Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri

Saçlarımız saç foliküllerinden gelişip uzar. Deri altı kanlanma sayesinde foliküller beslenir. Kısaca saçların sağlıklı olabilmesi için derinin kanlanmasının iyi olması gerekir. Saç foliküllerine gelen kanda ise saç üretimi için gerekli vitamin, minarel ve proteinlerin olması gerekir.

Kanda gerekli besinlerin bulunmaması veya saça yeteri kadar kan akışının olmaması saçların güçsüzleşmesine ve zaman içerisinde çabucak dökülmesine neden olur.

1. Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

 1. Çeşitli hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak saçlarda dökülme yapabilir.
 2. Kansızlık, B12 vitamini eksikliği, D vitamini eksikliği, C vitamini eksikliği veya çinko eksikliği saç dökülmelerine neden olabilir. Saç dökülmeleriniz varsa öncesinde kan tahlili yaptırarak tam kan sayımı, Vitamin B12 ve Vitamin D ile çinko düzeylerinizi kontrol ettirebilirsiniz.
 3. Özellikle sonbaharda olmak üzere mevsim geçişlerinde geçici süreyle yoğun saç dökülmeleri olabilir.
 4. Stres durumlarında saçlar daha hızlı dökülür.
 5. Kirli sularla saçı yıkamak saç dökülmelerine neden olabilir.
 6. Tiroid hormonunun az çalışması yani hipotiroidi kanın olması gerektiğinden daha yavaş pompalanmasına neden olur. Saç derisinde kanlanma azalabilir ve saç dökülmesine neden olabilir.
 7. Androjen hormonu zaman içerisinde erkek tipi saç dökülmesine yani Androgenetik Alopesiye neden olabilir.
 8. Otoimmün hastalıklar saçkıran ya da kılkıran hastalığı olarak bilinen Alopesi Areataya neden olabilir.

2. Saç dökülmesinin çözümleri nelerdir?

 1. Saç derinize masaj yapmanızı sağlayacak seyrek taraklar ile saçlarınızı hafif hafif tarayarak derinize masaj yapmanız, o bölgede vazodilatasyonu uyararak saç foliküllerinin daha iyi kanlanmasına yardımcı olur. İyi kanlanan saç, iyi beslenerek daha güçlü ve gür görünür.
 2. Vücudun tüm hücreleri için iyi bir kan dolaşımına, iyi bir kan dolaşımı için ise iyi çalışan güçlü bir kalbe ihtiyacı var. Düzenli yapılan egzersizler sadece gözle görünür kaslarınızın değil aynı zamanda kalp kaslarınızın da güçlü olmasını sağlar. Sağlıklı saç folikülleri ve iyi kanlanma için düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin!
 3. Minoksidil içeren şampuanlar ve spreyler kullanmak saçlı deride vazodilatasyon yaparak saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur.
 4. Doğal ve organik besinlerle sağlıklı beslenmek tüm bedeninizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Taze ve doğal sebze ve meyve tüketmeye gayret edin.
 5. Demir eksikliği anemisi kanda oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Saçlara yeteri kadar oksijen gidemezse saç dökülmesini artar. Demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, roka, pazı, maydanoz, nane gibi) ve hayvansal bazı besinler (kırmızı et, süt, özellikle tavuk ciğeri gibi) besinler demir eksikliğine bağlı gelişen saç dökülmelerinize iyi gelecektir.
 6. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek saçlarınızı korur. Portakal, greyfurt, karpuz, çilek gibi meyvelerden C vitamini alabilirsiniz.
 7. E vitamini saçların sağlıklı uzaması için ihtiyaç duyulan vitaminlerden biridir. Ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişlerden E vitamini alabilirsiniz.
 8. Çinko saç köklerini güçlendirir ve hormonları düzenler. Balıklar ve midye, karides gibi deniz ürünlerinden çinko alabilirsiniz.
 9. A vitamini saç derisini korur ve saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Havuçtan A vitamini alabilirsiniz.
 10. Sarımsak: Saç derisini toksinlerden temizler ve saçlı derinin kan dolaşımını arttırır. Sarımsağı çiğ yutmanız ya da ezilmiş sarımsağı çeşitli karışımlarla saç derisine sürmeniz saçlarınızı güçlendirecektir.
 11. Protein eksiklikleri yeni saç üretimini yavaşlatabilir. Et, süt, yumurta, yulaf gibi besinlerden protein alabilirsiniz.
 12. Saçların düzenli temizliğinin yapılmaması veya kirli sularla saç temizliği saç dökülmesini arttırır. Kirli hava da benzer bir etkiye neden olur.
 13. Saçların uzunluğu arttıkça saç köklerinin taşıması gereken ağırlıkta artacaktır. Uzun saçlar daha ağır olduklarından dolayı daha çabuk dökülürler. Saçların kısa kestirilmesi saç kaybını azaltacaktır.
 14. Stres durumunda kalbin kan pompalama ritmi stabilliğini kaybeder. Bu durum hemen her hücremiz için sağlıksız bir durumdur. Stabil şekilde temiz kana ulaşamayan saç folikülleri gücünü yitirir ve saçlar daha erken dökülmeye başlar.

3. Saç dökülmeleri için hangi doktora gidilir?

 • Geçici süreyle saç dökülmeleri stres, kirli su veya mevsim geçişleri gibi nedenlerle normal olabilir.
 • Sıklaşan ve devam eden saç dökülmeleriniz için aile hekiminize danışabilirsiniz.
 • Saçınızın sadece bir bölümünde sınırları belirgin veya kaşıntılı veya kızarık kafa derisiyle birlikte saç dökülmeleriniz varsa, ilaç kullanmanıza rağmen saç dökülmeleriniz hafiflemiyorsa dermatoloji (cildiye) bölümüne randevu alabilirsiniz.
Dr. Abdulkadir Polat
Merhabalar, ben Abdulkadir Polat. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum ve İstanbul'da Aile Hekimliği yapıyorum. İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, tıpkı sağlığımız gibi. Güvenilir sağlık bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanız için çalışıyorum. Sağlıklı bilgi, sağlıklı Sen!

DOKTORUN SON İÇERİKLERİ

İLGİLİ

SAĞLIKLI YAŞAM

KLİNİK

4 YORUM

 1. Benim saç derim fazla kuruyor ve pantene, blendax gibi markalar kullanınca banyodayken elimi attığımda saçım dökülüyor. Ketoral önerdi doktor onu aldım. Şu an sadece ketoral mi yoksa hem ketoral hem de başka şampuan mı kullanayım?
  johnson bebe şampuanı kullanmayı düşünüyorum mesela, çünkü bebekler için üretiliyor, daha sağlıklıdır.
  yanlış mıyım?

  • Merhabalar
   Ketoral içeriğinde Ketokonazol olan antifungal ilaçtır. Ketoral şampuan kullanmanız başka şampuanlar kullanmanıza tabiki engel değildir. Bebek şampuanlarının temel farkı göz yakmamasına dikkat edilmesidir.

   Ketoral şampuan nasıl kullanılır?
   1. Saçlar su ile ıslatılır ve Ketoral Medikal Şampuan sürülerek köpürtülür.
   2. Saçlar köpüklü olarak 3-5 dakika bekletilir.
   3. Saçlar baş derisi su ile iyice durulanır.

   Başlangıçta 2-4 hafta süreyle haftada 2’şer kez uygulanır. Profilaksi, 1-2 haftada bir 1 kez uygulama ile sağlanır.

   Başlangıçta 5 gün süreyle günde 1’er kez uygulanır. Özellikle yaz periyotlarından önce olmak üzere nüksleri önlemek için 3 gün süreyle günde 1’er kez uygulanır.

   HARİCEN KULLANILIR.

 2. Hocam ben binox kullanıyorum 6 aydır saç dökülmesi durdu ve yeni saçlar çıktı. Ürün sahibi bingöllü fatih yavaş yavaş kullanımı azaltarak bırakmamı aksi halde aniden bırakırsam saçların stresten tekrar döküleceğini söylüyor. Sizce de dökülme başlar mı

  • Merhabalar,
   İçeriğinde ne olduğu belli olmayan formülü açıklanmayan ürünleri saçlarınıza sürmeniz risk almanız demektir. Bahsettiğiniz ürünün içeriğini bilemiyorum ve uzun vadede saça nasıl etki edeceği ya da kullanmayı kestiğinizde nasıl bir seyirle karşılaşacağınızı bilemiyorum.

   Saç dökülmelerine karşı sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın kısaca önerilerimize dikkat edin ve gerekli hallerde doktorunuza danışın. Onay veya izin dahilinde olmayan ürünler zarar verebilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz