Pazar, 20 Eylül, 2020

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Androgenetik Alopesi

Androgenetik alopesi, genetik yatkınlığı olan bireylerde androjenlere bağlı gelişen yaygın saç dökülmesidir. Kelliğin en sık sebebidir.

Androgenetik alopesi saç büyüme döngüsünde aktif büyüme evresinin kısalmasıyla ilgilidir. Saç foliküllerinde güçlü terminal saç kılları yerini vellus tüylerine bırakır.

1. Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) nasıl başlar?

  1. Alopesi(kellik) için saç folikülünün belirli bir süre boyunca yeterli Dihidrotestosteron(DHT) maruz kalması gerekir.
  2. Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, 5α-Redüktaz ile aktif metaboliti olan Dihidrotestosteron(DHT)’a dönüştürülür.
  3. Dihidrotestosteron(DHT) saç kökleri üzerindeki reseptörlere bağlanarak terminal saç foliküllerinde küçülmeye neden olur. Foliküllerden zayıf, ince ve renksiz (vellus) saçlar üremeye başlar.
  4. Bu süreç testosteron hormonuyla ergenlik sonrası hissedilmeye başlar ve yaş ilerledikçe etkisi daha görünür hale gelir.

Androgenetik alopesisi olan erkeklerde, saç foliküllerinde 5α-Redüktaz ve Dihidrotestosteron(DHT) miktarı artmıştır. Bu artış çevresel ve genetik faktörlerle olur.

5α-Redüktaz eksikliği görülen erkeklerde, erkek tipi saç dökülmesi görülmez. 5α-Redüktaz enzimini inhibe eden ilaçların erkek tipi saç dökülmesinde etkili olduğu saptanmıştır.

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle alnın açılması ve başın tepe kısımlarında saçların zayıflamasıyla başlar. Çevresel ve genetik faktörler saç dökülme miktarını etkiler. Ancak, erkeklik hormonu sebebiyle ilerleyen yaşlarda saç dökülmeleri erkek olmanın doğasında vardır! Peki saçların daha az kaybedilmesi ve hali hazırda saçların daha güçlü olması için neler yapabiliriz?

2. Androgenetik Alopesi (Erkek Tipi Saç Dökülmesi) nasıl tedavi edilir?

Tedavide kullanılabilecek yöntemlerden bazıları şöyledir:

2.1. Topikal Minoksidil

Damarları genişleterek kan akımını arttırır. Yeni kan damarları yapımını sağlar. Keratinositlerin daha uzun süreler etkili kalmasını sağlar. Vellus tüylerinin terminal kıllar haline gelmesini sağlar. Saçların güçlü ve çok görülmesine yardımcı olur. Minoksidil hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

2.2. Spironolakton (Aldactone)

Diüretik etki gösteren aldosteron benzeri steroid bir ilaçtır. Androjen reseptörlerine bağlanır. Androjenin etkisini bloklar. 5α-redüktaz aktivitesini azaltır. Hipotansiyon, elektrolit dengesizliği, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve ürtiker gibi yan etkiler görülebilir.

2.3. Finasterid

Testosteronun DHT’na periferik dönüşümünü bloke eden tip2 5α-redüktazı inhibe eder. Başın tepe kısmı ve orta kesimlerdeki saç kayıplarında daha etkilidir. Yeni saç çıkışı tedaviye başlandıktan yaklaşık 6 ay sonra olur ancak gözle farkedilmeleri daha uzun sürebilir. Saç çıkışının devamı için ilacın kullanılmaya devam etmesi gerekir. İlaç bırakıldığında ilacın faydaları da biter. Finasterid hamile kadınlarda ve çocuklarda kontrendikedir, kullanılmamalıdır. Erkeklerde %2 oranında seksüel fonksiyon bozukluğu yapabilir.

2.4. Dutasterid

Tip1 ve tip2 5α-redüktazı inhibe eder. Finasteride göre serum ve saçlı deride Dihidrotestosteron(DHT) düzeylerini daha fazla azaltır.

2.5. Cerrahi saç replesmanı veya saç ekimi

uygun kişilerde saçın sık olduğu bölgelerden cerrahi yöntemlerle seyrek olduğu bölgelere taşınmasıyla yapılır.

3. Androgenetik Alopesi için öneriler:

  • Saç derinize masaj yapmanızı sağlayacak seyrek taraklar ile saçlarınızı hafif hafif tarayarak derinize masaj yapmanız, o bölgede vazodilatasyonu uyararak saç foliküllerinin daha iyi kanlanmasına yardımcı olur.
  • Minoksidil içeren şampuanlar kullanmak saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur.
  • Doğal ve organik besinlerle sağlıklı beslenmek tüm bedeninizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Bol sebze ve meyve tüketmeye gayret edin.
  • Kısa saç kesimi saç köküne binen yükün daha az olmasını sağlayacak ve dökülmeleri arttıracaktır.
  • Planlı ve düzenli bir hayat yaşamanız stresinizi azaltacaktır. Saçlarınızın sağlığı için stres seviyenizi takip edin. Gerekiyorsa profesyonel destek alın.

Eğer sizinde alnınız açılıyor ve başın üst kısımlarında veya genel olarak saçlarda zayıflama ve seyrelme fark ediyorsanız cildiye/dermatoloji polikliniğinden randevu alabilirsiniz.

Bu içerik hazırlanırken “Manual of Dermatologic Therapeutics” kitabından yararlanılmıştır.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Havuz keyfinizi güvende tutacak sağlık önerileri

Havuzlar klorlanarak mikraoplardan arındırılır. Klorlamanın veya havuz içerisindeki su sirkülasyonunun yeterli olmadığını düşündüğünüz havuzlara girmeyin.Yaz aylarında elbette havuza girebilirsiniz ancak...

Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Saç bakım rutinine başlamak tıpkı cilt bakım rutinine başlamak gibidir. Sizin için en uygun saç bakım yöntemini bulduğunuzda bunu rutin haline getirebilirsiniz....

Saçları tararken oluşan ağrının nedeni nedir?

Saçlarımızda yani kafa derimizdeki kıllarda sinir sistemi yoktur. Saçlarınızı kestirdiğinizde ağrı hissetmezsiniz.Saçlarınızı tararken ya da saçlarınıza şekil...

At Kuyruğu Baş Ağrısına Neden Olur mu?

Dışarıda çalışırken, egzersiz yaparken ya da sadece evinizde uzanırken, klasik at kuyruğu kadar basit ve kullanışlı bir saç modeli yoktur. Uzun saçları...

Saç bakımı ve temizlikte doğru alışkanlıklar

Saçlarınızın uzun ve güzel görünürken sağlıklı kalmaları için dikkat edilmesi gereken konuları özetledik:1. Saçların fazla fırçalanması saç dökülmesini...

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz