, pul pul dökülen cilde iyi gelen bir nem bariyeri sağlar. Ayrıca, bu mineralin doğal antibakteriyel özellikleri ve iyileşmeyi destekleme yeteneği sayesinde olası enfeksiyonlarla savaşmaya da yardımcı olabilir.

Çinko oksit başka ne için kullanılabilir?

Çeşitli güzellik ve kişisel bakım ürünlerinde bulunur.

Çinko oksitin en yaygın kullanım alanlarından biri cildi güneşten korumak amacıyla güneş koruyucu olarak kullanılmasıdır.

Aynı zamanda ciltteki kesikleri ve yanıkları tedavi etmek için kullanılan cilt kremlerinin içerisine iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla bir yardımcı madde olarak eklenebilir.

Egzama tedavisi

Egzama tedavisi kişiden kişiye ve hatta aynı kişide bile değişir.

Egzama teşhisi konduğunuz ilk anda kullanmaya başladığınız tedavi zamanla daha az etkili olabilir veya eskiden işe yarayan bir tedavinin artık yetersiz geldiğini görebilirsiniz.

Krem veya merhem seçerken egzamanızın ciddiyetini göz önünde bulundurun.

 • Cilt özellikle kuru, pul pul ve çatlaksa, merhemler daha kalın olduklarından ve nemi cilde karşı daha uzun süre tutabildikleri için daha yararlı olabilir.
 • Kremler ise merhemlere kıyasla daha az yapışkandırlar ve daha kolay yıkanırlar.

Egzama tedavisinde cilt üzerine bölgesel uygulanan kremler veya jeller, haplara nazaran öncelikli olarak tercih edilir. Çünkü bu jeller cildin doğrudan etkilenen bölgesine uygulanırlar ve yan etki riskleri daha düşüktür. Üstelik, cildi nemlendirirler.

Pişik kremleri

Şaşırtıcı olsa da, çinko oksit içeren pişik kremleri egzama için iyi sonuç verebilir. Bebekler için tasarlanmış olsa da bazı pişik kremleri çinko oksit içerir ve egzamayı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Sabun

Bazı el sabunlarında çinko bulunur. Bu sabunları kullanmak, egzama alevlenmesini yatıştırmaya ve cildi temizlemeye yardımcı olabilir.

Çinko içeren sabunlar, ellerinizi temiz tutarken aynı zamanda egzamanızı da tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Çinko oksit içeren kremler

Çinko oksit içeren birçok ürün vardır. Bazıları:

 • Topicure Krem %25 Çinko Oksit
 • Dermolife Çinko Oksit Krem
 • Oksizinc Krem Çinko Oksit
 • Hartmann Menalind Molicare Çinko Oksit Kremi
 • Oksizinc Baby Bebek Pişik Önleyici Pomat
 • Dr Rena Dermo Çinko Krem
 • Exvitamin Çinko Oksit Zinc Oxide
 • Capicade Çinko Oksit %40 Krem
 • Santasya Çinko Oksit Krem

Çinko oksit krem nerelerde kullanılır?

Cilt üzerinde antibakteriyel etki gösteren ve cildin kendini tazelemesine yardım eden çinko oksit, şu durumlarda kullanılabilmektedir:

 • Sivilce (akne) tedavisi
 • Cilt kızarıklıkları
 • Güneş yanıkları
 • Güneş kremleri
 • Pişik tedavisi
 • Egzema
 • Dermatit
 • Bebek bezi döküntüsü
 • Kolajen üretimini arttırabilir

Nasıl kullanılır?

Kremi cildinize uygulamadan önce küçük bir yama testi yaparak kremi çok miktarda kullandığınızda reaksiyon göstermeyeceğinizden emin olun. Egzamalı birçok kişi hassas cilde sahip olduğundan, bir yama testi, olumsuz bir reaksiyonun neden olduğu sıkıntıyı önleyebilir.

Cildiniz hassas olsun veya olmasın, cilt üzerine uygulanan tüm ürünler potansiyel olarak yan etki riski taşırlar.

Egzamanız için çinko içeren yeni bir ürün kullanmaya karar verdiyseniz, cildinizde gelişebilecek alerjik reaksiyon olasılığına karşı bir yama testi yapmayı değerlendirebilirsiniz.

Yama testi yapmak için:

 1. Küçük bir cilt bölgesi seçin. Kolunuzun veya bileğinizin içi gibi kolayca gözlemleyebileceğiniz bir alanı seçebilirsiniz. Dilerseniz bu alanı bir kalemle daire içine alarak işaretleyebilirsiniz.
 2. Yeni kullanmaya başlayacağınız ürünü seçilen alana az miktarda uygulayın ve 24 saat bekleyin.
 3. Ürünü uyguladığınız alanda kızarıklık, ürtiker veya kaşıntı gibi yan etkiler yaşarsanız, ürünü tekrar kullanmayın. Herhangi bir yan etki yaşamıyorsanız ürünü vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulamayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca kullanmadan önce ürünün içerisinde yan etki oluşturabilecek herhangi bir alerjen olup olmadığını kontrol edin. Ürün içerisindeki talimatları uygulayın.

Çocuklar için güvenli mi?

Çocuklar, hatta bebekler bile egzama ve diğer deri rahatsızlıklarına yakalanabilir.

Bebeklerin ve çocukların cildini yatıştırmaya yönelik birçok ürün çinko oksit içerir. En bilinenlerinden biri pişik kremidir.

Çinko, bebeklerde ve çocuklarda kullanılması önerilen güneş kremlerinde de yaygın bir bileşendir.

Çinko oksit ürünleri, özellikle kremler ve merhemler, egzama alevlenmesi sırasında cildinizi yatıştırmaya ve korumaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, egzama semptomlarınızı hafifletmek için yeni bir ürün denemeden veya birden fazla tedavi kullanmadan önce daima doktorunuza danışmalısınız.

Çinko eksikliği

 • Besinlerle yeteri kadar çinko alamıyorsanız.
 • Sindirim sisteminiz besinlerdeki çinkoyu yeteri kadar ememiyorsa
 • Vücudunuzun çinkoyu emmesine engel olabilecek herhangi bir ilaç veya takviye kullanıyorsanız.
 • Çok fazla demir alıyorsanız (çinko ve demir mineralleri emilmek için birbiriyle yarışır ve birinin fazla alınması diğerinin emilmesini azaltabilir)

Çinko eksikliği yaşama riskiniz artar. Vücudunuzdaki çinkonun yaklaşık %5 kadarı ciltte bulunur. Cildin sağlıklı parlak ve genç görünümü için çinko gereklidir.

Çinko içeren doğal besinler

En çok çinko içeren besinler ihtiyacınız olan çinko miktarını doğal yollarla almanızı sağlar. Üstelik doğal besinler çinko toksisitesi (çinko zehirlenmesi) riski oluşturmazlar.

 • İstiridye, karides, midye ve yengeç gibi kabuklu deniz ürünleri
 • Kırmızı et (sığır, koyun, kuzu)
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yumurta
 • Barbunya, fasulye ve mercimek gibi baklagiller
 • Ceviz, badem, kaju, yer fıstığı, kabak çekirdeği ve ayçiçeği gibi atıştırmalıklar

Soru Cevap

Çinko oksit nedir?

Bir eser element olan çinko çok reaktiftir. Bu yüzden tek başına saf, element halinde olmak yerine her zaman bir bileşiğe (oksit gibi) bağlıdır. Çinko oksit bileşiği egzama tedavisi kremlerinde yaygın olarak bulunur.

Çinko egzamaya iyi gelir mi?

Çinko protein üretimi ve DNA sentezi için önemlidir. Çinko oksit, cildinizdeki hasarlı hücrelerin yenilenmesi için yeni cilt hücrelerini teşvik eder. Cildin kendini iyileştirme hızını arttırabilir.

Çinko oksit içeren kremler ne işe yarar?

Cilt üzerine uygulandıklarında, yeni cilt hücreleri üreten hücrelerin çinko ihtiyacını karşılayabilir. Bu sayede yeni cilt hücresi üretimi artabilir. Ayrıca çinko oksit, cilt üzerine uygulandığında antibakteriyel etki gösterir.