Anasayfa
Anasayfa
Asistan
Asistan
Keşfet
Ara
Ara
Menu
Menü
ÇocukÇocuk
ErkekErkek
GebelikGebelik
KadınKadın
Beslenme ve DiyetBeslenme
Spor ve EgzersizSpor
UykuUyku
Soğuk AlgınlığıSoğuk Algınlığı
Mental SağlıkMental Sağlık
Sağlıklı SaçlarSağlıklı Saçlar
Cinsel SağlıkCinsel Sağlık
Cilt ve GüzellikCilt ve Güzellik

Tinea capitis

Saçlı derinin yüzeyel mantar infeksiyonu olup; genellikle puberte öncesi dönemlerde görülür. En sık trikofıton ve mikrosporumların neden olduğu saçlı derinin mantar enfeksiyonudur.

tinea kapitis - hekimimyanimda

Bulaşmadan sonraki birkaç günlük inkübasyon peryodundan sonra fungal hifalar kıl şaftı ve folliküle girerek çoğalırlar. Bu çoğalma kılda kırılmaya, skuama ve inflamatuvar yanıtta neden olur.

İnfeksiyon 8-10 hafta süresince sentifugal olarak yayılır ve yaklaşık 7 cm çapına kadar ulaşabilen bir alanı etkileyebilir. Saçlı deride bir veya birkaç adet, noninflame, skuamlı, kırık saçların olduğu (black dot) alopesik peçler vardır.

Genellikle okul çağındaki çocukların hastalığıdır.

1 Tine Kapitis Türleri:

Tinea kapitis;
1- Tinea kapitis süperfisyalis,
2- Tinea kapitis profunda (kerion selsi) ve
3- Tinea kapitis favoza (favus) olmak üzere, klinik özellikleri ve seyirleri farklı üç şekli vardır.

1.1. Tinea Kapitis Süperfisyalis

Mantarların, noninfiamatuar özellikte ve human (antropofilik) alt tiplerinin neden olduğu bir tablodur. Direkt temasla bulaşma olduğu için, okullarda salgınlar şeklinde ortaya çıkabilir. Halk arasında “kuru kel” ya da “saçkıran” olarak bilinen bir hastalıktır.

Saçlı deride, yuvarlak veya oval, küçük veya büyük, grimsi kepekli makül veya plaklar şeklinde başlar. Birkaç hafta içinde, bu alandaki saçların, folikül ağzından kırılmış oldukları gözlenir.

Sıklıkla tek odak halinde görülen hastalık, birkaç odakta birden ortaya çıkabilir.

Kıl folikülü hasarı olmaması nedeniyle, kalıcı alopesiye neden olmaz.

1.2. Tinea Kapitis Profunda (Kerion Selsi)

İnflamatuar tip olarak da bilinir. Çoğunlukla, zoofilik (kedi, köpek, koyun ve keçi kaynaklı) dermatofîtlerin neden olduğu bir tablodur. Hastalık, T.k. süperfısyalis şeklinde başlayabilir.

Etken, kısa zamanda kıl folikülünü ve çevresini atake ederek folikülit ve perifolikülite neden olur. Ancak, çoğunlukla, tek veya birkaç adet, değişik çaplarda, sulantılı ve cerahatli, üzeri yer yer krutlu, nodüler lezyon şeklinde ortaya çıkar.

Nodül sıkıldığına, kıl folikül ağızlarından cerahat gelir. Bu özelliğinden dolayı kerion selsi olarak tanımlanır.

İnflamatuvar reaksiyon, mantar elemanlarına karşı gelişmiş geç tip duyarlılık reaksiyonu sonucu gelişir. Lezyon üzerindeki kıllar cımbız ile çekildiğinde, tereyağından kıl çeker gibi kolayca ele gelir. İnflamasyon ve cerahatlenmenin olduğu alanda, skatris ve kalıcı alopesi gelişir.

Şiddetli olgularda ateş ve lezyonda ağrı olabilir.

Bölgesel lenf bezleri şiş ve ağrılıdır. Hastaların çoğunda özellikle boyun, yüz, omuz ve kollarda, id reaksiyonu olarak tanımlanan, papüler ve veziküler nadiren püstüler belirtiler görülür.

1.3. Tinea Kapitis Favoza (Favus, Kel)

Sıklıkla Trichophyton schoenleinii, bazen de T. violaceum neden olur. Klinik olarak ortasında kırık saç olan, ortası çukur sarı-yeşil krut (skutulum, godet), atrofik sikatris ve cılız, gribeyaz, normal uzunlukta saçlarla karakterizedir. Skutulum mantar kültüründen ibarettir.

Fare sidiğine benzer pis bir kokusu vardır. 3 Tinea kapitis tanısı; deri kazıntısı veya kıldan hazırlanan nativ preparatta mantar etkeninin görülmesiyle kesinleştirilir.

4. Tinea Kapitis Tedavisi

Tinea kapitisin tüm tiplerinde sistemik ve topikal antifungal ajanlar birlikte verilmelidir.

Antimalaryal şampuanlar tedavide kullanılabilir.

hy

mobil uygulamayı indir

kapat
Kapat

YORUM YAP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.