Minoksidil nedir ve nasıl kullanılır?

Minoksidil vazodilatatör bir ilaçtır. Sistemik kullanımı vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

Minoksidil, saç dökülmesi şikayetleri olan veya seyrek saçlı bireylerde saç sıklığı ve hacmini arttırmak amaçlı kullanılabilen bir ilaçtır.

1. Minoksidil nedir?

Minoksidil ABD, FDA (Federal Drug Agency) tarafından saç çıkarabileceği onaylı, yani etkisi bilimsel olarak saç çıkardığı kanıtlanmış bir maddedir. Androjenik alopesi başta olmak üzere birçok alopesi çeşidinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Vellus tüylerini terminal kıllara dönüştüren saç büyümesini uyarıcı özelliklere sahip piperidinoprimidin türevi güçlü bir vazodilatördür.

Minoksidil, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirerek saçın anagen fazını uzatır.

2. Minoksidil kullanımı kimlere önerilir?

Çeşitli alopesi hastalıklarında ve saçlarının güçlü görünmesini isteyen kişilerde sprey ve şampuan olarak kullanılabilir. 

Erkek hastalar için %5’lik topikal formülasyonlar oldukça etkilidir. 

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon (gerileme -eski haline dönme) oluşur. Minoksidil kullanımı öncesi durumuna geri döner.

Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle minoksidil kullanmanın ekonomik boyutunu önceden hesap etmenizi öneririz.

Bakınız: Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

3. Minoksidil nasıl kullanılır?

Minoksidil vazodilatatör bir ilaçtır. Sistemik kullanımı vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

Minoksidil saça topikal olarak uygulanmaya başladıktan sonraki ilk 4-6 haftalık erken dönemde telogen saçların dökülmesine neden olur. Göreceli bir saç azalmasına neden olur. Minoksidilin gerçek etkisini göstermesi için sabırla daha uzun süre kullanılması gerektiği bilinmelidir. Düzenli kullanımı sonrası 2-3 ay gibi bir sürede saçlar daha gür daha canlı olacaktır.

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon oluşur. Minoksidil kullanımı öncesi durumuna geri döner. Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir.

4. Minoksidil nerelerde kullanılabilir?

Minoksidilin vazodilatatör etkisi, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirmesi, kılların anagen fazını uzatması saç, sakal, kaş gibi tüm kıllı deri bölgelerinde etkilidir. Saçınız ya da sakalınız için minoksidil kullanabilirsiniz. Göz, ağız ve tüm mukozalarınızı korumayı ihmal etmeyin.

5. Minoksidil kimlerde kullanılmamalıdır?

Minoksidil hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir. Hamile ve emziren kadınlarda minoksidil kullanılmamalıdır.

Minoksidil kullanımı yan etki olarak lokal irritasyon, kontakt dermatit ve geri dönüşümlü yüz hipertrikozudur. Bu gibi yan etkilerden biri görüldüğünde minoksidil kullanımı kesilmelidir.

Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

YAZARDAN

İLGİLİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz