Pazar, 5 Temmuz, 2020

Elde Mantar Enfeksiyonu (Tinea manum)

Elde görülen mantar enfeksiyonunun en sık nedeni, ayaktaki mantar enfeksiyonunu el ile kaşıma suretiyle ele bulaşan mantar mikropları nedeniyle oluşur. Ayaktaki mantarların tedavisi gibi mantar kremleri el cildine sürülerek tedavi gerçekleştirilebilir. Tüm mantar hastalıklarında olduğu gibi mantar ile enfekte olmuş cilt yüzeyinin nemden uzak kalması ve iyi havalanması gerekir.

Eldeki mantar hastalığı genellikle vücudun bir başka yerindeki yüzeysel (cilt) mantar enfeksiyonundan bulaşmıştır. Ciltteki mantar enfeksiyonlarının neden oluştuğu ve onlardan nasıl korunacağınızı öğrenmek için,

Bakınız: Yüzeyel mantar enfeksiyonları (Dermatofitozlar – Tinea)

Elde mantar enfeksiyonunun tıbbi adı Tinea manum‘dur.

Genellikle tek elde, çoğunlukla da sağ eldedir. Avuç içinde diffüz, kuru skuamlar vardır.

Genellikle belirti vermezler. Parmak aralarında maserasyon ve eritem ile karakterize interdigital tip ve el yan taraflarında veziküllerle karakterize dishidrozik tip nadir değildir.

Avuç içi ve ayak tabanına yerleşen mantar enfeksiyonlarında kontakt dermatit, psoriasis, keratodermi, sifiliz 2. dönem, interdigital tipte ise eritrazma ve kandidiyazis ile ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Tinea pedis ve Tinea manumun seyri sırasında erizipel ve lenfanjit gibi komplikasyonlar oldukça sık görülür.

2. Elde Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Hafif ya da orta şiddette tinea pedis veya tinea manumda cilt üzerine uygulanan krem, merhem veya sprey gibi topikal mantar ilaçları yeterlidir.

Azol, sikloproks, tolnaftat, alilamin, undesilinik asit gibi ajanların günde 1 veya 2 kez kullanımı yeterlidir. Bu topikal tedavi 6-12 hafta sürmelidir.

Sistemik tedavi gereken durumlarda;

Terbinafin:Çocuklarda 3-6 mg/kg/gün doz ile 2 hafta, erişkinde ise 250 mg/gün doz ile 2 hafta tedavi

Itrakonazol:Çocuklar için 5mg/kg/gün dozun 1-2 hafta, erişkinlerde ya 400 mg/gün dozun 1 hafta ya da 200 mg/gün dozun 3 hafta veya 100 mg/gün dozun 4 hafta uygulanması

Flukonazol:Çocukta 6 mg/kg/gün doz ile 4-6 hafta, 150 mg/hafta doz ile 3-6 hafta tedavi


Yüzeyel mantar enfeksiyonları klinik olarak enfeksiyonunun görüldüğü yerlere göre;

şeklinde sınıflandırılabilmektedir.

Dr.Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz