Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Minoksidil nedir ve nasıl kullanılır?

Minoksidil vazodilatatör bir ilaçtır. Sistemik kullanımı vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

minoksidil

Minoksidil, saç dökülmesi şikayetleri olan veya seyrek saçlı bireylerde saç sıklığı ve hacmini arttırmak amaçlı kullanılabilen bir ilaçtır.

1. Minoksidil nedir?

Minoksidil ABD, FDA (Federal Drug Agency) tarafından saç çıkarabileceği onaylı, yani etkisi bilimsel olarak saç çıkardığı kanıtlanmış bir maddedir. Androjenik alopesi başta olmak üzere birçok alopesi çeşidinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Vellus tüylerini terminal kıllara dönüştüren saç büyümesini uyarıcı özelliklere sahip piperidinoprimidin türevi güçlü bir vazodilatördür.

Minoksidil, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirerek saçın anagen fazını uzatır.

2. Minoksidil kullanımı kimlere önerilir?

Çeşitli alopesi hastalıklarında ve saçlarının güçlü görünmesini isteyen kişilerde sprey ve şampuan olarak kullanılabilir. 

Erkek hastalar için %5’lik topikal formülasyonlar oldukça etkilidir. 

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon (gerileme -eski haline dönme) oluşur. Minoksidil kullanımı öncesi durumuna geri döner.

Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle minoksidil kullanmanın ekonomik boyutunu önceden hesap etmenizi öneririz.

Bakınız: Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

3. Minoksidil nasıl kullanılır?

Minoksidil vazodilatatör bir ilaçtır. Sistemik kullanımı vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Saçları güçlendirmek ve gür saçlar için minoksidil kullanımı saç spreyi veya şampuanlar şeklinde olabilir. Böylece sistemik dolaşıma geçme ve yan etki gösterme ihtimali minimalize edilir.

Minoksidil saça topikal olarak uygulanmaya başladıktan sonraki ilk 4-6 haftalık erken dönemde telogen saçların dökülmesine neden olur. Göreceli bir saç azalmasına neden olur. Minoksidilin gerçek etkisini göstermesi için sabırla daha uzun süre kullanılması gerektiği bilinmelidir. Düzenli kullanımı sonrası 2-3 ay gibi bir sürede saçlar daha gür daha canlı olacaktır.

Minoksidil kullanımının kesilmesi sonrasında yeni gelişen kıllarda regresyon oluşur. Minoksidil kullanımı öncesi durumuna geri döner. Saçlarda güçlü etkinin devam etmesi için maalesef minoksidilin de devamlı kullanılması gerekmektedir.

4. Minoksidil nerelerde kullanılabilir?

Minoksidilin vazodilatatör etkisi, foliküler keratinositlerin farklılaşmasını ve proliferasyonunu geliştirmesi, kılların anagen fazını uzatması saç, sakal, kaş gibi tüm kıllı deri bölgelerinde etkilidir. Saçınız ya da sakalınız için minoksidil kullanabilirsiniz. Göz, ağız ve tüm mukozalarınızı korumayı ihmal etmeyin.

5. Minoksidil kimlerde kullanılmamalıdır?

Minoksidil hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir. Hamile ve emziren kadınlarda minoksidil kullanılmamalıdır.

Minoksidil kullanımı yan etki olarak lokal irritasyon, kontakt dermatit ve geri dönüşümlü yüz hipertrikozudur. Bu gibi yan etkilerden biri görüldüğünde minoksidil kullanımı kesilmelidir.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.