Elde Mantar Enfeksiyonu (Tinea manum)

Eldeki mantar hastalığı genellikle vücudun bir başka yerindeki yüzeysel (cilt) mantar enfeksiyonundan kaşınırken bulaşmıştır. Sıklıkla ayak mantarını kaşımak, hastalığın ele bulaşmasına yani el mantarı gelişmesine neden olur. El mantarı da tıpkı ayak mantarı gibi cilt üzerine sürülen kremlerle tedavi edilebilir.

22 Nis 2019 — Son güncelleme:
Paylaş:
tinea manum-el mantarı- hekimimyanimda

Elde görülen mantar enfeksiyonunu genellikle ayak mantarı kaynaklıdır. Ayaktaki mantar enfeksiyonunu el ile kaşıma suretiyle ele bulaşır. El mantarı, kasık veya vücudun başka bir yerini kaşıma nedeniyle de ele bulaşmış olabilir.

Tedavisi, ayak mantarı gibidir. Mantar kremi ele sürülerek tedavi gerçekleştirilebilir. Mantar ile enfekte olmuş cilt yüzeyinin nemden uzak kalması ve iyi havalanması gerekir.

Ciltteki mantar enfeksiyonlarının neden oluştuğu ve onlardan nasıl korunacağınızı öğrenmek için,

Elde mantar enfeksiyonunun tıbbi adı Tinea manum‘dur.

Genellikle tek elde, çoğunlukla da sağ eldedir. Avuç içinde diffüz, kuru skuamlar vardır.

Genellikle belirti vermezler. Parmak aralarında maserasyon ve eritem ile karakterize interdigital tip ve el yan taraflarında veziküllerle karakterize dishidrozik tip nadir değildir.

Avuç içi ve ayak tabanına yerleşen mantar enfeksiyonlarında kontakt dermatit, psoriasis, keratodermi, sifiliz 2. dönem, interdigital tipte ise eritrazma ve kandidiyazis ile ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Tinea pedis ve Tinea manumun seyri sırasında erizipel ve lenfanjit gibi komplikasyonlar oldukça sık görülür.

Elde Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Hafif ya da orta şiddette tinea pedis veya tinea manumda cilt üzerine uygulanan krem, merhem veya sprey gibi topikal mantar ilaçları yeterlidir.

Azol, sikloproks, tolnaftat, alilamin, undesilinik asit gibi ajanların günde 1 veya 2 kez kullanımı yeterlidir. Bu topikal tedavi 6-12 hafta sürmelidir.

Sistemik tedavi gereken durumlarda;

Terbinafin:Çocuklarda 3-6 mg/kg/gün doz ile 2 hafta, erişkinde ise 250 mg/gün doz ile 2 hafta tedavi

Itrakonazol:Çocuklar için 5mg/kg/gün dozun 1-2 hafta, erişkinlerde ya 400 mg/gün dozun 1 hafta ya da 200 mg/gün dozun 3 hafta veya 100 mg/gün dozun 4 hafta uygulanması

Flukonazol:Çocukta 6 mg/kg/gün doz ile 4-6 hafta, 150 mg/hafta doz ile 3-6 hafta tedavi


Yüzeyel mantar enfeksiyonları klinik olarak enfeksiyonunun görüldüğü yerlere göre;

şeklinde sınıflandırılabilmektedir.