Minoksidil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Minoksidil, saç dökülmesi şikayetleri olan veya seyrek saçlı bireylerde saç sıklığı ve hacmini arttırmak amaçlı kullanılabilen bir ilaçtır. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir.

27 Kas 2018 — Son güncelleme:
Paylaş:
Minoksidil Nedir ve Nasıl Kullanılır

Minoksidil nedir? Kan damarlarını genişleten (vazodilatatör) bir ilaçtır. Yüksek tansiyonun düşürülmesi için geliştirilmiştir. Yan etki olarak kıllanmayı arttırdığı fark edildiğinden saç sağlığı için kullanıma başlanmıştır.

Minoksidil vücuda girdiğinden tansiyonu düşürmek gibi etkilere sahiptir. Ek olarak, vücutta istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Amaç saçları gürleştirmek olduğunda şampuan ve saç spreyi gibi bölgesel kullanılır. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

Minoksidil nedir?

Minoksidil ABD, FDA (Federal Drug Agency) tarafından saç çıkarabileceği onaylı, yani etkisi bilimsel olarak saç çıkardığı kanıtlanmış bir maddedir. 

Androjenik alopesi başta olmak üzere birçok alopesi (kellik) çeşidinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Vellus tüylerini terminal kıllara dönüştüren saç büyümesini uyarıcı özelliklere sahip piperidinoprimidin türevi güçlü bir vazodilatördür.

Minoksidil, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirerek saçın anagen fazını uzatır.

Kimlere önerilir?

Çeşitli alopesi hastalıklarında ve saçlarının güçlü görünmesini isteyen kişilerde sprey ve şampuan olarak kullanılabilir. 

Erkek hastalar için %5’lik topikal formülasyonlar oldukça etkilidir. 

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon (gerileme -eski haline dönme) oluşur. Eski durumuna geri döner.

Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle minoksidil kullanmanın ekonomik boyutunu önceden hesap etmenizi öneririz.

Nasıl kullanılır?

Minoksidil vazodilatatör bir ilaçtır. Sistemik kullanımı vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

Minoksidil saça topikal olarak uygulanmaya başladıktan sonraki ilk 4-6 haftalık erken dönemde telogen saçların dökülmesine neden olur. Göreceli bir saç azalmasına neden olur. Minoksidilin gerçek etkisini göstermesi için sabırla daha uzun süre kullanılması gerektiği bilinmelidir. Düzenli kullanımı sonrası 2-3 ay gibi bir sürede saçlar daha gür daha canlı olacaktır.

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon oluşur. Minoksidil kullanımı öncesi durumuna geri döner. Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir.

Soru Cevap

Minoksidil ne işe yarar?

Minoksidilin vazodilatatör etkisi, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirmesi, kılların anagen fazını uzatması saç, sakal, kaş gibi tüm kıllı deri bölgelerinde etkilidir. Saçınız ya da sakalınız için minoksidil kullanabilirsiniz. Göz, ağız ve tüm mukozalarınızı korumayı ihmal etmeyin.

Minoksidil yan etkileri nelerdir?

Minoksidil kullanımı yan etki olarak lokal irritasyon, kontakt dermatit ve geri dönüşümlü yüz hipertrikozuna neden olabilir. Bu gibi yan etkilerden biri görüldüğünde minoksidil kullanımına son verilmelidir.

Minoksidil kimlerde kullanılmamalıdır?

Minoksidil hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir. Hamile ve emziren kadınlarda minoksidil kullanılmamalıdır.