Cumartesi, 19 Eylül, 2020

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Kıl kökü iltihabı (=folikülit), kıl köklerinde (=kıl foliküllerinde) görülen enfeksiyondur.

Kıl folikülleri; kıl kökü, damarlar ve yağ bezlerinden oluşur.

Kıl köklerindeki enfeksiyona ek olarak, yağ bezleri gereğinden fazla sebum (kılların yağlanmasını sağlayan doğal yağ) üretirse sivilceler oluşur.

1. Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Nedir?

Kıl kökü iltihabı (folikülit); yağ bezlerinden aşırı yağ üretimi olmaksızın görülen enfeksiyondur. Sivilceler deriden kabarık ve içeleri yağ doludur. Kıl kökü iltihabında ise genelde deriden kabarık olmayan kızarıklıklar vardır.

Ancak yinede derin kıl kökü enfeksiyonu ile sivilcelerin ayrımını yapabilmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Kıl kökü iltihabı (folikülit), kıl köklerinde görülen enfeksiyondur.
Kıl kökü iltihabı (folikülit), kıl köklerinde görülen enfeksiyondur.

Kıl kökü iltihabı tıpkı sivilceler gibi kıl olmayan avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgelerde görülmezler.

Sivilceler sebebiyle yoğun antibiyotikli kremler kullanımı zaman içerisinde gram negatif bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlayabilirler. S.aureus için kullanılan kremler zaman içerisinde gram negatif bakterilerin çoğalmasıyla folikülite neden olabilir.

Kıl kökü iltihabı (folikülit), kıl köklerinin iltihabıdır. Kıl folikülleri; kıl kökü, damarlar ve yağ bezlerinden oluşur.
Kıl kökü iltihabı (folikülit), kıl köklerinin iltihabıdır. Kıl folikülleri; kıl kökü, damarlar ve yağ bezlerinden oluşur.

Kıl köklerindeki enfeksiyonu yüzeysel veya derin püstüller şeklinde görebilirsiniz. Yüzeysel kıl kökü iltihabında genellikle iltihap alanından çıkan bir kıl vardır ve kılın etrafı düz ve kızarıktır. Bunlar genellikle belirti (bulgu, semptom) vermezler. 

Derin kıl kökü enfeksiyonlarında ise kıl tarafından delinememiş kabarıklıklar veya daha geniş iltihap alanları görülebilir. Derin folikülitler yüzde sık görülürler.

2. Kıl kökü iltihabı tanısı nasıl konur?

Kıl kökü enfeksiyonu tanısı koymak için klinik gözlem çoğunlukla yeterlidir. Tedaviye dirençli olgularda kültür alınabilir.

Kıl kökü iltihabı antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.
Kıl kökü iltihabı antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.

3. Kıl kökü iltihabı nasıl tedavi edilir?

Kıl kökü iltihabı genellike basit yüzeysel deri enfeksiyonlarıdır ve antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir.

3.1. Kıl kökü iltihabı (folikülit) için antibiyotik kremler

 • Mupirosin (Bacoderm, Mupiderm, Bactroban…)
 • Fucidik asit (Fucidine, Stafine, Fusix derma…)
 • Klindamisin (Clindoxyl, Benzaclin…)

3.2. Kıl kökü iltihabı (folikülit) için antibiyotik haplar

Bazıları enfeksiyonlar ise daha derindir ve oral antibiyotik tedavisi gerekebilir. Örneğin erkeklerde sakal bölgesinde iltihap antibiyotikli kremlere direnç gösterebilir.

Bazen de kıl kökü iltihabı olan lezyonlu bölgelerde ikinci bir mikrop sekonder enfeksiyona neden olabilir. Dirençli kıl kökü iltihaplarında oral antibiyotik olarak 1.kuşak sefalosporinler (örn: sefaleksin) kullanılabilir.

Sık sık duş almak ve havayı rahatça geçiren pamuklu kıyafetler giymek cildin bol bol oksijenlenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar.

4. Kıl kökü iltihabından nasıl korunabiliriz?

 1. Kıl kökü enfeksiyonlarından korunmanın en temel yolu cilt temizliğine dikkat etmektir.
 2. Kıl kökünün havalanmasını sağlayan küçük hava yolları yani gözenekler vardır. Gözeneklerinizin tıkanması derinde iltihap gelişmesi riskini arttırır.
 3. Sık sık duş alın. Açıkta olan el-yüz-kollarınızı sık sık yıkayarak gözeneklerinizi açık tutun.
 4. İyi havalanan pamuklu kıyafetler tercih edin. Terli iç çamaşırlarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Gözeneklerinizin kapanmasına ve kıl köklerinizin havasız kalmasına engel olun.
 5. Gözeneklerinizin kapalı kalmasına neden olacak krem ve solüsyonları cildinize sürmemeye gayret edin.
 6. Sıcak ve nemli havalar kıl köklerinde enfeksiyon gelişmesi riskini arttıracaktır.

5. Kıl kökü iltihabım var hangi doktora görünmeliyim?

 1. Eğer birkaç küçük kıl kökü iltihabınız olduğunu farkederseniz antibiyotikli sabunlarla yıkayınız. Basit kıl kökü iltihaplarında işe yarayacaktır.
 2. Antibiyotikli sabunlarla iyileşmeyen kıl kökü iltihabınız için aile hekiminize başvurabilirsiniz.
 3. Derin, şiddetli ve cildin birçok alanına yayılmış enfeksiyonunuz var ise cildiye (dermatoloji) doktorunuza başvurabilirsiniz. 
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

Yüksek ateşli çocuklarda, şu durumlarda, hızlıca sağlık kuruluşuna götürülmelidir ve hekimleri tarafından değerlendirilmelidir:Yaşı 3 aydan küçük bebekler, iyi...

Siyah Çayın Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

Siyah çay ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen sıvı olabilir. Siyah çayın faydalarını ele alacağımız bu konu, siyah çayın şekersiz olarak tüketilmesinin...

Yeşil Çay Nasıl Zayıflatır? Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay yer yüzündeki en sağlıklı içeceklerden biri mi? Yeşil çay karın yağlarından kurtulmaya nasıl yardım eder?

Bebek Gelişimi: Bebekler ne zaman oturtulur

Yeni doğan bebekler ilk aylarda karınları üzerine yatabilirler. Bebeklere eğer doğru pozisyonu bulmaları konusunda yardım edilirse 6 aylık olduklarında oturabilirler. Ancak genellikle...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GÜNCEL

D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, insan bedeni koronavirüse karşı o kadar savunmasızdır. D vitamini vücudun bağışıklık sistemi ile doğrudan ilişkili bir hormondur.

Koronavirüsün Kuluçka Süresini Etkileyen Faktörler

Hastalığa neden olabilecek mikrop bulaştıktan sonra o mikrobun hastalık oluşturabilmesi için geçen süre kuluçka süresidir. Peki, koronavirüsün kuluçka süresi ne kadardır?

Seks ve Koronavirüs: Seks Esnasında Maske Takılır mı?

Korona virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıklarıyla yayılır. Öpüşmek veya diğer cinsel aktivitelerle temas etmek sizi korona virüse...

Yüksek Tansiyon | Hipertansiyon Rehberi | 2020 Kanada

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kronik hastalıkların başında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelmektedir.Amerika’da en yaygın tanısı konan ve 20...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz